MEDYA HABERLERİ

Dünyanın gözü Türk dizilerinde

Dünyanın gözü Türk dizilerinde

Türk dizilerinin, Ortadoğu, Balkanlar ve Güney Amerika ile başlayan ihracat yolculuğu kısa sürede Hindistan’a kadar ulaştı. Özellikle Bollywood'da popüleritesi artan Türk dizilerinin sayısı 1’den 7’ye çıktı. Türkiye’den bu yıl içerisinde toplam 100 ülkeye 300 milyon dolarlık dizi ihracatı gerçekleşt

Yeni Şafak'tan Mesude Demirhan'ın haberine göre son yıllarda adından sıkça söz ettiren Türk dizilerinin Ortadoğu, Balkanlar ve Güney Amerika ile başlayan ihracat yolculuğu şimdi de Hindistan ve Singapur'a ulaştı. Güçlü bir ekonomik potansiyele sahip olan Hindistan’ın Bollywood olarak adlandırılan dizi ve sinema sektöründe Türk dizileri boy göstermeye başladı. Bollywood’da popülaritesi artan Türk dizilerinin sayısı 1’den 7’ye çıktı.

İKİNCİLİK TÜRKİYE’NİN

Yeni Şafak'a konuşan Yapımcı Mahmut Özden, Türkiye'nin dünyada en fazla televizyon içeriği satan ikinci ülke konumunda bulunduğunu söyledi. Özden, geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla düzenlenen Mip tv etkinliğinde Türk dizi sektörünün ihracat listesine Singapuru da eklediğini aktardı. Özden, “Türk stantları organizasyondan memnun döndüler. Hindistan, Pakistan ve Endenozya’ya ciddi dizi satışlarımız oldu. Hatta Hindistan’da 1 dizi yayınlanırken bu stantlar sayesinde biz oradan dönerken 7 dizimiz yayınlamaya başladı. Bu organizasyonlara yeni ülkelerde ekleyeceğiz” dedi.

CUMHURBAŞKANI’NIN İLGİSİ UMUTLANDIRDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli dizilere yönelik ilgisinin kendileri açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Özden, “Sektörün daha çok canlanması için devletin dokunuşuna ihtiyacımız var. Kütür ve Turizmi Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’ndan destekler alıyoruz ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgilenmesi topyekün bir değişikliği beraberinde getireceği konusunda bizleri çok umutlandırdı" diye konuştu.

YILDA 100 DİZİ ÇEKİYORUZ

Inter Medya Genel Müdürü Ahmet Ziyarlar da bu yıl içerisinde toplam 100 ülkeye 300 milyon dolarlık dizi ihracatı yapıldığını belirtti. Türkiye’nin bir zamanlar dizilerini satın aldığı Güney Amerika’ya bile dizi ihraç eder hale geldiğine dikkati çekti. Ziyalar, sektörün ülkemizdeki büyüklüğüne ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Her yıl 100 dizi yayın hayatına giriyor. Ortalama bir dizinin bölüm başı maliyeti ise 400 bin TL’den başlıyor. Özellikle en çok izlenen diziler arasında yer alan Diriliş Ertuğrul’un bir bölüm maliyetinin ortalama 1 buçuk milyon olduğu söyleniyor.”

Körfez'de Diriliş Ertuğrul izleniyor


Ahmet Ziyalar, ilk dizi ihracatının Ortadoğu’da Gümüş dizisiyle başladığını anlattı. Ziyalar, Körfez ülkelerinde Diriliş Ertuğrul’un çokça izlendiğini, Güney Amerika’da da Muhteşem Yüzyıl’ın ilgi gördüğünü kaydetti. Ziyalar, dizi ihracatının artmasının ardındaki başarıyı ise 'Türk kültürüne ait hikayelerin dünyanın her yerindeki izleyiciye hitap ediyor' olmasıyla açıkladı.50 ülkede eşyalarına bile talep var

Özden, ihraç edilen Türk dizilerinde kullanılan eşyalara da büyük ilgi gösterildiğini belirterek, şöyle konuştu: “Ezel dizisinde kullanılan eşyalara 50 ayrı ülkeden talep çıkmış. Dizi bizim yumuşak gücümüz, kendi ülkemizi anlatabileceğimiz bir alan..."
  • Bu Haberi