GÜNCEL HABERLERİ

Berat Albayrak: "318 firma konkordatodan çıktı"

Berat Albayrak:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Konkordato süreci bankaların kredi yapılandırma çalışmaları sayesinde tersine dönmeye hızlı bir şekilde başladı'' dedi.

İHA'nın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kocaeli'de iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldi. Kocaeli Ticaret Odasında düzenlenen "Adım Adım Ekonomi" adlı programa Bakan Albayrak'ğn yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, milletvekilleri, iş adamları ve STK temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Albayrak, “Mevsimsel etkilerin ortadan kalkmasıyla özellikle gıda fiyatlarında olmak üzere birçok alanda atacağımız yapısal adımlarla birlikte yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda çok güçlü neticeleri göreceğiz. 2019 yılında hedefin çok daha altına yılı kapatacağız.

Sadece Ocak ayında KOBİ'lerimiz için devreye aldığımız 20 milyar TL'lik hazine destekli paketin ardından geçtiğimiz hafta hepimizin malumu 25 milyar TL'lik ikinci paketi de devreye aldık. Bu çerçevede attığımız adımların yoğun talebi üzerine bankalarımızın da aldığı kararla ciro ve faaliyet alanına göre 1.5 milyon TL olan azami limiti 5 milyon TL'ye çıkarıyoruz. Yani burada daha yüksek limitle birlikte daha yüksek likilite ihtiyacı olan orta ölçekli ciroyu 125 milyon TL'ye çıkararak bu noktaya getiriyoruz. Bankalarımızın ve reel sektörümüzün her zaman yanında olacağız. Bankalarımızla, kamu kurumlarımızla el ele vererek bu günden çok daha güçlü süreçlere birlikte ilerleyeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın”
dedi.

318 FİRMA KONKORDATO'DAN ÇIKTI

Konkordato sürecinin bankaların kredi yapılandırma çalışmaları sayesinde hızla tersine dönmeye başladığını söyleyen Bakan Albayrak, "Konkordato süreci bankaların kredi yapılandırma çalışmaları sayesinde tersine dönmeye hızlı bir şekilde başladı. Konkordatoda da dengelenme sürecini başlattık. 2018'in son çeyreğinde 7 büyük bankamız, konkordatolu firmaların kredi borçlandırmalarını yapılandırması konusunda bir çalışma başlatmıştı. Şubat ayı itibariyle 7 bankaya ilave olarak diğer bankaların da tüm bu müzakerelere katılmaya başladığını buradan açıklayabiliriz. Devam eden çalışmalar kapsamında yüzlerce firma ile müzakereler tamamlandı. Bu süreçte 48 firmanın feragatle konkordatodan çıkması sağlandı. Red, feragat ve yapılandırmaların tamamının etkisiyle toplamda 318 firma konkordatodan çıktı” diye konuştu.

“Toplam 10 milyar TL'lik bir paket konkordatodan çıkmış olacak”

“Bununla birlikte 5.4 milyar TL'lik bir krediyi konkordatodan çıkarmış olduk. Heyet görüşmelerine yoğun bir şekilde devam ediyor. Önümüzdeki süreçte bu rakam daha da artacak" diyen Bakan Albayrak, "Sadece Mart-Nisan ayındaki süreçte yaklaşık 4.5 milyar TL kredinin yapılandırılarak konkordatodan çıkarılmasını düşünüyoruz. Bu vesileyle toplam 10 milyar TL'lik bir paket konkordatodan çıkmış olacak. Konkordatodan çıkışlar hızlanırken, konkordato isteyen firma sayılarında da büyük düşüşler sağlandı. Son 2 aya baktığımızda müracaatlar yarıdan fazla, yüzde 70'ten fazla azalma gösterdi. Önümüzdeki sinyaller açısından önemli. Konuşuyor herkes ama rakamlara, kimin ne konuştuğuna baktığımızda bu iyileşme sürecini çok net görüyoruz. Sadece bu süreç ekonomide dengelenmenin ne kadar ayakları yere basan bir sağlamlıkta ilerlediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Ocak ayına göre 43.5 milyar TL'lik bir kredi büyümesi gerçekleşti”

Bakan Albayrak, “Bankacılık sektörünün içinden geçtiği kritik süreçte risk algısına dayalı ciddi bir kredi küçülmesi yaşamıştık. Yaklaşık 70 milyar TL'ye yakın bir kredi küçülmesi yaşandı son çeyrekte. Ancak sadece Şubat ayında Ocak ayına göre 43.5 milyar TL'lik bir kredi büyümesi gerçekleşti. Bu rakam ciddi anlamda bakıldığında dengelenme sürecinin ne kadar güçlü bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Bu süreç ikinci çeyrekle birlikte çok daha güçlü bir şekilde devam edecek. Özellikle tüm bu çerçevede tüm bu malum niyetleri olan birilerinin algı operasyonlarını da çöpe gömeceğiz” dedi.

