GÜNCEL HABERLERİ

ABD'den 'terör ordusunda' geri adım!..

ABD'den 'terör ordusunda' geri adım!..

Pentagon'dan yapılan açıklamada, yeni bir ordunun ya da sınır devriyesinin kurulmayacağı bildirildi. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerinin farkında olduğunu belirterek, "Terörle mücadelede Türkiye'nin yanındayız" ifadelerine yer verildi.

Milliyet'te yer alan habere göre Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, yazılı açıklamasında, "ABD, Suriye'de yerel güvenlik güçlerini eğitmeye devam ediyor.  Eğitim, toplumları yıkıma uğramış mültecilerin evlerine dönmeleri için güvenliği  artırmak üzere tasarlanmıştır. DEAŞ'ın aynı zamanda yönetimsiz ve kurtarılmış olan yerlerde tekrar ortaya çıkmaması için gereklidir. Bu yeni bir 'ordu' veya 'konvansiyonel sınır muhafız gücü' değildir." ifadelerini kullandı.

Söz konusu gücün ve verilecek eğitimin DEAŞ karşıtı kampanyanın  amaçlarına uygun olduğunu savunan Pahon, eğitilen güçlerin istikrar çalışmalarını kolaylaştıracağını ve Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Cenevre Sürecine  destek sağlayacak koşulları oluşturacağını öne sürdü.

Suriye'de DEAŞ karşıtı operasyonların bitmediğini belirten Pahon, şöyle devam etti:

"Bu güvenlik güçleri içeride DEAŞ savaşçılarının Suriye'den kaçışını  engellemeye ve kurtarılmış bölgelerdeki yerel güvenliği sağlamaya odaklıdır. Bu güçler yerel halkı koruyacak ve Cenevre'de Suriye iç savaşının uzun dönemde  çözümünü beklerken DEAŞ'ın ABD'ye, müttefik ve ortaklarına karşı yeni saldırı gerçekleştirmelerini engelleyecek."

Türkiye'nin güvenlikle ilgili kaygılarının farkında olduklarına  değinen Pahon "Türkiye'nin güvenlik endişeleri meşrudur. DEAŞ'ı yenmek üzere  Suriye'deki çabalarımız konusunda Türkiye ile tamamen şeffaf olacağız ve terörle  mücadele çabalarında NATO müttefikimizin yanında duracağız." değerlendirmesinde bulundu.

PENTAGON KOALİSYON İLE ÇELİŞTİ

Koalisyon daha önce 30 bin kişiyi bulacak yapılanmanın adını "Sınır Güvenliği Gücü" olarak açıklamıştı ancak Pentagon'un bu isimden geri adım atması dikkati çekti.

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, "Koalisyon yeni 'Suriye Sınır Güvenliği Gücü' kurmak üzere (PYD/PKK'nın paravanı) SDG ile ortak çalışmaktadır." demişti.

230 kişinin eğitildiğini aktaran Dillon, bu gücün sayısının 30 bini bulacağını ifade etmişti.

Söz konusu güce katılanların, yaşadıkları yerlere yakın bölgelerde  görev alacağını kaydeden Dillon, "Kuvvetin etnik bileşimi görev yaptıkları  yerlere göre değişiklik gösterecektir. Kuzey Suriye'de daha çok Kürtler görev  alacakken, Fırat Vadisi ve Irak sınırı boyunca güneye doğru ise daha çok Araplar  görev alacak." açıklamasını yapmıştı.

Albay Dillon, 30 bin kişilik "ordunun" 15 bininin DEAŞ ile mücadele bitmek üzere olduğu için (PYD/PKK'nın paravanı) SDG mensuplarından istihdam edileceğini vurgulamıştı.

Kalan 15 bin kişi için ise eğitim ve istihdam süreçlerinin başladığını belirten Dillon, PYD/PKK'nın halen Deyri Zor yakınlarından DEAŞ ile mücadeleye devam ettiğini savunmuştu.
  • Bu Haberi