SAĞLIK HABERLERİ

Böbrek kanserine laparoskopik ameliyat

Böbrek kanserine laparoskopik ameliyat

Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “Böbrek kanserlerinin yarısından fazlası rastlantısal olarak tanı almaktadır. Genellikle başka bir hastalık nedeniyle yapılan tetkikte küçük boyutlu ve erken evredeki tümörler yakalanmaktadır” dedi.

Yeni Asır'da yer alan habere göre Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği'nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Karaköse günümüzde metabolik hastalıkların artması ile beraber böbrek kanserlerinin görülme sıklığının arttığını belirterek, "Böbrek kanserleri çok sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Hipertansiyon, sigara kullanımı, obezite, yüksek proteinli beslenme, hareketsiz yaşam tarzı böbrek kanseri riskini belirgin olarak arttırmaktadır. Böbrek kanserleri tüm kanserler içerisinde yüzde 2-3 oranında görülmektedir. Hastalığın görülme sıklığı 60-70'li yaşlarda daha sıktır" diye konuştu.

ERKEN EVREDE TEŞHİS ÖNEMLİ

Dünya genelinde ürogenital kanserler içerisinde prostat ve mesane kanserinden sonra 3'üncü sırada yer alan böbrek kanseri nedeniyle her yıl yüz bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Karaköse, "Böbrek kanserlerinin yarısından fazlası rastlantısal olarak tanı almaktadır. Genellikle başka bir hastalık nedeniyle yapılan ultrason ve tomografide küçük boyutlu ve erken evredeki tümörler yakalanmaktadır. Ancak olguların yüzde 20 ila 30'u tanı konulduğunda metastaz (Hastalığın başka bir organa sıçraması) yapmıştır. Ayrıca böbreğe sınırlı böbrek kanserlerinin de yüzde 20 ila 40'ı tedaviye rağmen metastaz yapmaktadır" dedi.

DAHA ÇABUK İYİLEŞME

Böbrek kanserlerinin genellikle böğür bölgesinde ağrı ve şişlik, idrarda kanama, eğer diğer organlara metastaz yapmış ise metastaz yapmış olduğu organa bağlı olarak öksürük, kanlı balgam, kemik ağrıları, beyin tutulumuna bağlı belirtiler, halsizlik, kilo kaybı gibi belirtiler ile görülebildiğini belirten Karaköse, "Böbrek kanserlerinin tedavisinde etkili tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavide amaç mümkün olduğunca böbrek dokusunu koruyup tümöral kitlenin çıkarılmasıdır.
Cerrahi tedavi açık ya da laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmaktadır. Laparoskopik yöntem hasta iyileşme süresinin hızlı olması, daha az ağrı ve kanama olması ve hastanede kalış süresinin daha kısa olmasın nedeniyle açık cerrahiye göre daha avantajlıdır ve tercih sebebidir. Ayrıca organa sınırlı ve küçük tümörlerde tümörün ısıtılarak veya dondurularak yok edilmesini sağlayan Radyofrekans ablasyon ve kriyoablasyon tedaviside önemli oranda kullanılmaktadır"
diye konuştu.
  • Bu Haberi