KADINCA HABERLERİ

Estetik tarihini değiştiren ilaç: Botoks

Estetik tarihini değiştiren ilaç: Botoks

Hepimizin Botox olarak bildiği botulinum toksin, aslında clostridium botulinum denilen bir bakterinin toksini.

Prof. Dr. Reha Yavuzer'in Akşam'da yayınlanan yazısı...

Nedir bu botoks, kadınların daha genç ve güzel kalma iksiri mi yoksa korkulduğu gibi yılandan elde edilen bir zehir mi? Hepimizin Botox olarak bildiği botulinum toksin, clostridium botulinum denilen bir bakterinin toksini. Çok kuvvetli bir toksin olan bu madde tıpta sadece estetik amaçlı değil göz hastalıkları, nöroloji, üroloji, genel cerrahi ortopedi ve fizik tedavide de yaygın olarak kullanılıyor. Bu uygulama sadece kırışıklıkların düzeltilmesi için değil aynı zamanda terleme sorunu ve migren tedavisinde de çok başarılı. Tıbbi uygulama alanlarında şaşılık ve kas spazm tedavilerinde çok küçük yaşlarda bile güvenle kullanılıyor. Yani tıbbi amaçlı kullanımında bir alt yaş sınırı yok. Estetik amaçlı uygulamalarda ise sıklıkla 30’lu yaşlarla birlikte botoks yüz yaşlanmasında yavaşlama açısından tüm dünyada en çok tercih edilen işlem. Yirmili yaşlar gençliğimizin en verimli ve güzel yılları. Çok nadiren belirgin kas aktivitesi olan, kaşlarını çok çatan veya kaşları çok düşük olan gençlerde de botoks tercih edilebilir. Otuzlu yaşlarla birlikte yüzeyel kırışıklıklar belirip, yüzümüz kolajen miktarının azalmasıyla aşağı doğru sarkmaya başladığında maalesef “yorgun musun” sorusunu eskiye göre daha çok duyuyoruz. İşte bu an artık botoksla tanışma zamanımızın geldiğinin kanıtı. Bundan mutsuz olmamız gerekli mi, hayır. Kolay bir çözümle istediğiniz takdirde bu yorgun ifadeyi azaltmak, geçen zaman dur demek mümkün.

HANGİ KIRIŞIKLIKLARA UYGUN?

Botoks mimik hareketlerine bağlı dinamik kırışıklıklar için uygundur ve en çok etkili olduğu bölge alın ve göz çevresidir. İki kaş arasındaki dik çizgiler, alındaki yatay çizgiler ve göz kenarlarında bulunan kaz ayağı çizgileri botoksun en çok etkili olduğu yerlerdir. Kaşların hemen üzerindeki yay şeklindeki kırışıklıklar için botoks uygulanmaz; çünkü buradaki kaslar kaşların yukarıda durmasını sağlar. Oluk şeklindeki yerleşmiş kırışıklıklar için dolgu maddeleri de eklemek gerekir. Bu yüzden kırışıklıklar çok derinleşmeden botoksa başlamak bir çeşit erken müdahale aslında. Burada amaç sizi mimiksiz, kızınca kızgınlığı, gülünce güldüğü belli olmayan biri yapmak değil, kendi yaşını dinlenmiş ve mutlu gösteren biri yapmak olmalı. Kötü örnekler yok mu var, bu yüzden de nerede, kim tarafından yapıldığı çok önemli. Tıbbi estetik işlemler mutlaka konusunda deneyimli bir Plastik Cerrah veya Dermatolog tarafından yapılmalı. Maalesef birçok alanda yerleşen marka ve tüketici bilinci estetik işlemlerde yok, hasta olarak kimse yapılan ilacın ya da malzemenin markasını sorgulamıyor. Ortaya çıkan negatif sonuçların çoğu, uygulayıcının tekniği kadar kullanılan üründen de kaynaklanıyor.

Bu nedenle kimin tarafından yapıldığı, hangi maddenin yapıldığı, ne doz da yapıldığı önemli. Her şeyin olduğu gibi güzel ve genç olma isteğinin de fazlası zarar, adeta yemek yaparken tuz koymak gibi, tam kıvamında olmalı, ne az, ne çok. Son yüzyılda estetik işlemlerde çığır açılmasına neden olan ve tüm dünyada yapılan estetik işlemler arasında en çok tercih edilen botoks yaşlanma ve kırışıklık karşısında en yakın yol arkadaşınız.

Prof. Dr. Reha Yavuzer / Akşam GAZETESİ
  • Bu Haberi
Şok! Ceren Hindistan hapse mi giriyor?
Feci kaza baba ile kızını hayattan kopardı!
Fatih Tezcan'dan ulu önder Atatürk için skandal ifadeler
Sihirbaz Aref'in sağlık durumuyla gelişme!
İrem Sak, Erkan Petekkaya'ya sataştı!
Adnan Oktar'ın villasına giren Nevşin Mengü'den olay yorumlar
Mevlüt Tezel, Uçankuş’un hukuk zaferini kaleme aldı
İşte eski bakanların yeni görevleri!
Kerimcan'ın adı bu kez de mafya soruşturmasına karıştı
Şule Çet’in katil zanlılarının ifadesi ortaya çıktı
16 Temmuz 2018 TNS Rating Sonuçları
Yağmur Ünal'dan büyük çılgınlık!
Sadettin Tantan: "Bu basit bir magazin olayı değildir"
Fahriye Evcen havuz başında poz verdi
Emre Aşık'ın eşinden konuşulacak ifade
Ayşe Arman'dan Mustafa Ceceli'ye ağır eleştiriler
Dr. Osman Müftüoğlu'na dolandırıcılık suçlaması!
Athena Gökhan Karagümrük’teki evini satıyor
Çarpışan iki araç bu hale geldi!
Ahmet Kural ve Sıla barıştı mı?
Hakan Çavuşoğlu, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı oldu
Eliz Sakuçoğlu genç sevgili modasına uydu
Ceylan Özgül'den bomba Adnan Oktar açıklamaları!
Demet Akalın kızı Hira'yı bagajda taşıdı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Danıştay’a 4 üye seçti
Kate Upton bebek bekliyor!
Cristiano Ronaldo'ya yoğun ilgi!
Deniz Akkaya: "Allah kadını ayrıcalıklı kılmıştır"
Ezber bozan açıklama: 'Zeytin çekirdeğini yutun!'
Google, Müzeyyen Senar’ı unutmadı!