YAŞAM HABERLERİ

1.4 milyar doları cebine koydu!..

1.4 milyar doları cebine koydu!..

Temmuz 2017’de Uber’deki CEO görevinden istifa eden Uber'in kurucusu Travis Kalanick elindeki Uber hisselerinin yüzde 30'unu Japon Softbank'a sattı. Kalanick bu satıştan 1.4 milyar dolar aldı.

Habertürk'te yer alan habere göre Uber'in kurucusu olan ancak daha sonra görevinden istifa eden Travis Kalanick, elindeki Uber hisselerinin yüzde 30'unu Japon Softbank'a sattı.

Bir süredir devam eden görüşmeler dün tamamlanırken, Kalanick bu satıştan 1.4 milyar dolar aldı. Kalanick'in tahmini serveti de bu satışla birlikte 4.24 milyar dolara yükseldi.

YÜZDE 6'SI ELİNDE

Anlaşmanın ardından Softbank, yüzde 15 payla Uber'in en büyük ortağı haline geldi. Kalanick'in elinde kalan hisseler ise Uber'in yüzde 6'sına denk geliyor.

Uber sözcüsü, Softbank'ın kendilerine ortak olmalarından dolayı gururlu olduklarını belirterek, "Bu bizim hissedarlarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için çok büyük bir gelişmedir" ifadesini kullandı.

İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

Travis Kalanick, şirketin ayrımcı kültürüne ve rakiplerine karşı uyguladığı etik dışı stratejilere yönelik eleştirilerin had safhaya ulaşmasının ardından, Temmuz 2017’de Uber’deki CEO görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Kalanick’in yerine ise eski Expedia CEO’su Dara Khosrowshahi geldi.
  • Bu Haberi