GÜNCEL HABERLERİ

Emekliye tam maaş reçetesi

Emekliye tam maaş reçetesi

12 milyona yakın emekliden sağlıkta katılım paylarının alınmaması gündemde. TÜED’in talebi hayata geçerse; emekliler sağlıktan ücretsiz yararlanmaya başlayacak.

Takvim'de yer alan habere göre yaklaşık 12 milyon emekliden sağlıkta katılım paylarının alınmaması gündemde. Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED) talebi hayata geçerse; emekliler sağlıktan ücretsiz yararlanmaya başlayacak, maaşlardaki kesintiler bitecek.

TÜED Başkanı Kazım Ergün de belli bir yaşa gelen emeklilerin sağlık hizmeti ihtiyacının giderek arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Çalıştıkları dönemde yüzde 11 gibi yüksek oranda sağlık primi ödeyen emeklilerden katkı payı alınmasından rahatsızlık duyuyoruz. Aylıkları sağlık hizmetlerinden yararlanmalarının ardından katkı payı kesintisiyle düşüyor. Yetkililerin, emeklilerin sağlık kurumlarına erişiminin önündeki bu engeli kaldırması gerekiyor. Kamu ve özel sağlık kuruluşları ayrımı olmaksızın katkı payı alınmamasını istiyoruz."

Emeklilerin maaşından devlet hastanelerinde 6, eğitim ve araştırma hastanelerinde 7, üniversite hastanelerinde 8 lira muayene katılım payı kesiliyor. Özel hastanede kesinti yükseliyor. Doktor ilaç yazdığında (raporlu olanlar hariç) yüzde 10 oranında ilaç katılım payı yine maaşlardan kesiliyor. İlaçlardan da reçete katılım payı parası alınıyor. 3 kutu ilaca kadar 3 lira, üstü ise kutu başına 1 lira.

191 LİRA ZAM

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yaklaşıyor. Zam oranını 2017'nin ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belirleyecek. Bunun 4 aylık dönemindeki enflasyon belli oldu. 4 aylık enflasyona göre zam yüzde 3.43 görünüyor. Buna Kasım ve Aralık ayı enflasyonu eklenecek. Böylece zam oranı artabilecek. Ocak zammına ilişkin 2 tahmin bulunuyor. Zam oranı; Merkez Bankası'nın tahminine göre yüzde 3.69, beklenti anketine göre ise yüzde 4.52 olacak. Halen en yüksek emekli aylığı 4 bin 240 lira seviyesinde bulunuyor. Bu maaş, eğer zam oranı yüzde 4.52 olursa 4 bin 432 liraya ulaşacak. Yani maaşta 191 lira artış gerçekleşecek.
  • Bu Haberi