GÜNCEL HABERLERİ

Bakan Gül: “Darbe girişimi davaları yıl sonuna kadar biter”

Bakan Gül: “Darbe girişimi davaları yıl sonuna kadar biter”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ’nün darbe girişimiyle doğrudan ilgili olduğuna dair yeni bir delil bulduklarını ve gerekli yerlere ilettiklerini söyledi.

İHA'nın haberine göre Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep'e geldi. Nizip Belediyesini ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Gül, FETÖ’nün darbe girişimiyle doğrudan ilgili olduğuna dair yeni bir delil bulduklarını ve bu delili gerekli yerlere ilettiklerini söyledi. Terörist cenazesine katılan HDP’lilerle ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten Bakan Gül, darbe girişimi davalarının yıl sonunda tamamlanacağını ifade etti.

“4 bin FETÖ’cü yargıdan temizlendi”

Yargıyı FETÖ mensuplarından temizlediklerini belirten Bakan Gül, “FETÖ ile mücadelemiz hız kesmeden devam ediyor. 251 şehidimizin kanı yerde kalmayacak şekilde adalet tecelli etmektedir. Türkiye’de özellikle FETÖ’nün yargıdan temizlenmesiyle beraber yaklaşık 4 bin hakim savcı ihraç edildi. Yargıda artık adaletten şaşmayacak şekilde bir yargılama söz konusudur. Yıl sonu itibariyle bu darbe davalarının nihayete ereceğine inanıyoruz. Buradaki temel amacımız suçlu ile suçsuzun ayrılmasıdır. Adalet bizin yol haritamızdır” dedi.

“FETÖ’nün darbeyle doğrudan ilgili olduğuna dair yeni bir delil bulduk”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “İade hem Dışişleri Bakanı hem de bakanlığımızdan bir heyet Amerika’da çalışma yaptılar yine geçen haftada Amerika’dan Ankara’ya bir heyet geldi. Hem tutuklular hem de iadelerle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Bizim temel gündemimiz FETÖ’nün iadesiydi. Çok önemli bir delil elde edildi. Bir FETÖ’cünün telefonundan elde edilen delil. O gece FETÖ'nün darbeyle doğrudan ilgili olduğuna dair delildir. Bunu ilgililere ulaştırdık bu konuda bir adım bekliyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız. Biz bağımsız Türk yargısına bunların teslim edilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Terörist cenazelerine katılanların soruşturmasıyla ilgili konuşan Bakan Gül, “Bu konu Diyarbakır savcılığımızca yürütülen bir soruşturmadır. Soruşturma makamları gerekli bilgileri kamuoyuyla paylaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakan Gül, İsrail'in son kanun tasarısıyla ilgili, "İsrail son kanun tasarısı Orta Doğu'yu daha da şiddet sarmalına girmesine yönelik tehlikeli yaklaşımdır bu bir provokasyondur. Bir Filistin varlığını inkar etmek kabul edilemez. Bu saldırıyı asla kabul etmeyeceğiz. İsrail’in işgal ettiği yerleri yasalaştırmaya çalışmasını asla kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Bakan Gül, olağanüstü hal uygulamasının sona erdiğini, olağan hale döndüklerini ve dönemin ekonomik ve hukuki alanda reformlar dönemi olduğunu sözlerine ekledi.
  • Bu Haberi
Uzman Psikolog Yeşim Akıncı kitap lansmanında şarkı söyledi
Yağmur Ün: "Oyunculuk hayatımın bir parçası gibi"
Kivi yiyin astımı yenin
'Gaza bas!' diyen Eda Taşpınar hızla gözden kayboldu
Sneijder ve eşi Yolanthe ayrılıktan vazgeçti
AB’den Google’a 1.49 milyar euro ceza
Demet Akalın: "Çok iyi anne olacaksın Didem"
Milyonlarca emekli bu haberi bekliyordu!
Şükran Ovalı'dan kızıyla beğeni toplayan poz
107 yaşındaki babasını sıkılmasın diye işe götürüyor
Tuna Arman'dan Bülent Ersoy'un sözlerine tepki
7 yıldır cinayetten aranan şahsı bekçiler yakaladı
'Lükse kaçmam' diyen Linet verdiği rakamla şaşırttı
Sevilay Yılman'dan Akit muhabirine sert tepki!
Pınar Altuğ’dan takipçisine 'dövme' yanıtı
Tartıştığı arkadaşını ekmek bıçağıyla öldürdü
Aleyna Tilki, ezber bozdu!..
Fatih Portakal'dan Erdoğan'a Mansur Yavaş tepkisi
Koray Avcı fit vücuduyla dikkat çekti
İcra müdüründen bu kez 6 kilogram altın çıktı
Ebru Yaşar: "Artık kimse kendi işini yapmıyor"
Diyarbakır'da teröristlerin inlerine girildi!
Yönetmen Sami Güçlü vefat etti
Meyve yerken ayağıyla direksiyonu kullanan sürücüye 5 ay hapis
Müge Anlı'nın canlı yayınında büyük gerginlik!
Bakan Akar: "Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı"
Kerimcan Durmaz’ın büyük heyecanı!
Necef Uğurlu Yazdı: "Bu Kitabı Bulursanız Mutlaka Okuyun"
Ümit Yesin gözyaşlarıyla uğurlandı
Akit muhabirine 'idam' soruşturması