KADINCA HABERLERİ

Ergenlik çağında cilt bakımı

Ergenlik çağında cilt bakımı

Hormonları kontrolünde olan yağ bezleri salgısının artması sonucu, T bölgesinde, sırtta, boyun ve göğüste kişiden kişiye değişen cilt problemleri ortaya çıkabilir.

Akşam'dan Yasemin Miras'ın yazısı...

Bu yaşlarda cilt tamamen hormonal değişikliklerin etkisi altındadır. Hormonları kontrolünde olan yağ bezleri salgısının artması sonucu, T bölgesinde, sırtta, boyun ve göğüste kişiden kişiye değişen cilt problemleri ortaya çıkabilir. Yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucu gözenekler tıkanır, genişler ve siyah noktalar oluşur. Yağ bezlerinin sayı ve miktarına göre problem artar veya azalır. Siyah noktadan sivilceye veya akneye varan problemler ortaya çıkabilir. Temizliğine çok dikkat edilmesi gereken bir cilt türüdür. Ergenlik çağındaki cilt problemleri genç hanımlarda daha yavaş ilerler ve 27-28 yaş civarında sona erer. Yine bu kişiden kişiye değişebilir. Genç erkeklerde ise şiddetli seyreder. Hatta boyun bölgesine kadar inen kistik aknelere rastlanabilir. Akne ve sivilce (kişiden kişiye) bulaşıcı olmayan ve genelde kaşıntı yapmayan bir cilt problemidir. Gerekirse cilt doktorlarından yardım almak problemin kontrol altına alınmasını sağlar.

YİRMİLİ YAŞLARDA CİLT BAKIMI

Bu yaşlarda cilt her bakımdan iyi durumdadır. Eğer sivilce, akne problemi yoksa cildin yağ ve asit salgısını dengeli ve aktivitesini yerine getirir durumdadır. Hücre üretimi en üst seviyede gerçekleştiği için cilt canlı, şeffaf görünümde, gözenekler kapalıdır. Ancak 25 yaşından itibaren hücrelerin yenilenme hızında yavaşlama başlar ve 30’lu yaşlarda ilk mimik çizgileri gerçekleşir. Özellikle kuru ciltlerde daha da erken olabilir. Cildin gençliği ve diriliğinin daha uzun yıllar korunabilmesi için bu yaşlardan itibaren bilinçli bir bakıma başlamak gerekir. Özellikle temizlik ön plana gelmelidir. Makyajı silmeden yatmak cilde son derece zarar verir. Temizlik işleminden sonra cildi, dıştan gelen zararlara karşı koruyacak hafif nemlendirici yeterlidir. Ayrıca cilde fazla gelen ürünler, yağ salgısını artırarak, cilt yüzeyinde siyah noktalara ve pütürlenmelere sebep olabilir. Bu yaşlarda uygulanan bakım sadece cildi korumak amaçlı olmalıdır.

YASEMİN MİRAS / AKŞAM
  • Bu Haberi