GÜNCEL HABERLERİ

ABD heyeti Ankara'da!

ABD heyeti Ankara'da!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD heyetinin çalışma grubu toplantısı için Ankara'ya geldiğini belirtti.

Milliyet'in haberine göre Eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın şubat ayında Ankara'ya yaptığı ziyaretten sonra bir mekanizma kurulduğunu hatırlatan Aksoy, oluşturulan çalışma gruplarından Suriye konulu grubun ilk toplantısını 8-9 Mart’ta yaptığını anımsattı.

Toplantının ana başlığının Menbiç olduğunu belirten Aksoy, iki ülke arasında üzerinde çalışılan metnin nihai halinin 4 Haziran'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında Washington'da  yapılacak görüşmeden sonra ortaya çıkacağını kaydetti.

2016 yazında terör örgütü IŞİD'ten temizlenen ilçeye PKK'lı teröristler yerleşmişti. ABD'nin Türkiye'ye defalarca verdiği söze rağmen, teröristler hâlâ Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç'te. Amerikalıların yanı sıra Fransızların da bölgede askeri bulunuyor.

F-35 satışı engellenirse...

Aksoy, ABD’li bazı senatörlerin Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının  satışının engellenmesi amacıyla yasa tasarısı sunmasına ilişkin, bu kararın  Türkiye’nin S-400 kararından vazgeçmesi ve rahip Andrew Brunson’ın tutukluluk  halinin son verilmesine bağlandığını söyledi. "Biz bu F-35 programı kapsamında üzerimize düşen yükümlülükleri  harfiyen yerine getirdik. Zaten bu çok uluslu bir program. İmzalanan sözleşme  çerçevesinde herkesin yükümlülükleri belli ve bunların yerine getirilmesini bekliyoruz. Bu gibi adımlar ABD ile müttefiklik ilişkimizin ruhuna da aykırı. Sayın bakanımızın da söylediği gibi böyle adımlar olması halinde biz de karşılık vermeye mecbur kalırız" dedi.

Sözcü Aksoy, Washington'un Türkiye'nin Rusya'dan S-300 füze savunma sistemi almasına gösterdiği tepkiye de "Elmalarla armutları karıştırıyorlar" diye cevap verdi.

Reuters haber ajansı, Sözcü Aksoy'un açıklamalarını abonelerine son dakika koduyla geçti.
  • Bu Haberi