Atamız ve Elon Musk - NECEF UĞURLU

Atamız ve Elon Musk

10.11.2017 | 301 kez okundu


ATAMIZ VE ELON MUSK

KAYDA GEÇSİN


Şimdiki zamanda yaşayan en büyük mucit ünvanlı Elon Musk Anıtkabir’deki pozları, tweetleri ile gündem oldu.

Elon Musk büyük hayallerin peşinde batmış, çıkmış, risk alan, ezber bozan ama ideallerinden asla vaz geçmemiş devrimci nitelikte bir yenilikçi, mucit.

2 evlilik geçirmiş, 5 çocuğu var.

Geçen yıl çok tartışılan Westworld dizisinde oynayan İngiliz aktris Tallulah Rig bir iki kere evlenip boşandığı ikinci eşi.

Elon Musk’ı ‘Zenginliği en iyi şekilde kullanan’  ‘Tony Stark’ adlı Stan Lee çizgi karakterine  benzetenler çok, bu çizgi karakterin öyküsü uzun, içinde; teknoloji, silah, savaş, aile trajedisi, kalbi şarj edilmesi gereken kalpsiz bir kahraman, soğuk savaş doktrinleri ve sonrası dönüşüm, anti komünizm ne isterseniz var bir hikayenin kahramanı.

Bu karakter önce Howard Hughes şimdilerde Elon Musk’a bitiştiriliyor, ee bu işler böyle sanat ve devlet politikaları paralel koşar!

Gerektiği zaman hoop değişiverirler elele.

Howard gider, Musk gelir yerine.

Musk petrol, enerji savaşlarını sonlandırabilecek icatlar peşinde, kim istemez başarılı olmasını, onu her güç her halükarda el üstünde ve kontrolde tutmak ister elbette.

Atamız ise Selamünaleyküm diyen Azrail'e Aleykümselam son sözleri olmuş bir cesur devrimcidir.

O bir yere gitmez, hep kalır.

Elon Musk’ı Anıtkabir’de görünce Ata’mızın şu sözleri aklıma geldi :

‘İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir.‘ 1930

Çocuklarını ‘İş çıkartma, icat yapma‘ , ‘Allah’ın işine karışma‘ diye azarlayan bir kültürden  böylesi bir dünya çapında devrimcinin çıkması da nasıl bir Allah’ın hikmetidir, hep şükrederim.

Ata’mızın Anıtkabir’deki gölgesindeki fotoğrafında Elon Musk umarım Gazi, Baş Kumandan, Mareşal, Cumhuriyetimizin banisi büyük devrimcinin şu sözlerini duymuştur:

‘Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.‘

‘Dünyayı istediği gibi kullanan kuvvet, fikirler ve bu fikirleri belirleyen ve yayan kimselerdir. Fikrin özelliği de hiçbir itirazın bozamayacağı bir kesinlikle kendi kendisini kabul ettirmektir. Bu da fikrin yavaş yavaş duygular haline gelerek inanca dönüşmesiyle mümkündür ve böyle olduktan sonradır ki, onu sarsmak için bütün başka mantıkların, başka düşüncelerin hükmü olamaz. (1914)

Ata’mızın bilim, ilim üzerine dile getirdiği daha pek çok düşüncesi var, yerimiz yetmez hepsini  yazmaya ancak Elon Musk’ın tweetlediği  ‘If one day, my words are against science, choose science’ sözünü ne okudum, ne de duydum, herhalde Elon Musk’un PRcısına söyledi sadece.

Anlamı mealen ‘Eğer bir gün benim sözlerim bilime bilime karşı olursa, bilimi seçin’ .

Bu sözleri bir devrimcinin söylemiş olması bana akılcı gelmiyor, bilim ile kendisi arasında tercih yaptırır mı böylesi zeki bir adam?

Ayrıca niye yaptırsın? Bilime karşı değil tam aksi bilimden yana.

Var ise böyle bir cümle ortaya çıkar bende Elon Musk sayesinde öğrenmiş olurum, belki bir cümlenin bütünü içinden cımbızlanmıştır bilmiyorum, bizimkiler pek sever.

Atatürk gibi bir büyük devrimciyi anarken fikirlerini ön plana çıkartmak önemlidir, sevenlerinin görevidir.

Bu bağlamda Filli boya başta boya reklamı gibi mıç mıç boyalarla fazla oynanmasına rağmen  ‘Büyük ölülere matem gerekmez fikirlerine bağlılık gerekir’ sözleriyle büyük maksadı 12’den vurmuş. Hani baş kısmı olmasaydı daha iyiydi sanki!

Fakat, Atatürk’ü anarken bozkırda ağaç gibi yanlızdı, derken at, ben gördüm, sen gördün mü tarzı arabesk işleri doğrusu çok antipatik buldum.

Gerçekçi de değil, niye yanlız olsun, ‘yanlızlık’ Atatürk gibi halkıyla 7 düvele karşı mücadele vermiş ve sonra savaştıklarıyla , dünya ile  kucaklaşabilmiş bir devrimci ile bir araya gelebilir mi?

Allah müstehakınızı versin.

‘Unutmadık’ ise pek gizemli olmuş, neyi unutmadınız? Belli ediniz ……

Neyse halk kendi sloganını zaten çoktan buldu, ‘UNUTTURMAYACAĞIZ’  diyor, bağlıyız diyor çok açık ve net.

Mealen ‘Aslanlı yolda gerçek aslan yok , yürürken korkmayın ama o yolun sonunda …’ diye başlayan bir tweet içimi titretti, yüreğine sağlık yazanın. Devamını müsaadeleriyle şöyle getirmek isterim:

‘Yolun sonunda ölüsü karşısında bile saygı duruşuna geçilen bir aslan duruyor 136 yaşında!'

Evet önünde resim çektirdiğin 137 yaşına girdi Elon Musk ve biz Atamızı seveni severiz, yanlız bu tweetlediğini bir daha check et, hele şu aralar, şaşırtmacalısı, çakması, ne şiş yansın ne kabapçısı, çok Atatürkçü var tam bir eğlence parkı seni bulmuşken kaybettirmesinler bize, mucit filan dinlemezler!

Bizdekileri indirdiler.

Sevgiyle Kayda Geçirdik Bir Hüzünlü Kasım’ı daha.

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Ratingler için tıklayınız!