GÜNCEL HABERLERİ

AK Partili vekilden Yunus Yazar'a sürpriz ziyaret

AK Partili vekilden Yunus Yazar'a sürpriz ziyaret

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Beykoz'da yaşayan 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar'ın müzik çalışmalarını daha rahat yapabilmesi için her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Hürriyet'te yer alan habere göre Yunus'un, dünyada Mozart, Beethoven, Chopen gibi sanatçılarda görülen, herhangi bir sesi referansa gerek olmadan doğrudan notaya dökebilme olarak adlandırılan üstün müzik yeteneği "absolut kulağa" sahip olduğu belirtiliyordu.

Külünk, otizmli Yunus Yazar'ı, Beykoz'daki evinde ziyaret etti. Yunus Yazar ve ailesiyle görüşen Külünk, müzik öğretmeni Özgen Zeybek'ten bilgi aldı. Külünk, Yazar'ı, durumunu incelemeye alan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç ile telefonda görüştürdü.

YÖK'e ulaştırmak üzere Yunus'un sağlık ve eğitim durumunu anlatan bilgileri içeren dilekçeyi alan Külünk, Yunus'un müzik çalışmalarını daha rahat yapabilmesi için her türlü desteği vereceklerini belirterek, "Her birinize Yunus'u yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Bu yetenek zayi edilmemeli." dedi. Ziyarette Yunus Yazar da Metin Külünk'e piyano çaldı.

"Yunus, Türkiye'de herkes işini iyi yaptığı zaman ortaya nasıl bir şey çıktığının ispatıdır"

Milletvekili Metin Külünk, ziyaretin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, medyanın, ailenin ve öğretmenin gücü birleştiği zaman ortaya Türkiye tablosunun çıktığını söyledi. Yunus'un, Türkiye'deki otizmle birlikte var olan engelsiz yaşamın önemli sembollerinden olduğunu vurgulayan Külünk, "Yunus, Türkiye'de herkes işini iyi yaptığı zaman ortaya nasıl bir şey çıktığının ispatıdır. Yunus, otizmin engel olmadığını, üzerine gidilirse, inanılırsa, otizmli kabul ettiğimiz evlatlarımızın ne kadar büyük başarılara imza attığının ispatını gösteriyor. Yunus inanıyorum ki Türkiye'nin en önemli piyanistlerinden olacak ve bir gün New York'ta, Tokyo'da, Berlin'de, Paris'te, Brüksel'de, Ankara'da piyanosuyla parçaları seslendirecek ve herkes Yunus'u ayakta alkışlayacak." diye konuştu.

"Medyanın pozitif katkısı Yunus'u bize ulaştırdı"

Haberi yapan AA muhabiri Burcu Çalık'a teşekkür eden Külünk, şu değerlendirmelerde bulundu: "Burcu kardeşimiz olmasa haberimiz olmayacaktı, halbuki bizim haberdar olmamız lazımdı. Yunus Yazar örneği, siyasetin sokakta yapılması gerektiğinin ispatıdır. Medyanın pozitif katkısı Yunus'u bize ulaştırdı ama buradaki asıl güç annesi, öğretmenidir. Konunun asıl ortaya çıkış gerekçesi Yunus, devlet konservatuvarına gitmek istiyor. Üniversite sınavında puan engeline takıldığı için mümkün olmadı. Oysa Yunus piyano çalabiliyor, kabiliyeti çok yüksek. İnanıyorum ki diğer arkadaşlarıyla konservatuvar sınavına girdiklerinde eşitlenecek. Konu buradan başladı ve YÖK'e müracaat ettik. Hasan Mandal konuya hemen ilgi gösterdi. Akabinde YÖK Başkanımız konuya dahil oldu ve bu işle ilgili kurulu topladı. 'Ne yapabiliriz?' sorusunu sordu ve ben de ondan aldığım bilgilerle koşarak Yunus'un dilekçesini almaya geldim. YÖK de o dilekçeyle birlikte konuyu değerlendirecek."

TULUYHAN UĞURLU ZİYARET EDECEK


Külünk, müzik öğretmeni Özgen Zeybek ve sanatçı Cem Yılmaz'a teşekkür ederek, Tuluyhan Uğurlu'nun Yunus Yazar'ı ziyaret edeceğini ve onun direktifleri doğrultusunda gencin eğitimlerine devam edeceğini söyledi.

"Çok mutlu oldum"

Yaşadığı sevinç sonrası duygularını anlatmakta güçlük çeken Yunus Yazar da "Çok sevindim, mutlu oldum. Milletvekilimiz Ankara'dan kalktı geldi. Teşekkür ederim." dedi. Otizmli 19 yaşındaki piyanist Yunus Yazar'ın müzik öğretmenliğini yapan Özgen Zeybek, uzun süredir engelli ve otizmli gençlerin önündeki baraj engelinin kalkmasını istediğini belirterek, konuyla ilgili çalışmaların başlamasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Zeybek, "Yetenekli olup da YGS'de takılan öğrenciler için Yunus inşallah bir adım olacak ve bu şekilde onların da önü açılacak. Biz sadece yeteneği olan öğrenciler kendilerini yetenek sınavıyla göstersin istiyoruz. Çünkü YGS barajı otizmli ve engelli çocuklara hitap eden bir şey değil." diye konuştu.


  • Bu Haberi
Yürek yakan trafik kazası 2 aylık nişanlı çifti ayırdı
Hande Doğandemir ayrılık acısını eğlenerek atıyor
Kayıp Leyla'nın dedesinden flaş çağrı!
Gökhan Tepe kilolu görüntüsüyle şaşırttı
MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın kapatılmasına tepki yağıyor
Burçin Terzioğlu’na tatil yaramadı!
Bodrum'daki silahlı saldırıyla ilgili yeni bilgiler!
Öykü Gürman'ın 'mavi tur' öyküsü
TSK: "Kuzey Irak'ta 9 terörist etkisiz hale getirildi"
Leyla Bilginel'in sağlık durumda flaş gelişme!
Gelin - damat nikah masasında şok geçirdi
Ebru Destan'ın boşanma davasında flaş gelişme!
Van’da çatışma: 1 terörist yakalandı
İhanet davası 7 yıl sonra sonuçlandı!
Defne Samyeli: "Dişçiye de gelseydiniz"
Dikkat!.. İşte Meteoroloji'nin son tahminleri!
Pamir Pekin'den kanoyla Kınalıada rekoru
Van'da terör operasyonu
İşte sosyal medyanın 'tık' kraliçeleri!
Fidan Ciyavul, 3 yaşındaki kızıyla birlikte kayboldu!
Hande Doğandemir'den Burak Yılmaz açıklaması
AYM’nin Akın İpek kararı Resmi Gazete'de yayımlandı
Serenay ve Kerem birbirlerine iltifat yağdırdı!
Hacer Tülü İzmir'de toprağa verilecek
Neslişah Alkoçlar heyecanını Las Vegas'tan paylaştı
Binali Yıldırım: “CHP zihniyeti demek yokluktur, sefalettir”
Hadise'nin kilo verememesinin nedeni anlaşıldı
Bodrum’daki şok saldırı intikam mı, cinayet mi?
Umut Akyürek’in kocasına şok suçlama!
21 Haziran 2018 TNS Rating Sonuçları