MEDYA HABERLERİ

Başak Sayan'a çok sert "Fi" yanıtı!

Başak Sayan'a çok sert

Oyuncu Başak Sayan'ın geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından Azra Kohen tarafından kaleme alınan 'Fi-Çi-Pi' serisinin kendi kitabı 'Bağlanma Korkusu'ndan intihal edildiğine yönelik iddialarına cevap geldi.

Milliyet'te yer alan habere göre iki kitap arasında karşılaştırılma yaptıklarını ifade eden yayınevi, intihal iddialarını reddederken, "Özür dilememesi halinde Sayan'ın çalışma ilişkisini haklı nedenlerle sona erdireceğiz" ifadelerini kullandı.

Başak Sayan, Azra Kohen tarafından kaleme alınan 'Fi'nin, kendi kitabı 'Bağlanma Korkusu’ndan intihal yapıldığını belirten şu mesajı paylaşmıştı:

“Bugüne kadar sustum. Mahkemeye gitsem kazanırım. O derece aynı konular. İntihal var ve bunu yapan Azra Kohen”

Destek Yayınları, ünlü oyuncunun iddiasıyla ilgili bir açıklama yayınlayarak, intihal iddialarını kesin bir dille reddetti.

İşte o açıklamanın satırbaşları:

"Son günlerde basında ve sosyal medyada ısrarlı bir şekilde gündeme getirilen ‘Bağlanma Korkusu’ ve ‘Fi’ isimli kitapların bire bir aynı olduğu; Azra Kohen'in Başak Sayan'ın kitabından ‘intihal yaptığı’ yönündeki iddialar üzerine tarafımızdan ‘Bağlanma Korkusu’ isimli kitap incelemeye alınarak, ‘Fi’ ile intihal karşılaştırması yapılmıştır.

Önemle belirtmek isteriz ki iki kitap arasında olay, olay örgüsü, karakterler ve her şeyden önce edebi üslup açısından intihal iddiasını gündeme getirecek hiçbir benzerlik bulunmamaktadır.

İntihal, en basit tanımıyla başka birine ait eseri kendisininmiş gibi gösterme, çalma, aşırmadır. Okuyucularımızın da çok iyi bildiği gibi yazarımız Azra Kohen'e ait olan ‘Fi-Çi-Pi’ isimli üçleme kitap serisi basit bir aşk hikâyesi olmayıp, derin mesajlar içeren, siyasi, bilimsel, kültürel, tarihsel bilgi aktarımlarıyla okuyucusunun ufkunu açmaya yönelik yazılmış olan eserlerdir.

Yazarımız Azra Kohen'in kişilik yapısı, zekâsı ve kültürel donanımı tarafımızdan gayet iyi bilinmektedir. Kendisinin bir başka yazarın eserinden intihal yapma ihtiyacı olmadığı hususu çok açık olmakla beraber, iddialara bilimsel olarak da yanıt vermek adına söz konusu intihal incelemesi yapılmış ve kamuoyuyla paylaşma gereği duyulmuştur. Konunun yargıya intikal etmiş olması nedeniyle aynı incelemenin uzman bilirkişiler tarafından da yapılacağı tarafımızdan bilinmektedir ve söz konusu bilirkişi raporu, mahkeme kararının kesinleşmesiyle birlikte kamuoyunun dikkatine ayrıca sunulacaktır.

Başak Sayan tarafından iddiasının dayanağı olarak her iki kitabın yayın tarihleri gösterilmiş olsa da; Azra Kohen'in intihal iddiasına konu edilen kitabını, Başak Sayan'ın kitabının yayımlanmasından önce yazdığını, buna ilişkin somut, yazılı ve kesin delillerin mevcut olduğunu ve mahkemeye sunulacağını ayrıca belirtmek isteriz.

İddiaları gündeme getiren Başak Sayan'ın diğer iki kitabı bilindiği üzere yayınevimiz aracılığıyla yayımlanmış olup, iki yazarımız arasında böyle bir iddianın gündeme gelmiş olmasından dolayı derin bir üzüntü içinde bulunduğumuzu da ifade etmek isteriz. Yayınevimize yaptığı açıklamada ‘Fi’ kitabını okumadığını belirten Başak Sayan'ın yanlış bir değerlendirmeyle bu asılsız ve haksız ithamda bulunması nedeniyle meslektaşı Azra Kohen'den özür dilemesi beklentisi içindeyiz. Aksi durumda kasıtlı ve maksatlı olarak bir başka yazarı intihalle suçlayarak mesleki ve insani itibarını ve onurunu zedelemeye çalışan, yazarlık yeteneği ve başarısıyla gündeme gelmek yerine sansasyonel açıklamalarla kariyerini yayınevimizin onaylamadığı haksız bir zemin üzerine inşa etmeye çalışan yazar Başak Sayan ile yayınevimizin çalışma ilişkisini haklı nedenlerle sona erdirmek durumunda kalacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz."
  • Bu Haberi
Genç iş adamının üzücü ölümünde flaş gelişme!
Bekir Bozdağ'dan 'Münbiç' yorumu
Aydemir Akbaş: "Attan inip eşeğe binmem"
Beylikdüzü sahilinde çocuk cesedi bulundu!
Sinem Kobal'ın ajansından "Romantik Komedi" açıklaması
Öğretmene aşk mektubuna bir yıl hapis istemi!
Ceren Hindistan 'düzeltmeden' geçemedi!
Süleyman Soylu'dan Mersin'de çarpıcı açıklamalar
Celil Nalçakan, 'göbekli' eleştirisine fena bozuldu!
Başbakan'dan ABD'ye F-35 tepkisi
Bodrum'da fiyatlar bu yıl da el yakıyor
Hande Doğandemir moral tatilinde
Beren Saat'ten ses getiren filtresiz paylaşım!
'Mega Endüstri Bölgeleri' belli oldu!..
Metin Hara ve Adriana Lima'dan olay yaratan paylaşım
Muharrem İnce'ye Hatay'da yoğun ilgi
Meral Akşener: "Bu bir vebaldir..."
Adnan Koç ve kardeşleri hakim karşısına çıktı
Bağ-Kur’luya erken emeklilik!
"Yeşim Salkım’ın asistanıyız" diyerek kuyumcuları dolandırdılar!
Brezilya’dan kokain getirdi İstanbul'da yakalandı!
Şeyma Subaşı'ndan 'Melisa' iddiasına yanıt!
Tansu Çiller'den kendisine yönetilen eleştirilere yanıt!
Coşkun Sabah söyledi, sürpriz isim onu dinledi!
Gazeteci ve yazar Hakan Gülseven tutuklandı
Ünlü anketçi Adil Gür'e hapis cezası!
CHP milletvekili, Nagehan Alçı'yı savcılığa şikayet etti
Erdoğan hayranı kadın sosyal medyada gündem oldu!
Kandil'e hava harekatı: 10 terörist etkisiz hale getirildi
Cansu Dere ve Ece Sükan'dan Jamaika hatırası!