"Boş laflar, bunları koy bir kenara" - NECEF UĞURLU
Ana SayfaYazarlar"Boş laflar, bunları koy bir kenara"

"Boş laflar, bunları koy bir kenara"

18.03.2017 | 608 kez okundu


Deniz Baykal

Referandum sanki bir çalar saat oldu uyandık!
Sonrası uzun yüzleşmeler, düzeltmelerle olacak şüphesiz. Hepsi Hayra çıkacak, ne şüphe.

Deniz Baykal’ın Referandum, Anayasa değişikliğiyle ilgili söyleyeceklerini sorularıyla dağıtmaya çalışan sunucuya Habertürk’te söylediği ‘Boş Laflar, Bunları Koy Bir Kenara‘ sözleri çok değerli geldi bana. Yanlız 367 filan değil her konuda BOŞ LAF’ları medyanın elinden alma zamanı, yandaş, candaş tanımadan.

Bilim, ilim, sanat ; yanlış politikalardan, kötü yönetimlerin güç zehirlenmesinden payına düşen çürümeyi kapar, kaçamaz, kaçmaya çalışanlar ağzının payını alırken Sayın Baykal’ın güçlü retoriği içinde ‘Boş Laflar’ı bir kenara koymamız önermesi müthiş bir teşhis, işin can damarı.

Medya uzun zamandır kamu yayıncılığını kafa karıştırmak olarak görüyor, sayılar, rakamlar, gerçekler umurları değil her işleri ‘İvedik rekor kırdı‘ laflarına döndü , bizleri bütün sinemaları kapatmış bir filim hasılatı üzerinden tahlil etmek 80 milyondan 5 milyon çıkartıp daraltmakla kapılarını muhalefete kapatmış televizyonların ne farkı var, gerisi BOŞ LAFLAR
Orman hacmimiz aynı, bizden 30 misli daha verimli Finlandiya , demek bizden 30 misli akıllılar mı diyeceğiz yoksa bizden iyi yönetiliyorlar mı ?
7 yaşına kadar çocuklar serbest okul mokul yok , 7-16 arası sınav yok , biz ise okul sınavları yetmiyormuş gibi özel dersane sınavlarıyla çocukların beyinlerini tava ettik. Gerisi BOŞ LAFLAR….

Meclisi bombalamaya kalkan zihniyete karşı ayaklara kalktık , şimdi meclisin işlevini yok edelim mi diye referendum yapıyoruz , bunda tuhaflık yok mu, gerisi BOŞ LAFLAR.

Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Aykut Erdoğdu, Muharrem İnce,
İlhan Kesici ilk aklıma gelen değerli insanlar, konuşmalarıyla zihin açıyorlar.

İlhan Kesici sayılarla, şekillerle aydınlatıyor, hala sayılar aklımda değil ama ekonomi çok iyi diyen ‘gazeteci’ler var. BOŞ LAFLAR .

Allah için bunlara en güzel cevap AKP’nin bazı gazetecilerinden geliyor ama adamlarda yüz olmadığı için tınmadan devam ediyorlar.

Öte yandan Deniz Bey, Kemal Bey ve arkadaşları bu mücadeleyi eksiksiz bir enerji, partiler üstü bir Türkiye Yurttaşları bilinci ve yüreğiyle götürüyorlar, etkililer çünkü hiç birinin ekranlarda karşısında soru sormak yerine kendilerini anlatan, yer arayan, sokuşturmaya, yaranmaya çalışanlar yoklar, onlarla tartışmıyorlar bu çok iyi, BOŞ LAFLARLA zamanı ziyan edip kafa karıştırmaya gerek yok.

‘Medyanın iyisini patrona yüke tutarlar, çürüğünü çarığını bize satarlar‘ dönemi bitti artık çalar saat çaldı gerisi BOŞ LAFLAR.

