Bizim Şansölyemiz İlhan Kesici - NECEF UĞURLU
Ana SayfaYazarlarBizim Şansölyemiz İlhan Kesici

Bizim Şansölyemiz İlhan Kesici

19.12.2016 | 2114 kez okundu


KAYDA GEÇSİN

Malumunuzdur ki ‘Şansölye‘ kelimesi Roma İmparatorluğuna kadar tarihin derinliklerine giden hükümet, devlet, rejim adına bir görev isimlendirmesidir.

Pek çok ülkede başbakanlık, başkanlığın ötesi, farklı bir anlam taşır.

Değişik zamanlarda değişik anlamlandırılması oluyor.

Almanya ve Avusturya’da Türkiye’deki başbakanlığa denk düşen hükümet başkanlığı makamıdır.

Sayın Başbakan Binali Yıldırım bu manada bir nevi sanki Cumhurbaşkanımız tarafından atanmış bir Şansölye’dir, bizlere anlattığına göre de durumumuz çok iyidir.

Ancak bütçe görüşmelerinin kapanış gününde CHP grubu adına İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’nin her yıl efsane olarak nitelenen konuşmasında dile getirdiği gerçeklerle hükümetin gerçekleri katiyen uymamaktır.

Bir kişinin dahi burnunu kanatmadan çok partili düzene, demokrasiye geçmiş tek devlettir Türkiye. Bütün itilmişliğimize, kakılmışlığımıza rağmen 100 sene kafa patlatarak bulduğumuz merhemin adıdır Türkiye Cumhuriyeti’ sözleriyle Sayın İlhan Kesici’nin demokrasimizin, Cumhuriyetimizin muhalefet partisi adına yapmış olduğu uyarılar, bizlere anlattığı hakikatler adeta muhteşem futurist yollar, köprüler, tüneller dekorunda oynanan son perdesi ne olacağı belli olmayan bir aldanışı,  oyunu gösteriyor.

Durum çok ciddi.

Sayın Kesici Devlet Planlama Teşkilatımızdan yetişmiş bir ekonomist, liyakat, Cumhuriyet konusunda hassas bir devlet adamı sözlerini dikkatle dinledik onu dinlemeyip kimi dinleyeceğiz, belediye hoparlöründen düğün daveti anonsları yapanları mı.

Her sözünü belgelendirerek, grafiklerle resmederek söyledi.

Bunları gösterişli, içi boş laflarla örtmek mümkün değil.

Hele güvenlikten ekonomiye sanata her konunun uzmanlarının hiç de inandırıcı olmayan kendilerine yakıştırdıkları binbir türlü ekran şekilleriyle satmaya çalıştıkları mesnetsiz lafları geçelim, vakit yok ‘patinaj yapıyor ekonomi’ diyor Sayın Kesici.

Çok özetle sıradan bir yurttaş olarak İlhan Kesici’nin anlattıklarından anladıklarımı paylaşayım, gözüm iyice açılmış mı siz takdir edin:
Ülkemiz dünyada ekonomisi en kırılgan 5 ülkeden biri hatta üçüncü , bu sinir bozucu acıklı bir durum. Hani en şeydik?

14 yılda  dış borçlanmaya 433 milyar dolar faiz ödemişiz haberimiz yok, ’faiz Lobisi’ ile kasıt buysa bu miktar 100 tane Atatürk Barajı inşa edebilecek bir miktar. Nasıl bir çarçurdur bu, internetten giymeyeceğin lüks ısmarlama gibi.

Hani faiz lobisini sevmiyordunuz?

Internetten tık tık basıp lüks alışverişiyle bütçesinin dışına çıkıp ailesini batıranlar gibi olmuşuz. Bilgisayar, internet ikide bir bundan mı yavaşlatıyorlar acaba, şaka tabii.

İşin içinden elbette çıkılmaz değil Mars’a tüyecek teknoloji ve imkan olmadığına göre bu dünyada kalıcıyız, lakin Kesici’nin sözleriyle ‘Dünya ile dövüşerek ekonomisini canlandırmış tek bir ülke yok‘muş.

