SAĞLIK HABERLERİ

Baba adaylarına ‘sigara’ uyarısı!

Baba adaylarına ‘sigara’ uyarısı!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alper Tuğlu, baba adaylarının kullandığı sigaranın, hamile eşlerini büyük oranda etkilediğini ve doğacak olan bebeklerine de zarar verebileceğini söyledi.

İHA'nın haberine göre Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alper Tuğlu, baba adayının giysilerine ya da derisine sinen nikotin ve diğer zararlı maddelerin, hamile olan eşine ve doğacak olan bebeğe de yanında sigara içilmiş gibi zarar vereceğini vurguladı.

Tuğlu, “Ülkemizde yapılan çalışmalarda kadınların gebelik öncesi yaklaşık yüzde 35, gebelik süresince yüzde 15 ve yüzde 70 civarı pasif içici olduğu görülmüştür. Bu da oluşturduğu anne , fetus ve yenidoğan dönemindeki olumsuzluklar nedeniyle ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır” dedi.

Sigaranın bazı anne adaylarının veya eşlerinin gebelik boyunca kullanılmasının bebek için büyük bir tehlike oluşturduğunu ifade eden Opr. Dr. Alper Tuğlu, "Gebelikte kullanılan sigara düşükten, büyüme geriliğine pek çok üzücü durum yaşatabilir. Sigara dumanında 4 binden fazla kimyasal bileşen vardır. İçindeki kimyasallardan hangisinin gelişmekte olan bebeğe zararlı olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, özellikle nikotinin ve karbonmonoksitin gebelik sonuçlarını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Plasentadan geçen nikotin, fetal dolaşım ve amnion sıvısında anne kanındaki miktarın yüzde 88’i kadar bulunur.

Karbon monoksit ise sigara kullanımı veya sigara dumanına maruz kalmanın sonucu olarak plansenta yolu ile fetusun dokularına hızlıca geçer ve fetal kan dolaşımında annede bulunandan yüzde 15 daha fazladır. Anne adayının sigara içmesi, dış gebelik, düşük, yarık damak-dudak ve doğuştan kalp anomalileri, erken doğum ve ölü doğum riskini artırır. 'Plasenta' adı verilen bebeğin eşinde ve damarlarında olumsuz değişikliklere neden olarak büyüme geriliği yapabilir. Örnek verecek olursak aktif sigara içenlerde ortalama 200 gr pasif içicilerde ise ortalama 33 gr bebek ağırlığı düşmektedir. Erken doğan bebekler daha küçük dünyaya gelmelerinin yanı sıra, akciğerleri de henüz doğuma hazır olmadığından solunum sorunları yaşayabilir. Bu çocuklarda nedeni bilinmeyen ani bebek ölümü sendromu ya da beşik ölümü, sigara içmeyen annelerin çocuklarına göre daha sık görülmektedir. Sigara ayrıca süt miktar ve kalitesini düşürmekte olup aktif zararlı kimyasallar süt yoluyla da yenidoğana geçmektedir”
diye konuştu.

“Büyük risk oluşturuyor”

Gebeliğinde sigara içen annelerin bebeklerinde solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskinin arttığını belirten Dr. Alper Tuğlu şu bilgileri verdi: “Bu çocuklarda solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarının yanı sıra, astım görülme olasılığı da artmıştır. Doğum öncesi sigaraya maruz kalan çocuklarda, ileri ki yıllarda meydana bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Öğrenme güçlükleri, dikkat ve davranış bozuklukları yaşayabilirler. Sadece anne adaylarının değil eşlerinin de sigara içmesi bebeğe etki verebilir. Anne adaylarının bulundukları ortamda sigara içilmemesine dikkat edilmeli, içiliyorsa anne ve babanın muhakkak sigarayı bırakması gerekiyor. Bununla ilgili olarak sağlık desteği ilgili doktorlardan alınabilir.”
  • Bu Haberi
Ajda Pekkan: "Emeğimin değerini fiyatla ölçmeyin"
Kerem Bürsin'den Serenay Sarıkaya'a 'Doğru adam' taşı!
Azra Akın'ın aile saadeti
Cumhuriyet Kadınları Derneği Esra Erol'u RTÜK’e şikayet etti!
İrem Derici: "Beni o polemiğe sokmayın'"
Şeyma Subaşı'nın kitabı ön satışa çıktı!
Hangi güzel oyuncu 'Çukur'un kadrosuna dahil olacak?
Mesut Özil'in eski sevgilisi Mandy'den olay yorumlar!
Meclis'te tatil öncesi sıkı mesai
Sinan Akçıl: "Aynı evde WhatsApp'tan konuşuyorduk"
Buse Varol'dan Burak'lı paylaşım
Binali Yıldırım'dan 10 milyon seçmene mektup
Bensu Soral ve Hakan Baş New York'tan ev aldı!
Beşiktaş’ta ticari aracın çarptığı otomobil takla attı
Zehra Çilingiroğlu sevgilisiyle tatilde
Yenenler çiftinin bebeklerinin cinsiyeti belli oldu
Müge Boz ve Caner Erdeniz Barcelona’da evlendi
Ergün Uçucu'yu kaybettik!
Bella Hadid'in 'ince kalma sırrı' ortaya çıktı!
Evde kendi güneş kreminizi yapın
Şeyma Korkmaz'dan yazlık dizilere veto!
İncirin inanılmaz faydaları!..
Akasya Asıltürkmen: "Dizide oynamam çok zor"
Hakan Çalhanoğlu Türk geleneğini Avrupa'ya da taşıdı
Brad Pitt ve Jennifer Aniston’ın aşk yuvası satışa çıktı
Aktör Salih Güney'e büyük şok!
Arama motorunda ilk sıradakine çok güvenmeyin!
Fahriye Evcen ve Burak Özçivit'in tatil planı belli oldu!
Biricik Suden'in son görüntüsü şaşırttı
Hazal Kaya'nın karnı belirginleşti