KADINCA HABERLERİ

Çene cerrahisi kime yapılır?

Çene cerrahisi kime yapılır?

Çene cerrahisi kime yapılır ve ne amaçla yapılır?..

Akşam'dan Prof. Dr. Reha Yavuzer'in yazısı...

Çene cerrahisi tıbbın diş hekimliğiyle birleştiği bir tedavi alanı. Yeteri kadar bilinmeyen çene cerrahisi konusunda Diş Hekimliğinin ortodonti, ağız cerrahisi gibi dalları, Tıbbın ise plastik cerrahi ve kulak burun boğaz dalları yakından ilgili. Peki ama çene cerrahisi kime yapılır ve ne amaçla yapılır. Bu konuyu Ortodontist Dt. Hakan Dönmez’le konuştuk.

Ortodonti nedir?

Diş hekimliğinin diş, çene ve yüz bozukluklarının tedavisini sağlayan bir dalı olan ortodonti dişlerin yeniden konumlanmasını sağlar. Her yaşta yapılabilen bu tedavi hasta yaşına göre değişik teknikler içerir.

Ortognatik Cerrahi

(Çene Cerrahisi) nedir?

Ağzımızı kapatırken veya çiğneme yaparken dişlerin karşılıklı gelmediği, çenenin önde veya geride olduğu veya yana kaydığı durumlarda öncelikle ortodontik tedaviyle hazırlanan hastalarda çene kemiklerinin ameliyatla doğru pozisyona getirilmesi mümkündür. Ortognatik cerrahi denilen bu ameliyatlar ortodontist planlamasıyla cerrahlar tarafından gerçekleştirilir.

Neden yapılır?

Çenenin doğru pozisyonda olmaması ısırmanın bozuk olmasına ve kişinin yediklerini rahat çiğneyememesine neden olur. Bu durum uzun süre boyunca tekrar ettiğinde çene ekleminde ağrı ve deformasyona neden olabilir. Kimi bireylerde geride yerleşmiş bir çene nefes alma problemlerine ve uyku apnesi denilen uyku sırasında nefes almanın geçici durmasına zemin sağlar. Burada ana sıkıntı dil kökünün nefes yolunu tıkamasıdır. Çene bozuklukları aynı zamanda kişinin yüz şeklinde de estetik açıdan yetersizliklere neden olur. Özellikle profil görüntüde çenenin aşırı ileride veya geride olduğu durumlar ideal estetik oranlardan yüzün uzaklaşmasını sağlar. Tüm bu durumlarda çene ameliyatı hastalara hem fonksiyonel hem de estetik açıdan birçok fayda sağlayan bir tedavi olarak karşımıza çıkar.

ORTODONTİK TEDAVİ VE ESTETİK

Ortodontik tedavi devam ederken plastik cerrahların uygulayacağı çene ameliyatı yoluyla alt ve üst çenenin birbirine ve yüze uygun hale getirilmesi sağlanır. Oldukça teknik olan bu ameliyatlarda çene kemikleri kesilerek yeni pozisyonlarında titanyum plak ve vidalar yardımı ile sabitlenir. Gerek çiğneme solunum ve konuşma fonksiyonu üzerine olumlu etkisi olan bu ameliyat kişinin yüz görünümüne de çok büyük estetik katkılar sağlar. Gereken kişilerde dudak kalınlaştırma, çene ucunun küçültülmesi, elmacık kemiği bölgesinin belirginleştirilmesi veya burun ameliyatları da aynı zamanda veya sonrasında yapılarak estetik görünüm daha da iyi hale getirilebilir.

İLK BASAMAK ORTODONTİ

Ortognatik cerrahide ilk aşama, ortodontik tedaviye başvurularak dişlerin çeneye uygun şekilde konumlandırılmasını sağlamaktır. Dişlerin üzerine yerleştirilen malzemeler ile uygulanan kuvvetler sayesinde dişler hareketlendirilerek konumları bir süreç içerisinde değiştirilir. Tedavinin başlangıcı olan bu aşama aylar süren bir süreci kapsar. Bu dönemde ortodonti uzmanları vakayı cerrahi için hazırlarlar ve yapılacak cerrahiye göre planlamayla adeta ameliyatı projelendirirler.

Son söz yine Ortodonti

Ameliyat sonrası dönemde sıklıkla bir süre daha ortodontik tedaviye devam edilir. Böylelikle diş dizilimi gelebileceği en iyi noktaya ulaştırılır. Ortognatik cerrahi veya diğer adıyla çene cerrahisi, ihtiyaç duyan hastalarda sabır gerektiren ama başarılı sonuçları ile de büyük katkı sağlayan, diş hekimliği ve tıp birlikteliğinde yapılan tedavilerdir.

PROF. DR. REHA YAVUZER / AKŞAM
  • Bu Haberi
Dikkat! Yanlış hesap yakar!..
Emre Altuğ'dan oğluna baba taktik
Osmangazi Belediyesi sokak hayvanlarına sahip çıktı
Özcan Deniz'den duygulandıran satırlar!
İngiltere: "İkinci bir Brexit referandumu olmayacak"
Cem Belevi ve Zehra Yılmaz'ın neşeli tatili
Eniştesini silahla vurarak öldürdü!..
Serenay Aktaş ve İsmail Ege Şaşmaz panikledi!
Evde yaşlı yakınına bakana bin 179 lira
Öykü Çelik nereden fotoğraf paylaştı?
Pusu kurup dehşet saçtı! Apartman kan gölüne döndü!
Özge Gürel ve Serkan Çayoğlu'dan doğal poz
Yargıtay’a ve Danıştay’a yeni üyeler
Gizem Karaca'dan kurbağalı 'estetik' yanıtı!
Fotoğraf çekilmek isterken elektrik akımına kapıldı!
Aras Bulut İynemli'ye hayranlarından yoğun ilgi
31 Temmuz’a kadar başvuranlara 'erken maaş' fırsatı!
Asena Tuğal ve Şahin Irmak nikahlanıyor!
2 çocuğunun gözü önünde levye ile dayak yedi!
Adnan Oktar örgütüyle ilgili yeni bilgi!
Eylül’ün babasından yürek yakan paylaşım
Adnan Oktar sağlık kontrolünden geçirildi
Faruk Bildirici: "Amaç gazetecilik değilmiş..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü
69 yaşındaki kadına sokakta tecavüze kalkıştı!
Özay Şendir'den Cengiz Semercioğlu'na ağır salvo!
Aleyna Tilki sosyal medyada gündem oldu
MHP’den Meral Akşener’e suç duyurusu!
Deniz Çakır'dan Mustafa Ceceli'ye küfür!
Adnan Oktar operasyonunda bomba gelişme!