GÜNCEL HABERLERİ

Emine Erdoğan: "Anne sütü obezite riskini azaltıyor"

Emine Erdoğan:

İstanbul'da düzenlenen Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi Sempozyumu'nda konuşan Emine Erdoğan, “Anne sütü obeziteye yakalanma riskini azaltıyor” dedi.

İHA'nın haberine göre Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bilimleri Üniversitesinin birlikte düzenlediği “Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi, Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğu” isimli sempozyumun açılış oturumu gerçekleştirildi. Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sempozyuma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, WHO Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu katıldı. Konuşmaların ardından Emine Erdoğan’a mülteci çocukların çizmiş olduğu tablo hediye edildi.

Sempozyumda konuşan Emine Erdoğan, anne sütünün önemine değinerek, “Anne sütü obezite dahil olmak üzere birçok hastalığın panzehiridir. Uzmanlar anne sütünün obeziteye yakalanma riskini azalttığını söylemektedir. Çocukları 6 ay boyunca sadece anne sütüyle besleyip, 2 yıl süresince emzirerek sağlıklı bir geleceğin temeli atılmalıdır. Dünya Sağlık Örgütünün okullarda yaptığı Çocukluk Çağı Obezite Araştırması çocukların sadece anne sütü alma süresinin ortalama 4,5 ay olduğunu göstermektedir. Bu sürenin daha da uzatılması hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Devlet bu çerçevede doğum yapan kamu görevlisi kadınlarımıza ilk 6 ay 3 saat, ikinci 6 ay 2 saatlik anne süt izni imkanı vermiştir. Bu tür sosyal politikalar aile bilinci ile birleştiğinde daha sağlıklı nesillere kavuşacağız” dedi.

“Obezite ölümleri açlıktan ölenlerin neredeyse üç katı”

Obeziteden kaynaklı ölümlerin açlıktan gerçekleşen ölümlerin üç katına yaklaştığına dikkat çeken Erdoğan, “Ne yazık ki yılda 1 milyon insanın açlıktan öldüğü bir dünyada insanlık obezite ile mücadele ediyor. Obeziteden ölenlerin sayısı açlıktan ölenlerin sayısının neredeyse üç katı. Obezitenin bir de böyle bir yanı var. Gıda kaynaklarının adaletsiz dağıtımından kaynaklanan bu ahlaki meseleyi de masaya yatırmalıyız. Adil bir paylaşım yaptığımızda dünyada herkese yetecek besin olduğu inancındayım” dedi.

Obezite rakamları hızlar artıyor

Geçmiş yıllarda ve şu anda ortaya çıkan obezite rakamlarını paylaşan Sağlık Bakanı Demircan ise, “2013 yılında yüzde 8,3 iken maalesef şimdi 9,9’a yükselmiş bulunmakta bu oran. Yüzde 1.5-2’ye yaklaşan bir artış bulunmakta. Aynı zamanda fazla kilo oranı 2013 yılında 14,2 iken, 2016 yılında bu oran 14,6’ya çıkmış olduğu görülüyor. Çocuklarımızın yüzde 74’ü kilo olarak normal gözükmekte. Buna karşın yüzde 1.5 ise zayıf çocuklarımız bulunuyor. Konu çocuklar olunca geleceğimiz mevzubahis oluyor elbette. Çocuklar bizim geleceğimiz, sağlıklı bir geleceği ancak çocukların sağlıklı olmasını sağlarsak temin ederiz” diye konuştu. 
  • Bu Haberi
Furkan Andıç'ın mezuniyet sevinci
Beyoğlu’ndaki silahlı saldırıda katillerin kaçış anı!
Çelik: "Yaptığım her şeyden tövbe ettim"
Ahmet Hakan'dan 'Eski Kedicik" hakkında şok sözler!
Berksan'dan Hande Yener'e ağır gönderme!..
İşte Adnan Oktar’ın 30 kişilik A takımı!
İstanbul'da kadın doktora şiddet!
‘Kedicikler’ ve Oktar Babuna Tekirdağ’a getirildi
Akın İpek gözaltına alındı
Almeda ve Tolgahan'ın 80 bin liralık tatili!
Enis Berberoğlu herkesin merak ettiği kararını açıkladı!
Asker uğurlamasında dehşet
Meryem Uzerli'nin 'değişimi' sürüyor!
İş yeri boşaltılan damat, kayınpederinin evini bastı!
Fatih Oflaz'ın oğluyla ilgili flaş gelişme!
Oktar'ın dijital arşivinden cinsel içerikli görüntüler çıktı!
Yasemin Kutsi'den Terazi ve Koç Burcunun Ağustos ayı yorumları!
Futbol dünyasını sarsan taciz skandalı!
Adnan Oktar hakkında şok eden yeni iddialar!
Kayıp Evrim'in babası gözaltına alındı!
Fatma Girik, Mustafa Ceceli'ye öfke kustu!
Meteoroloji'den İstanbul'a yağış uyarısı!..
Kibariye'nin genç kocası gününü gün ediyor
20 Temmuz 2018 TNS Rating Sonuçları
Adnan Oktar grubunun şifreli konuşmaları çözüldü
Arkadaşıyla kavga ederken pencereden düştü!
Sezen Aksu'nun 'İdil - Mert' hazırlığı
5 bakanlığa bakan yardımcıları atandı!
Emina Jahovic'e Sadettin Saran soruldu
Bedelli askerlikte 28 gün şartı kalkıyor!