İdeolojilerine güçlü bağları olanlar, sol kanat sağ kanat fark etmez, bazı şeyleri yapmayı şiddetle reddederler, yanlış olduğuna inandıkları için kendi yararlarına olsa bile, saygıdeğer insanlardır ama farklı görüş , duruştan kimi insanlar için hayat sadece para , politik güçten ibaret değildir bu referandumda işte bu noktada birleşiyoruz. GERİSİ BOŞ LAF.

Maalesef medya hala boş laflarla, içeriklerle dolu ve bu lafları artık bir kenara koymalıyız zihinlerimizde, hele kendi poposunun derdinde cevaplayamadığı sorulardan paçayı kurtarmaya boş laf konuşanları iyice bir kenara koymalı, evlilik programlarıdan kurtulmak için KHK çıkarılıyormuş bir zahmet bunlar içinde çıkarın bari.

Konu Referandum, geleceğimiz, gerisi BOŞ LAFLAR.

Artık, ‘27 Mayıs alçakları, Baş Örtülü Bacılarım, Ali İhsan Kalmaz şehit mi değil mi, ‘O’ isimleri kaldırın okulardan caddelerden ‘ ‘Deniz Gezmiş Katildi’ diye mezarlıklardan düşman devşirenlerin boş laflarını dinlemeye cevap vermeye mana yok çünkü BOŞ LAFLAR.

Ülkücüler için de elbette bu sözler geçerli , aralarında kitaplar, şiirler yazanlar var hemde ne gerçekleri korkmadan yazmışlar, özeleştiri yapmış vicdanlı insanlar gerisi BOŞ LAFLAR.

Deniz Bey haklı ‘Yapay, bunlar çürümüş, hiçbir geçerliliği olmayan boş laflar’ derken.

Çok önemsediğim çağın antolojisine belgeler bırakan magazinde payını alıyor BOŞ LAFLAR’dan.

Dizi Tutar mı tutmaz mı, o iyi oyuncu bu kötü oyuncu… İyileri yok edince kötüler arasında iyi seçiyorsunuz zaten... BOŞ LAFLAR bunlar.

Japon senarist Sakamoto‘nun bir dizisini adapte edip çekiyorlarmış, belki kurtulur starları ! Herhalde sakatlık olursa Japon RTÜK’ü bakacak, çocuğun adını da Hikmetullah Togo koyun bari…. BOŞ LAFLAR İŞLER bunlar.

Atatürk’le didiştiler onca boş laf söyleyip tam battılar bazı salaklar kalpaklı resimlerinin yüz kısmına başka resimle fotomontaja kalktılar, hani yenemedik bari yerine kendimizi monte edelim hesabı …. BOŞ LAFLAR
Ordumuz taarruz ordusudur, Atatürk böyle buyurmuştur, ekranlarda muharip subaylarla çene yarıştıranlar var , vicdani retçi (olabilir zaten bu kıçını kaldırana kadar memleketin tamamı gider) sapla saman bu kadar karıştırılır, bunlar hep BOŞ LAFLAR.

Evet Atatürk ‘yurtta sulh dünyada sulh’ demiştir, tercihidir, tıpkı Çanakkale’de ölen 250 bin civarı düşman askerlerinin annelerine gönderdiği tarihi mesajdaki gibi: ‘ ….uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. evlatlarınız bizim bağrımızdadır. huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim de evlatlarımız olmuşlardır.”

Mustafa Kemal Paşa’nın tercihleri insani ve aklidir hem de kullandığı son derece zarif bir retoriktir, ne diyecekti 250 bin cesedi paketleyin alın gidin mi?

Amma her sene kendi askerleriniz, kahramanlarınız varken Anzak’lar için böğürüp ağlayın, filmler yapın kahramanlar İngiliz, Anzak olsun filan diye bir tenbihatı yoktur , bu kadar zeka gerilemesine uğrayacağımızı hesap etmemiştir, ‘Türk Milleti zekidir, çalışkandır‘ demiştir. Gerisi BOŞ LAF.