Öyle ya ticareti  meydan okuduklarımızla mı yapacağız? 

Yine aynı yıllar arasında 1.6 milyar dolar ihracata karşılık 2.4 milyar dolar ithalatla dış ticaret açığı 800 milyar dolar olmuş!

Her yıl 200 milyar dolar taze para lazımmış. Ne borçlanmadır bu! Nereden kimden bulunacak, Sultan Süleyman dizisiyle mi?

Sayın Kesici ekonomimizde her kafadan bir ses çıkmaması gerektiğini edepten, sevgi ve merhametten asla ödün vermeyen diliyle:
‘Bu olmaz, ekonomi bir bakanın sorumluluğuna verilmeli . Ne söylenecekse sadece o bakan söylemeli‘ diyerek mesela İngiltere’de     ekonomiden sorumlu bakanın ayrı yeri ve Şansölye ünvanına dikkat çekti ki, kelimenin en ihtiyaç duyduğumuz bir anlamı da budur.

Demokrasinin, ‘gönüllü kandırılanların‘ rejimi tarifi hiç bir yerde yok.

Kesici Ekonomimizin Gerçeklerini açıklayarak, bizim yani kandırılmak istemeyen işçi, köylü, sanatkar, bilim insanı, akademisyen kısaca bütün  gerçeklerle yüzleşmekten korkmayan vatansever yurttaşların yani ‘Bizim Şansölyemiz’ ünvanını kalplerde aldı, bilgisi, birikimi hakikate karşı   cesareti hem bir vatansever olarak.

Türkiye cumhuriyeti eski Roma Commodus döneminde değil, arenalarda vur patlasın çal oynasın yapılan gösterişli, kanlı gladiator şölenlerine  kapılmış giden.

1946 yılından bu yana 57 yıl boyunca her yıl ortalama 5.7 büyümüş, koca imparatorluğun batak borçlarını aslan gibi ödemiş, 1923-38 dönemi buhranlarla ve savaşlara rağmen 7.3 büyüme hızını gerçekleştirmiş onurlu insanların Cumhuriyeti.

Sayın Necati Güngör’ün kıymetli makalesinde, okunmasını tavsiye ederim (BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ) yazdığı gibi tarihte önce kükremiş, sonra efendisinin tasmasıyla gezmiş esir olmuş ve sonunda tarihten silinmiş ‘Tasmalı Sakson Köleleri‘ değil bu ülke yurttaşları.

Sanki internet alşverişleriyle borçlanan burnunun deliğini bilmeyenler, yetenekleri kendinden menkul AVM tüketim  sanatkarları, terör belasını alışveriş listeleriyle yenebileceğini sanan makale yazarları ve benzerleri evet hepsi bu bağın üzümleri ama sadece onların yani aldanmaya gönüllülerin Cumhuriyeti değil bu ülke.

Şansölyemiz İlhan Kesici önce bütçe konuşması sonra Gürkan Hacır’in Şimdiki Zaman programında yüzlerce kanal akıntısı arasından sıyrılarak polemiklere girmeden, kimseyi aşağılamadan, moralimizi yüksek tutarak
Bizleri gerçekleri anlattı, Hacir ve Halk TV uzun zamandır moraliteyi yükselten ama hakikatleri anlatan bir kamu yayıncılığıyla hasretimizi giderdi.

Bizim Şansölyemiz İlhan Kesici’nin, böylesi vasat üstü insanlarla çalışmayı tercih eden CHP ve lideri Kılıçdaroğlu’nun neyini eleştiriyor iktidar ve medyası.

Sayın Kesici’nin naklettiği, bir AKP’li dostuyla arasında geçen latifeye atfen: İktidar medyası yandaşları Allah aşkına hiç olmazsa 2 rekat arası susun artık yahu.

‘Bizim Şansölyemiz İlhan Kesici’nin yolu açık olsun, ki hep beraber aydınlıklara çıkalım kimseyi geride bırakmadan.

Kayda Geçsin şu gariban karıncanın taşıdığı su, Elimizden Gelen Budur.

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Ratingler için tıklayınız!