Eşek Cenneti - NECEF UĞURLU

Eşek Cenneti

27.01.2018 | 708 kez okundu


TBMM BAŞKANI, İREM DERİCİ, BUHARA MEDYA , EŞEK CENNETİ

KAYDA GEÇSİN


Buhara Medya Grubu tarafından düzenlenen “8. Uluslararası Buhara Medya Ödülleri” töreninde “Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı Ödülü"nü almak için sahneye çağrılan İrem Derici yaptığı konuşmada, hastanede yattığı günlerle ilgili, “Bildiğiniz gibi eşek cennetine gittim geldim” diyince TBMM Başkanı İsmail Kahraman bu sözlere tepki gösterip tek cennet olduğunu söyleyince hazır cevap kızımız İrem gidip geldiği yerin münhassıran yani sadece eşeklere mahsus olmadığını öğrenmiş oldu.

Sayın Kahraman’a gidip gördünüz mü diyemedi, ‘Bana eşek gözlü derler’ filan tarzı boş laflar etti.

Savunamadı sözlerini ben gördüm de diyemedi, öyle ya cennet tek ise eşeklerde orada, belki İrem sadece eşeklerin gezindiği yere düştü ne bileyim.

Bir medya gurubunun gecesini fazlasıyla medyatik yapan bu sohbetin tam anlamını kavramış değilim, Buhara Medya ne yapar, niye ödül verir, neden sayın Meclis Başkanı ödül dağıtır katiyen anlayamadım ama bu ‘eşek’ muhabbeti sayesinde Buhara Medya aklıma işlendi diyeceğim ama benden başka kimsenin umuru değil galiba ki pek yazmadılar.

Buhara Medya’nın medyada ne işler yaptığını da bilmiyorum, daha önceki ödül törenlerini de Numan Kurtulmuş şereflendirmiş olduğuna göre önemli işler yapıyor olmalılar ya da sadece önemli insanlara, önemli insanlar tarafından ödül dağıtıyor da olabilirler.

Şahsen bu ‘eşek cenneti’ muhabbetini beğendim, bana ufuklar açtı, Şeyhi’nin Harname’sini bir daha okudum ne yazmış ama rahmetli!

Bu tören beni yıllar öncesine çocukluğuma da götürdü, bahçemize otlamaya bırakılan sütçünün eşeğini hatırladım, anırıp bir dert anlatmaya çalışıyordı hayvan, iletişim kurmaya çalıştım samimiyetle, karşısına geçip bende anırdım, hayvan anırır ben anırırım gibi bir durum oldu ve karşılıklı gayretime rağmen iletişim kurmadık ve sonra 3 gün sesim kısık gezdim.

Babam duruma muttali olduğunda annem, halam, babaanneme ‘Çocuk bahçede eşek karşısında  anırtılır mı, bakın sesi kısıldı’ diye sitem etmişti. Ve nurlar içinde yatsın babam bana hayatımın nasihatını vermişti: ‘Evladım anıran eşeklere sakın cevap verme, anlamazlar sesin boşuna kısılır‘ diye.

Cennet mekan olsun babam nüktedan bir adamdı ‘Peki babacığım bana eşek diyenlere ne yapayım’ diye sorduğumda ise ‘Evladım sana bir kişi eşek derse aldırma ama sayı artarsa 2,3,4 kişi olursa o zaman bana haber ver sana çarşıdan güzel bir semer alalım‘ demişti.

Babamla çok eğlenirdik, Alzheimer’ın kara kuyularında gezindiğinde bile emri hak vaki olduğunda neler yapılması gerektiğini asla unutmamış en ayrıntısına kadar bana tenbihatlarda bulunmuş sıkı sıkıya Sünni fıkıhına bağlı bir adamdı, kızının adını Zeynep Necef koyacak kadar Müslümanlar arasında  ayrımcılığı kabullenmeyen bir Müslüman’dı.

Popüler Kültür ve siyasetçiler elbette bir araya gelmeli, neticede klasikleşme popüler kültürden evrilir, Mozart mesela çok popülerdi, Salieri küçümsedi ama Mozart klasik oldu. Siyasetçilerle popüler kültürün bir araya gelmesi bu bakımdan itici değil ama sanat farklı.

Nitekim İrem çok da doğru bir cümle sarfetti sahnede, ben sanatçı değil yorumcuyum mealinde.

Sadece gecede Eşek Cenneti meselesi tam oturmadı.

Caravagio devrinin gözde bir sanatçısıydı, Kilise ile sorunu filan da olmamış ki İsa’nın tutuklanmasından tutun John Baptist ve nice dini temalı resimleri mevcut ama ne zaman ki Papa Cenneti kendi düşündüğü tasvir, tasavvuru şeklinde resmetmesini istemiş araları bozulmuş.

Caravaggio kendi cennetinden başka bir cenneti çizmeyi reddetmiş, sonuç biraz acıklı bir sahilde ölü bulunmuş. Umarım çizmek istediği kendi cennetindedir.

Buhara Medya bu yazıya ilham oldu, İrem Derici ve Sayın Meclis Başkanı’da.

Buhara medya hangi  işleri yapıyor, kimler hala bulamadım umarım o da diziler gibi Koreli çıkmaz.

Sevgi ve saygıyla kayda geçsin ..

Necef UĞRLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Ratingler için tıklayınız!