SAĞLIK HABERLERİ

Alzheimer’dan korunmak için bulmaca yerine sudoku

Alzheimer’dan korunmak için bulmaca yerine sudoku

Çağımızın en korkulan hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alan Alzheimer’da erken teşhisin önemi büyük.

Akşam'da yer alan habere göre ailesinde Alzheimer görülen 50 yaş üstü kişilerin yılda bir kez beyin check-up’ı yaptırması gerektiğini belirten uzmanlar, bulmaca yerine sudoku çözülmesini öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer’da erken teşhisin önemine vurgu yaptı. Alzheimer’da genetik bağlantının en önemli risk faktörlerinin başında geldiğini ifade eden Prof. Dr. Tanrıdağ, “Ailesinde Alzheimer olan kişiler için risk 2-3 misli artıyor. Ailedeki bir kişiye Alzheimer tanısı konulduğu andan itibaren özellikle birinci derecedeki, 50 yaş üzerindeki yakınları gözlenebilir hiçbir belirtisi olmasa bile mutlaka bu konunun uzmanına başvurmalıdır. Ancak bu başvuru nörolog ya da psikiyatriste değil, özel olarak Alzheimer’la ilgili çalışan uzmanlara yaptırılmalıdır” diyor ve ekliyor.

YILDA BİR KEZ BEYİN CHECK-UP’I

"Beyin check-up’ı ile hiçbir belirtisi olmadığı halde beyindeki zayıflamayı gösterebilecek incelemeler yapılabiliyor. Beyin check-up’ında MR, beyin haritası, nöropsikolojik testler yapılıyor ve yaş grubuna göre zayıflama varsa bu tespit edilebiliyor. Ailesinde Alzheimer öyküsü bulunan, 50 yaş üzerindeki kişilerin yılda bir kez beyin check-up’ı yaptırması hastalığın erken teşhisinde çok önemli. Alzheimer için bazı risk faktörleri var. Geçirilmiş bir beyin damar hastalığı ya da ailede beyin damar hastalığı varsa, felç, tansiyon, şeker hastalığı varsa bunlar Alzheimer riskini yükseltiyor. Bunun dışında geçmişte tekrarlayıcı kafa travması, kafa yaralanması geçiren kişilerin riski yükseliyor. Böyle bir öyküye sahipsek yine hiçbir belirti ortaya çıkmadan riskin araştırılması açısından başvuru yapmak gerekiyor. Alzheimer yatkınlığı tespit edildiğinde hastalığın durdurulması söz konusu değil. Beyinde bilmediğimiz çok mekanizma var. Böyle bir iddiayla karşılaşıldığı zaman dikkate almamak lazım. Alzheimer belirtisi olmadığı halde yapılan tetkiklerle Alzheimer’a yatkınlık, zayıflama saptandığı andan itibaren önceden ve erkenden mevcut ilaçlara başlanması söz konusu ve kişinin yaşam tarzının gözden geçirilmesi lazım. Bunları mümkün olduğu kadar erken yaptığımız zaman hastalığın ilerleme hızı üzerinde etkide bulunmamız söz konusu olabilir. Bunun dışındaki iddialar gerçekçi değil. Alzheimer’la mücadelede ilaç tedavisinin dışında yaşam tarzındaki değişiklikler de önemli. Örneğin kişide içe kapanıklık, sosyal hayattan geri çekilme, erken emeklilik, hobilerden uzaklaşma ve depresyon gibi tanılar söz konusuysa tedavinin yanı sıra yhobi ve becerilerini geliştirmesini, kitap okumasını, müzik dinlemesini, dışarıya çıkmasını, sosyal ilişkilerini geliştirmesini tavsiye ediyoruz.

YENİ BİLGİYİ HATIRLAMAK

Alzheimer hastalığından korunmada yaygın olan bilginin aksine bulmaca yerine sudoku çözmek daha faydalı. Bulmaca çözme sırasında genellikle eski bilgiler sınanıyor. Alzheimer hastalığındaki esas problem eski hafızayla ilgili değildir ve hastaların çoğunda bu bellek zaten korunmuştur. Önemli olan yakın dönem içinde öğrenilenlerin etkilenmiş olmasıdır. Bir Alzheimer hastasının 40 yıldır ismini bildiği ve birçok filmini seyrettiği bir sinema sanatçısının ismini hatırlaması zaten doğaldır. Sudoku bulmaca çözmekten faydalıdır. Sudoku sırasında kişiler kendilerine verilen ihtimallerden mantıksal çıkarsamalar yapmak zorundadır. Sudoku sırasında devreye giren bellek değil dikkat ve karar vermedir."
  • Bu Haberi
Kim Kardashian: "Gerçekten utangacım"
Yazın kilo tuzaklarına takılmayın!
Levent Yüksel: "Buzdolabında uyuyorum!"
Uyku öncesi yemek kansere davetiye
Gökçe Bahadır'ın mutluluğu yüzüne yansıdı
Aslıhan Doğan'dan 'dadı' kararı
Fatih Altaylı yazdı: "Fatih Oflaz nasıl serbest bırakılır?"
Burcu Biricik ve eşinin telaşlı günü
Adana'da kayınbirader enişteye kurşun yağdırdı!
Ömer Koç'un merak uyandıran ünlü misafiri!
Adnan Oktar'ın doktorundan şaşırtan sözler
Ek gösterge gecikirse emeklilik ertelenecek
Furkan Andıç'ın mezuniyet sevinci
Beyoğlu’ndaki silahlı saldırıda katillerin kaçış anı!
Çelik: "Yaptığım her şeyden tövbe ettim"
Ahmet Hakan'dan 'Eski Kedicik" hakkında şok sözler!
Berksan'dan Hande Yener'e ağır gönderme!..
İşte Adnan Oktar’ın 30 kişilik A takımı!
İstanbul'da kadın doktora şiddet!
‘Kedicikler’ ve Oktar Babuna Tekirdağ’a getirildi
Akın İpek gözaltına alındı
Almeda ve Tolgahan'ın 80 bin liralık tatili!
Enis Berberoğlu herkesin merak ettiği kararını açıkladı!
Asker uğurlamasında dehşet
Meryem Uzerli'nin 'değişimi' sürüyor!
İş yeri boşaltılan damat, kayınpederinin evini bastı!
Fatih Oflaz'ın oğluyla ilgili flaş gelişme!
Oktar'ın dijital arşivinden cinsel içerikli görüntüler çıktı!
Yasemin Kutsi'den Terazi ve Koç Burcunun Ağustos ayı yorumları!
Futbol dünyasını sarsan taciz skandalı!