Sanki layıkiyle bir Atatürk, Mustafa Kemal filmi çektiniz de sıra uyduruk kahramanlara geldi, Haluk Levent’in İzmir marşı yorumunu dinleyin, bir bir sayıyor sayısız halk kahramanlarından bazılarını elbette Mustafa Kemal Paşa yanlız değildi, o isimsiz kahramanların hangisinin filmini yaptınız da sıra uyduruk kahramanlara geldi yandan yemiş Amerikan dizisinden aparttığınız? BOŞ LAF BUNLAR BOŞ LAF.

Sanatkarlara önem vermiştir Mustafa Kemal Paşa, sözleri ortada, ‘burada sanatkar gidin ABD’de ola ola oto tamircisi olun‘ dememiştir gerisi BOŞ LAF.

Cumhuriyet kazanımları sanki sakal bırakmaktan ibaret Türkiye sakal bıraktı ekranlarda, bu sakal, traş meselesi ‘Atatürkçü’ , ‘laik’ bir profla sorun oldu başladı biliyorsunuz, yeri göğü inletti sakalımda sakalım diye , büyüdü büyüdü şimdi öyle yayıldı ki sonunda kadınlarda yakında sakal bırakırlarsa şaşmam. BOŞ LAFLAR BUNLAR BOŞ…

Medya, tartışma, haber, dizi, programlarıyla akbabaya döndü, savaş , skandal, felaket üstünde dönüp duran.

Yayınları düzenlemekle yükümlü RTÜK işlevsiz ki kanun hükmünde kararname bekleniyor zıvanadan çıkan evlilik programlarına, bu dünyada görülmüş şey mi , bir programa gereği yapılamayıp kanun çıkarılıyor. Hani bu da olmazsa Esra Erol, Zuhal Topal sorunsalı neredeyse Birleşmiş Milletler’e taşınacak… BOŞ İŞLER BOŞ.

Çok kavga eder olduk, ekranlardan yaşamımıza yansıttılar ama hesap edemedikleri biz bir milletiz medyanın mankafa edip ölçüm yaptığı bir güruh değil, ekranlardan salgın hastalık gibi yayılan kavgalar bizim bir millet olduğumuz gerçeğini değiştiremedi, BOŞ LAFLAR gerisi.

Bireysel ego şişmeleri, birbirleri arasında paslaşmalardan destek alan incir çekirdeğini doldurmayan şarap soslu , falluslu yazılarıyla, burunlarını daldırıp çıkarttıkları siyasetle işlevsizlikleri yansısın istediler topluma , delirterek bizleri işlevsiz hale getirmek istediler, tutmadı kendileri şimdi kafaya huni takıp gezmek üzereler…. BOŞ LAFLAR , BOŞ İŞLER.

Şimdi medyada birbirlerini kurtarma telaşı başladı, insanları kurtarmaya çalışıyorlar, hala memleket , demokrasi kurtulursa ancak insanlar kurtulur kafalarına basmıyor. BOŞ LAFLAR konuşuyorlar.

Cumhuriyet projesinin başarılarını kendi kendisine kurban etmek, yedirmek istediler, ince bir nifaktır bu, onu sat bunu at sonunda yine Deniz Bey koydu son noktayı, ‘Tapuyu kaptırmayın' . Ötesi BOŞ LAFLAR.
Devlet ve din işlerinin ayrılmasından yana olanlara çemkirdiler, laikliği tartıştırdılar, yeni tanımlar aramacalar filan…

Devlet kafa karıştırır , din de kafa karıştırır, basit işler değildir ikisi bir olur güç birliği ederse durum daha vahim hal alır kafamızdan hayır gelmez, anlamadılar nitekim öyle oldu gerisi BOŞ LAFLAR BOŞ.

