SAĞLIK HABERLERİ

5 büyük diyet hatası!..

5 büyük diyet hatası!..

Yaklaşan bahar aylarıyla beraber, herkesi diyet telaşı sarıyor. Büyük umutlarla başlanan diyetler, zaman zaman hüsranla sonuçlanabiliyor. Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, zayıflamanın öncelikle karar vermekten geçtiğinin altını çiziyor.

Takvim'in haberine göre işte diyetlerde yapılan 5 büyük hata:

Şok diyetler uygulamak: Kilo vermek için aç kalmayı bile göze alırız, ne kadar aç kalırsak o kadar hızlı kilo verebileceğimizi düşünürüz. Şok diyetleri uygulamaya başlayan kişiler ilk günlerde birkaç kilo verebilirler. Daha sonrasında ise aç kalınmasına rağmen kilo verememenin nedeni, bireyin hem

Karbonhidrat tüketmemek: Kilo aldıran besinler deyince akla ilk gelen şey karbonhidratlı besinlerdir. Hangi besin grubunu tüketirsek tüketelim fazlası vücudumuz da kilo olarak depolanacaktır. Karbonhidrat tüketimi, hem vücuda enerji vermesi açısından hem de vücudun yapı taşı olan proteinlerin kullanılmasında oldukça etkilidir. Bu yüzden karbonhidrat içeren besinler tüketilmeli fakat miktarına dikkat edilmelidir.

Ara öğünleri atlamak: Ara öğünler genelde tüketilmek istenmeyen, tüketilmedikleri takdirde daha hızlı kilo verebilecekleri düşünülen öğünlerdir. Ara öğünler fazla kaloriden oluşmamaktadır. Ara öğünlerin asıl amacı insanların 2 ana öğün arasında düşen kan şeker seviyesi sonucunda ortaya çıkacak olan el ayak titremesi, sinir bozukluğu ve bir sonraki öğüne çok yüklenme isteğini ortadan kaldırmaktır. Ara öğünler bireylerin metabolizmalarının hızlanmasını sağlayacağından zayıflamalarına yardımcı olacaktır.

Su tüketimini azaltmak: Tartıda fazla çıkacağını ve vücutta ödem yapacağını düşünerek su tüketimini azaltmak oldukça yanlıştır. Su tüketimi, ödemin atılmasından, yağ yıkımının hızlanmasından ve vücut sağlığının iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Su tüketimi, zayıflamanın dışında kalp sağlığı, böbrek taşlarının ortadan kalkması, beyin sisteminin gelişimi ve cilt güzelliği için de oldukça etkilidir.

Tek Tip Beslenme Programları Uygulamak: Tek tip beslenme programlarında Cho, protein ve yağ alımının dengeli olamayacağından, sağlıklı beslenme anlayışının dışına çıkacaktır. Sağlıklı beslenme de kilo vermeden çok, kilonun yağdan kaybedilmesi önemlidir. Tek tip beslenmede bireyler kilo verebilirler fakat bu kilolar yağdan değil, kastan kaybedilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için 4 besin grubunun da tüketilmesi gerekmektedir.
  • Bu Haberi