GÜNCEL HABERLERİ

Ankara'da sıcak saatler!

Ankara'da sıcak saatler!

Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı ile ilgili Ankara'da sıcak saatler yaşanıyor. Güvenlik Zirvesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Milliyet'in haberine göre TSK'nın Suriye'nin Afrin kentindeki Zeytin Dalı Harekatı'nda 4. güne girildi.  İlk 3 gündeki operasyonlarda 170'ten fazla hedef vuruldu. Dün, Afrin'e yeni cephe Azez'den açıldı. Bölgenin kritik noktalarından Burseya Dağı ele geçirildi.  Kara operasyonunun yanı sıra savaş uçakları ve obüslerle de terör hedefleri vurulmaya devam ediyor. Harekat sürerken Ankara'da da sıcak saatler yaşanıyor.

KRİTİK ZİRVE , DİKKAT ÇEKEN KIRMIZI DOSYA

Güvenlik Değerlendirme Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Toplantının ana gündem maddesi Zeytin Dalı harekatıydı. Harekat kapsamında gelinen aşama ve izlenecek yol haritası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı toplantıda masaya yatırıldı. Zirveyle ilgili ajansa düşen fotoğraflarda Erdoğan’ın önündeki kırmızı dosya dikkat çekti

Zirveye Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları, Recep Akdağ, Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başdanışmanlar Adnan Tanrıverdi ve Mustafa Varank katıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN ZİRVEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü zirveye ilişkin yaptığı açıklamada şunlara vurgu yaptı: "Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında, Sayın Başbakanımızın, Sayın Genelkurmay Başkanımızın, ilgili Başbakan Yardımcıları ile Bakanlarımızın, ayrıca güvenlik bürokrasisinin katılımıyla bir Güvenlik Toplantısı yapılmıştır.  Toplantıda, bugün dördüncü gününe giren Zeytin Dalı Operasyonundaki son gelişmeler değerlendirilmiştir.  Operasyon planlandığı şekilde başarıyla yürümektedir.  Özgür Suriye Ordusu unsurları ve onlara destek veren Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait birlikler, Afrin’de tespit edilen bölücü terör örgütüne ait hedefleri imha edilerek, güvenli bir şekilde ilerleyişlerini sürdürmektedir.  Terörist unsurlarla sivil halkı ayırt etme konusundaki hassasiyetimiz, her operasyonumuzda olduğu gibi burada da en üst düzeydedir.  Operasyonun askeri boyutuna ilave olarak, bölgede yaşayan sivillere yönelik insani yardım çalışmaları da devam etmektedir. Aynı şekilde uluslararası toplumu ve uluslararası kuruluşları bilgilendirme çalışmaları da kesintisiz olarak sürdürülmektedir.  Yürüttüğümüz yoğun diplomasiyle, izlediğimiz politikanın haklılığı uluslararası topluma her düzeyde anlatılmıştır.  Güvenlik Toplantımızda da altı çizilerek vurgulandığı şekilde, Türkiye’nin öncelikli amacı sınırlarının güvenliğini, vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamaktır.  Suriye’nin toprak bütünlüğüne olan saygımız da, bu operasyonun önemli gerekçeleri arasındadır.  Bu ülkedeki Arap, Türkmen, Kürt kardeşlerimizin huzur, güven ve refah içinde bir Suriye’de yaşayabilmeleri için üzerimize düşenleri yapmayı, komşuluk ve kardeşlik hukukumuzun gereği olarak görüyoruz.  Zeytin Dalı Operasyonu, herhangi bir etnik gruba değil, sadece terör örgütlerine karşı yapılmaktadır. 

