KADINCA HABERLERİ

Banyo yaptırırken bebeğinizle konuşun

Banyo yaptırırken bebeğinizle konuşun

Ebeveynler, yeni doğan bebeklerinin banyosunu yaptırırken endişelenebiliyor. Ancak telaşa hiç gerek yok. Bu süreci bebek ve kendiniz için keyifli hale getirmek elinizde.

Yeni Asır'dan Didem Seymen Balcı'nın haberine göre Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Balgöz Ergül; bebek banyosu ile ilgili önemli bilgiler verdi:

KORKMAYA GEREK YOK

Yeni doğmuş bebeğin banyosu genellikle anne ve babaları korkutabiliyor. Bebeği düzgün tutamamaktan, üşütmekten, kulağına su kaçırmaktan, bebeğin su yutmasından dolayı aileler banyo yaptırırken telaşlanıyorlar. Ancak banyo bebeğinizin gelişimi ve rahatlaması açısında banyo çok önemlidir. Bu nedenle birkaç dikkat edilecek nokta ile banyo zamanını daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

MALZEMELERİ HAZIRLAYIN

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce banyo malzemelerini hazırlamalısınız. Kullanacağız şampuan ve sabun mutlaka bebekler için özel üretilen ürünlerden olmalı. Yetişkin sabun ve şampuanları bebeğinizin gözlerini yakacağı gibi içinde bulunan kimyasallar onun narin cildi için de zararlıdır. Hava sıcaklığı ve ev içi sıcaklığı uygun ise bebeğinize günün her saatinde banyo yaptırabilirsiniz. Bebekler genellikle keyifli bir banyonun ardından beslenip, güzel bir uyku çekerler. Bu nedenle bebeğinizin daha rahat uyuması için akşam saatleri tercih edilebilir. Banyo sırasında bebeğinizin kusmaması için, banyo öncesi yakın zamanda bebeğin beslenmemiş olması gerekir.

SICAKLIĞINA DİKKAT EDİN

Banyo suyunun sıcaklığı dirseğimizi yakmayacak sıcaklıkta olmalı. Eğer bu konuda çok hassassanız hazırlayacağınız suya derece koyabilir ve yaklaşık suyu 37-40 derece arasında kullanabilirsiniz. Bebeğinizi banyoya hazırlarken ilk olarak onun kıyafetlerini çıkarmalısınız. Bebeğinizi soyarken onunla konuşun, kendisini huzurlu hissetmesini sağlayın ve telaşlı hareket etmeyin. Bebeğinizin boyun ve poposundan kavrayarak hazırladığınız filenin üzerine koyun. Uygun pozisyona gelen bebeğinizin üzerine yavaşça suyu dökün. Onunla yumuşak bir sesle konuşmaya devam edin.
Son olarak başını dikkatle ıslatıp az miktarda bebek şampuanını köpürtün. Suyu bebeği yüzüstü tutarak ensesinden ve başın arka kısmından dökün. Bu şekilde kulağına su kaçmasını önlemiş oluruz. Yüzüne de su gelmemesine dikkat edilmeli.

GÖBEK BAĞINI NEMLİ BIRAKMAYIN

Bebeğinizin henüz göbeği düşmediyse göbek bağını ıslatmadan yıkayabilirsiniz. Bu durumda dikkat edilecek en önemli husus göbek bağının nemli kalmamasına dikkat edilmesidir. Göbek bağını kuru ve temiz tutmak göbek bağının bakımı için yeterli olacaktır. Bazı durumlarda doktorunuza danışarak alkol solüsyonu kullanmanız gerekebilir.
  • Bu Haberi
Zeynep Yılmaz'dan Şeyma Subaşı'na komşu nispeti!
Apartmanın kolonu çatladı, vatandaşlar sokakta kaldı!
Mehmet Ali Erbil’in sağlık durumuyla ilgili açıklama
Donald Trump'tan Kaşıkçı yorumu
Çiçek Dilligil: "Üst dudağın yok diyorlar"
Menopoz kaçınılmaz ama etkilerini hafifletmek mümkün
Ebru Polat yolda zarar etti!
Mandalinanın bilmediğiniz faydaları
Cem Belevi'den yeni proje: "Mışıl Mışıl"
Rıza Çalımbay: “Bizim kazanmaktan başka seçeneğimiz yok”
Burcu Güneş'ten 'pembe' konser
Yasemin Allen'dan tarihi selfie
Asfalt tankeri binalara çarparak durabildi
Bircan Bali inkar ettiği aşkıyla yakalandı!
İstanbul Valiliğinden 29 Ekim kutlamalarıyla ilgili açıklama
Hülya Koçyiğit, parasızlıktan bir hafta hastanede kalmış
Gülben Ergen ve Mustafa Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde
Aleyna Tilki'nin 'yıldızlı' dostluğu!
Bahçelievler’deki dehşet evinin sahibi konuştu
Hande Yener tanınmamak isterken dikkat çekti
Test kitabının içinden uyuşturucu çıktı!
Yasemin Özilhan: "Bir oğlum olsun"
Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine tacizi DKK engellendi
Hande Subaşı kariyerine şarkıcılığı da ekliyor
Taciz iddiası anneye sinir krizi geçirtti!
TSK'dan son dakika açıklaması!
Necef Uğurlu Yazdı: "Aydınların İntiharı"
Çağlar Ertuğrul'dan şapka ve gözlükle önlem
Park eden araçlar itfaiyeye zor anlar yaşattı
Sıla, Bursalı hayranlarıyla buluştu