Geleneksel Anadolu inancı bağlamında İslam’ın niteliklerini kaybettirmeye çalıştıkları bir gerçek, bu politik değil dini bir mesele. Ne devlet dini, ne din devleti kendinden, bunlardan koruyabildi Allah affetsin, gerisi BOŞ LAF
Ama ayrılık filan yok eşitlik, demokrasi olan yerde bölünme ayrılık mümkün değildir bizleri birbirimizin eşidi olduğuna olan inancımız, ahlakımız koruyor. Gerisi BOŞ LAF.

Uzun bir zamandır sanki büyük bir deliğin etrafında yürür gibiyiz, gündüzleri görüyoruz düşmüyoruz ama geceler tehlikeli.

Vatan sevgisi ise aynı insana kızıp kızıp sonra tekrar aşık olmak gibi.

Yıllar geçiyor kimimiz ayrı düşsekte hatta uzaklarda yaşasakta, kavgalı olsakta birbirimize yollar buluyoruz, nereye gitsek aynı kapıya çıkıyoruz, sarılıyoruz vatan sevgisi bu olmalı.

Ne kadar kavga nifak varsa henüz denenmemiş, üzerimize boşaltılacak boşuna, bu ülkede çıkarılmak istenen her ayrılıkta birleşiyoruz bu hiç değişmiyor.

Ben bunun için şükrediyorum gerisi BOŞ LAF.

Hayatımıza insanlar girip çıkar, kimileri iz bırakır kimileri unutulur, bu insanlar da hayatımıza girdiler ve çıkacaklar, izleri kalmayacak isimleri bile.
Referandum iyi oldu, silkelendik, kim akıl ettiyse Allah Razı Olsun, niyet neydi bilmem ama hayırlara vesile oldu.

Hoş Geldiniz Deniz Bey, Boş Lafları Bir Kenara Koyuyoruz.

‘Gün olur asra bedel‘ derler ya, söz olur bütün ayrılıklara silermiş, Sefalar Getirdiniz, anladık ki bizleri hiç terk etmediniz.

Sevgi ve saygıyla Kayda Geçsin

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Çağla ve oğullarının eğlence günü
Genç iş adamının üzücü ölümünde flaş gelişme!
Bekir Bozdağ'dan 'Münbiç' yorumu
Aydemir Akbaş: "Attan inip eşeğe binmem"
Beylikdüzü sahilinde çocuk cesedi bulundu!
Sinem Kobal'ın ajansından "Romantik Komedi" açıklaması
Öğretmene aşk mektubuna bir yıl hapis istemi!
Ceren Hindistan 'düzeltmeden' geçemedi!
Süleyman Soylu'dan Mersin'de çarpıcı açıklamalar
Celil Nalçakan, 'göbekli' eleştirisine fena bozuldu!
Başbakan'dan ABD'ye F-35 tepkisi
Bodrum'da fiyatlar bu yıl da el yakıyor
Hande Doğandemir moral tatilinde
Beren Saat'ten ses getiren filtresiz paylaşım!
'Mega Endüstri Bölgeleri' belli oldu!..
Metin Hara ve Adriana Lima'dan olay yaratan paylaşım
Muharrem İnce'ye Hatay'da yoğun ilgi
Meral Akşener: "Bu bir vebaldir..."
Adnan Koç ve kardeşleri hakim karşısına çıktı
Bağ-Kur’luya erken emeklilik!
"Yeşim Salkım’ın asistanıyız" diyerek kuyumcuları dolandırdılar!
Brezilya’dan kokain getirdi İstanbul'da yakalandı!
Şeyma Subaşı'ndan 'Melisa' iddiasına yanıt!
Tansu Çiller'den kendisine yönetilen eleştirilere yanıt!
Coşkun Sabah söyledi, sürpriz isim onu dinledi!
Gazeteci ve yazar Hakan Gülseven tutuklandı
Ünlü anketçi Adil Gür'e hapis cezası!
CHP milletvekili, Nagehan Alçı'yı savcılığa şikayet etti
Erdoğan hayranı kadın sosyal medyada gündem oldu!
Kandil'e hava harekatı: 10 terörist etkisiz hale getirildi
Ratingler için tıklayınız!