KADINCA HABERLERİ

2018’de göz makyajı gökkuşağı gibi olacak

2018’de göz makyajı gökkuşağı gibi olacak

Makyaj Atölyesi’nin kurucusu Meryem Çiftçi, 2018’de göz farlarının gökkuşağı gibi rengârenk olacağını söylüyor.

Akşam'dan Sibel Ateş Yengin, Makyaj Atölyesi’nin kurucusu Meryem Çiftçi’den sonbahar makyaj trendleriyle ilgili bilgi aldı.

Sonbahar makyajında bizi hangi trendler bekliyor?

Daha cesur renk tonlarının hâkim olduğu bir sezon bizi bekliyor. 2018 yılı marjinalliği sevenler için çılgın bir sezon olacak. Sonbaharda dudaklar sıcak tonlarla renklenecek ve aynı rengin iki tonu kullanılacak. Göz farları eğlenceli, rengârenk, gökkuşağı gibi olacak. Kirpikler tıpkı farlarımız gibi rengârenk olacak. Özellikle sarı, yeşil, kırmızı, mavi gibi renklerden oluşan rimeller kullanılacak. Beyaz eyeliner profesyonellerin tercihi olacak. Göz kalemleri tamamlanmamış gibi yarım sürülecek. Kış ortalarında farlarda daha metalik renkler kullanacağız.

İyi bir makyajın sırrı nedir?

Cilt temizliği ve bakımı önceliğimiz olmalı. Makyaj yapmamış bile olsak gün sonunda muhakkak cildimizi uzmanlar tarafından önerilmiş cilt temizleme ürünleriyle derinlemesine temizlemeliyiz. Bakım kremlerimizi temizleme sonrası uygulamalıyız ki makyaj öncesinde cildimiz temiz ve nemli olabilsin. Makyajda en önemli şey gerçekçiliktir. Boyanmadan makyaj yapmayı, estetik görünümü ve yüzünüzün anatomisini bilmeliyiz. Yüzümüzün anatomisine uygun olarak doğru seçilmiş ürünlerle yapılan makyaj kusursuz ve istenilen görünümü elde etmemizde bize yardımcı olacaktır. Tabii ki göz ardı edilmemesi gereken sırlardan biri de makyaj malzemeleri konusu. Asla ucuza kaçılmamalı kaliteli ürünler, kaliteli sonuçlar almanızı ve becerileriniz ölçüsünde beklenen görünüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Bir diğer önemli unsur da makyaj malzemelerimizin temiz olmasıdır.

Makyajla birtakım kusurları örtmek mümkün mü?

Profesyonel makyaj uzmanı tarafından doğru analiz edilmiş yüz anatomisi ve cilt yapısına uygun makyajla var olan kusurlar geri plana itilir. Yüzümüzde beğendiğimiz burun, dudak, göz gibi bölgelerimizden birini kusursuzca yapılan bir makyajla ön plana alarak var olan kusurlarımızı birtakım makyaj hileleriyle minimale indirmiş oluruz.

Mesela benim gibi düşük göz kapağı olanlar ne renk far tercih etmeli ve nasıl uygulamalı?

Düşük göz kapağı kişiyi yorgun gösterir. Bu doğrultuda mavi, gri, metalik renkler ve koyu tonlar kişinin olduğundan daha da yorgun görünmesine sebep olur. Gözle kaş arasındaki mesafe dar olduğundan daha pastel özellikle bej tonlarında far uygulanmalıdır. Göz makyajının geneli son derece doğal olmalı bunun yanında kirpiklere bol rimel sürülmelidir. Kişinin göz yapısı kusurlu görüldüğü için ruj seçimini daha canlı daha vurgulayıcı tonlar seçerek makyajını dudaklarda ön plana alabilir.

Açık renk kapatıcılar, gözaltı torbalarını ortaya çıkarıyor!

Düşük göz kapağına eyeliner nasıl sürmeli?

Düşük göz kapağına sahip kadınlarda göz makyajı oldukça önemlidir. Eyeliner sürmenin birkaç püf noktası var. Öncelikle gözlerin dış kenarlarını belli belirsiz yukarı çekerek eyeliner uygulaması yapılır. Aynı şekilde pastel tonlarda far uygulayarak sadece kirpik diplerini koyultup özellikle kirpiklerin dış kenarlarını bol rimelleyebiliriz. Burada önemli olan yüzümüzü, göz, kaş ve burun yapımızı iyi tanımalı ve tekniğine uygun makyaj yapılmalıyız.

Gözaltı torbaları makyaj hilesiyle saklanır mı?

Gözaltı morluklarını doğru kapatıcı ve renklerle kapatmak yüzde yüz mümkündür. Mutlaka transparan pudrayla sabitleyerek bu torbalı görünümü büyük ölçüde azaltabiliriz. Gözaltı torbası olanlar kesinlikle mevcut renginden ve daha açık renklerdeki kapatıcılardan uzak durmalılar. Aksi takdirde olduğundan daha torbalı daha yorgun bir görünüm oluşur.
  • Bu Haberi