“Denetimler sonrası bakanlığa şikayet etmişler, özrü kabahatinden beter”

Ekonomide algı operasyonu yapmaya çalışanlar olduğunu söyleyen Albayrak, "Ağzı olan konuşuyor ama yüzü de kızarmıyor yani. Ekim'de enflasyon 30-40 olacak diyorlardı, 19'a düştü ortada yok diye zannediyorsunuz, yine televizyona çıkıyor. Algı operasyonu yapmaya çalışan herkesle ilgili gerekli adımları atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Ve ülkemizin 1 TL'sini dahi bu milletin refahını, tıpkı tanzimde olduğu gibi buna malzeme yapmalarına asla izin vermedik, vermeyeceğiz. Sen hale 1 liradan aldığın malı 9 liraya satıyorsan burada başka bir şey var. Geçtiğimiz hafa denetimlerden sonra bazılarında bakanlığa gelip birileri şikayet etmişler. ‘Ya hakikaten öyle değil, aslında 3 lira da 1 liradan gösterdik. Yüzde 900 değil yüzde 300' demişler. Özrü kabahatinden beter. İki kabahati var. Bir vergi kaçırmışsın, 3 liralık malı 1 lira fatura etmişsin, bir de yüzde 900 değil de yüzde 300. Bu çerçevede devletliği yerine getirmek lazım” dedi.

“Milletin sofrasına uzanan elleri kırdığımız zaman da en çok o birileri rahatsız oluyor”

“Milletin sofrasına uzanan elleri kırdığımız zaman en çok da o birileri rahatsız oluyor" diyen Bakan Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sen niye rahatsız oluyorsun? Madem meyve sebze yoktu da tanzim devreye girdikten 2 gün sonra fiyatlar nasıl yarı yarıya düştü. Ülkede tarım yoktu. Bakın bakalım 2018'de tarım ihracatına ve ithalatına. 17 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleşti. 13 milyar dolar ithalat. Nette yaklaşık 4 milyar dış ticaret fazlası verdi Türkiye. Meyve sebze ithal ediyoruz, insan Allah'tan korkar. Sadece meyvede ihracatımız ithalatımızın 7 katı. Nette 3.4 milyar dolar fazla var. Sebzeye bakıyorsunuz üç katı. Nette 700 milyon dolar fazla var. Tohum bile ihraç ediyoruz. Rakam bugün 1 milyonun üzerine çıkmış. Türkiye bu anlamda sağlam adımlarla üretiyor. İhracat er meydanı ise Türkiye bu er meydanında 17 senede 36 milyar dolardan 170 milyar dolara ulaştıysa Türkiye üretiyor, büyüyor, büyümeye de devam ediyor. Son 20 yıldır alfabede harf kalmadı, her gün bir terör örgütünün ürediği ve tüm dünyayı zehirleyen istikrarsızlık ortamına rağmen üretimde, ihracatta da, turizmde de büyüyor.”  
  • Bu Haberi
Gaziantep'te korkutan deprem
Taksiciden aracına binen Senegalli turiste şok sözler
Öykü Karayel'in kısa süren saadeti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Trump'ın Golan çıkışına sert tepki
Ecem Karaağaç'a 'enerji yüklediği' iddia edilen kişi konuştu!
Genç adam taksicilerin kabusu oldu!
Deniz Akkaya, Seren Serengil hakkında tedbir kararı aldırdı
Önce kapkaç yaptılar sonra "Geçmiş olsun" dilediler!
'Boşanma' iddiası Esra Dermancıoğlu'na soruldu
Preslenmiş varil içerisinde ceset bulundu
Ünlü türkücü Latif Doğan'a 'Rus gelin' şoku!
İçişleri Bakanı Soylu: "2018 yılında 275 mafya örgütünü çökerttik"
Kenan Doğulu 'Vazgeçmem' diyor
A Milli Takım, Arnavutluk maçına hazır
Tek hayali Serdar Ortaç'ı görmek
Özhan Canaydın için anma mesajı
Emre Belözoğlu: "50 yaşında bile olsam..."
Yerli 'Gilmore Girls' dizisinden neden vazgeçildi?
Vedat Muric’in yeteneği dikkat çekiyor
Farah Zeynep Abdullah cephesinden müjdeli haber!
Tuba Ünsal yasağı deldi
Kaleci Muammer ömürlük imza atacak
Ezan sesleri Yeni Zelanda'da yankılandı
İşte Soldado'yu yakan madde!
37 farklı ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu!
Sürücü sıkıştığı yerden 30 dakikada kurtarılabildi!
Fahriye Evcen Ortadoğu'daki şöhretini paraya çevirdi
Bakan Çavuşoğlu'ndan Trump'a tepki
Sezen Aksu hangi şarkıcının ismini verdi?
Bugün hava nasıl olacak?.. Güneş yüzünü gösterecek mi?