MEDYA HABERLERİ

Av. Elif Burcu Ustabaşı yazdı: "Cinsel Taciz"

Av. Elif Burcu Ustabaşı yazdı:

".... Cinsel taciz suçu halk arasında diğer suç tipleriyle karıştırılıp farklı anlamlara yol açıyor. Vücut dokulmazlığını ihlal eden ve mağdurun vücuduna dokunma şeklinde gerçekleşen suç cinsel saldırı suçudur."

Çok değerli ceza hukuku profesorlerinin öğrencisiydim, şanslıydım her hukuk fakültesi mezununa bu değerli hocalar nasip olmaz. Duygun Yarsuvat, Uğur Alacakaptan..

Cinsel taciz suçu halk arasında diğer suç tipleriyle karıştırılıp farklı anlamlara yol açıyor. Vücut dokulmazlığını ihlal eden ve mağdurun vücuduna dokunma şeklinde gerçekleşen suç cinsel saldırı suçudur. Cinsel taciz ise cinsel amaçlı olarak mağdurun farklı yollarla rahatsız edilmesidir.

Mesela cinsel bir amaçla mağdura yönelik ıslık çalmak veya cinsel içerikli laf atmak, cinsel ilişki teklifinde bulunmak ve hatta cinsel organ teşhir etmek “cinsel taciz” suçu kapsamında nitelenebilecek bir eylemdir. Ülkemizde malesef çocuklara, ağzı dili olmayan hayvanlara bilhassa yakın zamanda tanık olduğumuz 80 yaşındaki bir dedenin savunmasız sokak köpeğine yönelik işlediği cinsel saldırı suçuna hepimiz tanık olduk.

Asıl konuya gelmek istiyorum dizi setinde bir kostum asistanının hiç bir ispatı olmadan 5 gün bekledikten sonra şikayetçi olması...

Şahsen bir kadın olarak böyle bir olay başıma gelseydi o dizi setini yıkardım. Dudak dudağa temas iddiası cinsel saldırı suçunu teşkil ediyor. Ama bu bir iddia kanıtı, ispatı henüz yok. Burada bir soru akıllara geliyor: 'Şöhret olmak için namusunu bile düşünmeden Hollywood’daki #MeToo hareketinden etkilenme ihtimali olan mağdure mi haksız yoksa kravatla başlayıp temasla birlikte cinsel saldırı suçuna dönen değerli oyuncumuz mu haksız?' Bekleyip göreceğiz

Av. Elif Burcu USTABAŞI
  • Bu Haberi