Bu Ülkede Önce Parayı... - NECEF UĞURLU
Ana SayfaYazarlarBu Ülkede Önce Parayı...

Bu Ülkede Önce Parayı...

14.09.2018 | 269 kez okundu


Bu Ülkede Önce Parayı Götürmen Şart

KAYDA GEÇSİN

Ekonomi lime lime vatadaşın üstünden dökülüyor ama sen zenginsin.

Elbette kötüsün anlamına gelmez, yalaka, rezil, ikiyüzlü, kalitesiz bir servet olmayabilir seninki.

Ama;

Demokrasi kalitesi düşerken ay be ay, yıl be yıl sen bu ortamda zenginleşmişsen, hiç işsiz kalmamışsan sendeki de ne şans, şaibe olur hiç kızma…

Her türlü tören, şölenlerde ödül almışsın ya da vermişsin… Yani ya takdir eden ya takdir edilen olmuşsun hak ettin etmedin ayrı konu, son 15 yılın ‘Ortam çocuğu’ olmak nasıl bir vicdandır?

Fazlası değil kamu yayıncılığı için elzem olan ahlaki değerlerimiz, dilimiz paramparça edilirken  sen paraları istiflemeye  hiç istifini bozmadan devam ederken umurun olmamış…

Duymamışsın, bu gidişattan bihaber ve durumdan memnun yaşamışsın, gıkın çıkmamış ama göz yummanın seni zengin edeceğini pek güzel görmüşsün be güzel kardeşim….

Bu işte hiç mi bir bokluk yok?

Ayırmacılık, kayırmacılık,  türlü yalancılık, sahtekarlığın kol gezdiği ve şimdi belli kesimlerin, kendi çıkar, canları derdinde  bıldır yedikleri hurmaların hesabı sorulursa kaygısıyla,

Bir çete dayanışması ve yavaş yavaş birbirlerini gammazlamaktan çekinmedikleri hale gelinen bu süreçte hiç bir şey olmamış gibi yapmak mümkün mü?

Rakiplerin hunharca yasaklanırken bu hoş ve meydanı boş ortamda sen güzelce gökten inen paraları, altınları kovalara doldurmaktan yorulmuşsun ee bu biliniyor nedir şimdi birden eleştirel, karşı gelmişmiş ayakları, hele o bayat espriler filan! Çakma millilik, Atatürkçülük, sosyal demokratlık hele cabası, bu nasıl vicdandır.

Bölgemizdeki savaşların, göçlerin, yoksulluğun güvenlik tehlikesi haline geldiği bir süreçte bu kadar servet sahibi olmak vallahi cesaret işi, risklide.

Bunlar ne cesur insanlar…. Ama ya evdeki hesap çarşıya uymuyorsa arkadaş, ya yanılmışsan?

Çünkü, küçük hesaplarınla, para, mal mülk, araba, ünlü olma, adam harcama yerine geçme gibi hırslarından  çok daha büyük bir şeyin,

Hatta belki hesaplayamadığın, hissedarı yani ortağı olmuşsan vay haline.

Malum senin üstün zannettiğin zekan, yeteneğin vasat altı olmasa belki bu duruma hiç gelemeyecektin bunun farkına varmak için artık çok zenginsin!

Bana bir şey olmaz diyorsan başka tabi, fakat büyük devletler daima bir noktada bana olacağına sana olsun demişler asırlar boyu.

Kader ne gösterirse artık….

Paralı okulların sınavlarını kazanıp girememiş çocukların kaderi ise kendi bahtsızlıklarıyla sınırlı değildir, toplumsal bahtsızlık var ortada, sınavlar, eğer doğru yapılıyor ise, en iyilerin en iyi eğitimi parasızlıktan alamadığı gerçeğidir.

Onlar bir şekilde hayat mücadelesine, çetin sınavlara, hükmen malup olmaya alışık oldukları için aslan gibi devam ederler ama biz toplum olarak onlar hakkını alamadan zor yürürüz ileriye, çürürüz.

Asıl krema tabakamız onlardır, hayatı zorlaştırılıp, ziyan edilenler.

Ve böyle bir zamanda Milli Eğitim Bakanı'ndan sihirler bekleyen yazılar yazmak için köşelerin, ekranların yazmayı düşünmemeyi becerebilenlere terk edilmiş olması lazım.

Yazı düşünmeyi becerebilenlerin işi olmazsa, kimi servet sahibi yapacağını şaşırmış bir patron düzeneği medyayı hayra çıkarmaz çıkartamadı zaten.

Maddi sıkıntıların kol gezdiği bir ortamda servetini saklamak için pahalılıktan şikayet eden, hayatın kendisi için de pahalı olduğundan dem vurarak dangalak örnekler verenlere hele ‘İyi ki arabayı  değiştim 3 gün sonra zam geldi‘ tarzı kendisini tarihe not düşüren dangalaklara bayılıyorum. Keşke pırlanta almasaydın bak onlarda yarıya düştü tatlışko. Yurtdışında sana kendi halkına duyarsızlık eğitimi mi verdiler?

‘Bu ülkede önce  parayı götürmen şart, parayı elde edince gücü de elde edersin gücü elde ettiğinde, işte o zaman kadınları da elde edersin' Tony Montana böyle diyor.

Bu sözler ABD için söylenmiştir.

Bu ülkede ise, parayı götürüyorlar ama gücü elde edemiyorlar, itibar hele sıfır yahu medya da ellerinde, atış serbest, birbirlerine hatta kendi kendilerine övgüler tamam ama güç ve itibar kısmette yok anlaşılan.

Durumu Saygıyla Kayda Geçtik efendim, Elimizden Gelen Budur

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Victoria Beckham kanından krem yaptırdı
Myomlardan 1 günde kurtulmak mümkün
Nurgül Yeşilçay’dan Ajda’ya ‘kalça’ göndermesi
Uzmanlardan ebeveynlere 'karne' uyarısı
Gökçe Bahadır dans festivaline katılıyor
Jelena'nın ihanet skandalında yeni iddialar
WhatsApp sahibini resmen geride bıraktı
Aslıhan Doğan doğum hediyesi ile partide
Eyüpsultan'da 1 ton mama ve 200 kedi evi dağıtıldı
Gülben Ergen'den herkesi duygulandıran paylaşım
Öğrenciler karne öncesi dehşeti yaşadı
Özlem Kaymaz oğlu Daniel'i tedavi için Antalya'ya götürdü
Jandarma Uludağ'da kuş uçurtmuyor
Sadettin Saran: "Yakışıklı çektiniz değil mi?"
KOSGEB'ten yüksek teknolojili ürüne 5 milyon TL destek
Chloe Loughnan saatlerce toplantı yaptı
Ünlü isimlerin uyuşturucu davası İstinaf’ta yeniden görülecek
Yatak bazasının altından kadın cesedi çıktı!
Bade İşçil aldığı kiloyla şaşırttı
Adana merkezli PKK operasyonu
Gülşen'in Azur'la oyun zamanı
Genç hemşirenin acı ölümü
Yalçın Dümer isyan etti: "Bana iş vermiyorlar!"
Vatan Şaşmaz cinayetinin görüntüleri böyle yayılmış!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Graham’ı kabul etti
Engelsiz Yaşam Vakfı'ndan Muhterem Nur hakkında suç duyurusu
Didem Uslu cinayetinde kan donduran itiraf!
Bircan ve Ece'den yayın sonrası alışveriş turu
3 bin 600 gösterge için torba düzenlemesi!
Sabri - Yağmur Sarıoğlu çifti ayrılıyor mu?
Ratingler için tıklayınız!