GÜNCEL HABERLERİ

Emekli maaşına zam % 10’u geçti

Emekli maaşına zam % 10’u geçti

Emeklilerin ve memurların Ocak zammı adım adım yaklaşıyor.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre zam oranlarında enflasyon belirleyici olacak. 2018’in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon; SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranını, memurların ve memur emeklilerine de yüzde 4’lük artışa ilaveten ne kadar fark yansıtılacağını gösterecek. Bunun 5 aylık döneminin verisi belli oldu.

BAĞ-KUR’LUYA YÜZDE 10.64

Türkiye İstatistik Kurumu, önceki gün kasım ayı enflasyon verisini açıkladı. Kasım’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 1.44 geriledi. Temmuz-kasım enflasyonu böylece yüzde 10.64 çıktı. Yani 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 10.64 oldu. Kesin oran için sadece 1 veri kaldı. Aralık enflasyonuna göre, şu ana kadar oluşan zam oranı azalabilecek ya da artabilecek.

Aralık rakamı önemli

Memurlara ve memur emeklilerine de ocakta yüzde 4’lük zamma ilaveten, 2018’in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.5’i aşan kısmı kadar fark verilecek. İlk 5 ayda 7.14 çıkan enflasyon farkının kesin oranı ise aralık enflasyonunun ortalamasıyla kesinleşecek.
  • Bu Haberi