YAŞAM HABERLERİ

Babalar Gününüz kutlu olsun

Babalar Gününüz kutlu olsun

Google Babalar Gününü es geçmedi ve bir Doodle ile tüm babaların Babalar Gününü kutladı. Bu yıl 17 Haziran'a (bugün) denk gelen Babalar Günü her yıl Haziran ayının 3. haftasında kutlanıyor. Peki Babalar Günü nasıl ortaya çıktı?

Bugün Haziran ayının 3. pazar günü yani Babalar Günü. Bugün için günler öncesinden hediyeler alındı, planlar yapıldı. Hatta Google’da Babalar Günü’ne özel Doodle yaptı.Peki bu özel günün tarihçesi nedir?

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.
  • Bu Haberi