BÖLGE TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENENE KADAR SÜRECEK

Türkiye, bugüne kadar benzer operasyonlarla gittiği hiçbir yere zulüm, kan, gözyaşı, kötülük götürmemiştir.  Tam tersine, ülkemizin ayak bastığı her yerde insanlar barış ve esenlik içinde hayatlarını sürdürmektedir.  Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi, bunun en somut örneğidir.  İdlib’teki çalışmalarımızı tamamladığımızda, bu bölge de huzur ve güven yuvası haline gelecektir.  Afrin’i bölücü terör örgütü mensuplarından temizlediğimizde, en büyük teşekkürü bu bölgede yaşayan kardeşlerimizden alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.  Bu açık gerçeklere rağmen, geçmişte pek çok örneğini gördüğümüz dezenformasyon faaliyetlerinin, Zeytin Dalı Operasyonunda da tekrarlandığını üzüntüyle müşahede ediyoruz.  Medyamız başta olmak üzere, tüm kamuoyumuzu bu tür yalan, yanlış, çarpıtma mahiyetindeki provokatif haberlere, görüntülere, dedikodulara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.  Adli ve idari birimlerimiz, bu tür dezenformasyon faaliyetlerini yakından takip ederek, gerekli müdahaleleri hukuk çerçevesinde süratle ve kararlılıkla yapacaklardır.  Bu vesileyle, Zeytin Dalı Operasyonunda görev alan tüm askerlerimizin, Özgür Suriye Ordusu bünyesinde mücadele eden kardeşlerimizin Rabbim yar ve yardımcısı olsun diyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize, silah arkadaşlarına ve ailelerine başsağlığı diliyoruz. “Ölürsem şehit, dönersem gazi olurum” diyerek cepheye giden askerlerimizdeki ve Özgür Suriye Ordusu mensubu kardeşlerimizdeki moral üstünlüğü en büyük gücümüzdür.  Bölücü terör örgütü bölgeden tamamen temizlenene, Suriye’nin asli sahipleri olan ve 3,5 milyona yakını halen ülkemizde yaşayan kardeşlerimiz güvenle evlerine dönene kadar operasyonlarımız sürecektir. "


HÜKÜMET MECLİS'İ BİLGİLENDİRECEK

Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin, Afrin'e Zeytin Dalı harekatı ile ilgili olarak Meclis'i 30 Ocak'ta bilgilendireceği belirtildi.
  • Bu Haberi
Victoria Beckham kanından krem yaptırdı
Myomlardan 1 günde kurtulmak mümkün
Nurgül Yeşilçay’dan Ajda’ya ‘kalça’ göndermesi
Uzmanlardan ebeveynlere 'karne' uyarısı
Gökçe Bahadır dans festivaline katılıyor
Jelena'nın ihanet skandalında yeni iddialar
WhatsApp sahibini resmen geride bıraktı
Aslıhan Doğan doğum hediyesi ile partide
Eyüpsultan'da 1 ton mama ve 200 kedi evi dağıtıldı
Gülben Ergen'den herkesi duygulandıran paylaşım
Öğrenciler karne öncesi dehşeti yaşadı
Özlem Kaymaz oğlu Daniel'i tedavi için Antalya'ya götürdü
Jandarma Uludağ'da kuş uçurtmuyor
Sadettin Saran: "Yakışıklı çektiniz değil mi?"
KOSGEB'ten yüksek teknolojili ürüne 5 milyon TL destek
Chloe Loughnan saatlerce toplantı yaptı
Ünlü isimlerin uyuşturucu davası İstinaf’ta yeniden görülecek
Yatak bazasının altından kadın cesedi çıktı!
Bade İşçil aldığı kiloyla şaşırttı
Adana merkezli PKK operasyonu
Gülşen'in Azur'la oyun zamanı
Genç hemşirenin acı ölümü
Yalçın Dümer isyan etti: "Bana iş vermiyorlar!"
Vatan Şaşmaz cinayetinin görüntüleri böyle yayılmış!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Graham’ı kabul etti
Engelsiz Yaşam Vakfı'ndan Muhterem Nur hakkında suç duyurusu
Didem Uslu cinayetinde kan donduran itiraf!
Bircan ve Ece'den yayın sonrası alışveriş turu
3 bin 600 gösterge için torba düzenlemesi!
Sabri - Yağmur Sarıoğlu çifti ayrılıyor mu?