SAĞLIK HABERLERİ

Evde mi yapalım dışarıdan mı alalım?

Evde mi yapalım dışarıdan mı alalım?

Peynir, süt, yoğurt gibi ürünleri yol kenarından alacaksanız iki kez düşünmelisiniz. Evde bu ürünleri düzenli yapacaksanız, pişirme, hazırlama, şaklama yöntemlerine dikkat. Aksi halde çok ciddi zehirlenme vakalarına neden olmayın.

Akşam'dan Seren Aksüs'ün yazısı...

YOL KENARINDAN ALMAYIN


Hiçbir suretle, yolda geçerken gördüğünüz, temiz yüzlü diye nitelendirdiğiniz teyze ve amcaların ürünlerini almayınız. Bunlar sıklıkla ev yapımı, doğal, organik gibi ibareleri el yazısıyla kartona yazan kişilerdir. Bunların içinde art niyetli olanları yenilmeyecek hatta çöpe atılacak kadar kötü besinleri size doğal diye verebilir. İyi niyetli olup hijyen, sanitasyon, bulaş, mikrobiyal üreme, uygun saklama koşulları gibi konulardan haberdar olmayanlar düzgün ürettim sandığı ürünlerle sizin ve ailenizin sağlığını tehlikeye atabilir. Niyeti iyi olduğu halde ürünleri yapacağı hammaddeyi seçerken, çok daha fazla kâr edeyim diye kötü malzeme seçerek sağlığınızı tehlikeye atabilir. Ya da kendi vücudunun/barsak sisteminin alışkın olduğu tadı yakalamak için, daha az/çok pişirebilir, yaptığı ortam ona göre normal ama size göre fazla miktarda bakteri/mikrop içerebilir. Tüm bunlar farkında olmadan, istemeden sizi veya ailenizi hasta edebilir. İshal, bulantı, kusma, zehirlenme bunların en hafifi olur. Özellikle taze/çiğ/bozulmuş peynir zehirlenmeleri maalesef çok ciddi olur, çok uzun sürebilir. Bu sebeple, kendi tüketmek için yapan eş, dost, akraba, aile dışında bilhassa “evde yaptım, satıyorum” diyenlere itibar etmeyiniz. Çünkü bir ürünün ticari olarak satılabilir olması için hijyenden uzak ev ortamında değil, hijyen koşulları belirlenmiş ve denetim/gözetim altında olan imalathane/fabrika gibi alanlarda yapılması gerekir. Bu da yetmez, bu ürünü piyasaya sunulmadan önce paketleme, depolama, saklama koşullarıyla ilgili testlerinin yapılması, üzerine üretim/son tüketim tarihlerinin, ideal saklama koşullarının yazılması gerekir. O zaman da “evde yaptım, satıyorum” basitliğinden, riskinden çıkmış olur. Tüm uyarılarıma rağmen, hâlâ dışarıdan temiz yüzlü teyzeden alacaksanız hiç değilse tadına bakın. Bol tuz ve baharat katılanları almayın. Muhtemelen kullandığı kalitesiz malzemeyi gizlemek için bu tat vericileri bol miktarda kullanmıştır.

SOKAKTAN ALINAN SÜTE DİKKAT!

Hiçbirimiz çocuklarımıza faydamız yerine zararımız dokunsun istemeyiz ama bunu istemeden yapabiliriz. Nasıl mı? Sokaktan alacağınız sütün bakteri içeriği ortalama 5 milyon civarıdır. Bunun içinde vücudunuz için yararlı olanlar olduğu gibi pek çok zararlı bakteri de vardır ve bunlar ailenizi büyük olasılıkla hasta edecektir. Etraftan, konu komşudan, “aaa ne güzel hemen bozuldu, küflendi” cümlelerine alışkınsınızdır. İşte bu güzel değil bence. Çünkü içilebilir sütün içinde olması gereken bakteri sayısı 500 binin altında olmalıdır. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka pastörizasyon işleminden geçmiş olan sütleri tercih etmelisiniz. Sterilizasyon yapılmış uzun ömürlü olanları da tercih edebilirsiniz. Dışarıdan alıp saatlerce kaynatan pek çok insan var. Bu işlem kısa sürede zehirlenmenizi önlese bile, süt içmenizin ana sebeplerinden biri olan protein alımınızı ortadan kaldırır. Uzun süre yüksek ısıda pişirilen süt proteinlerinin yapısı bozulur.

Seren AKSÜS / Akşam
  • Bu Haberi
Tecavüz suçundan aklanan şarkıcı bakın ne yaptı!
Diyet dostu dereotu
Didem Balçın: "Rol için heyecanlanmam gerekiyor"
Kivinin ilk kez duyacağınız faydaları
Bora Gencer: "Başarılı müzisyen disiplinlidir!"
Ersun Yanal anlaştı takvimi bekliyor
Dünyaca ünlü ‘Türk Gülü' görenleri kendine hayran bırakıyor
Eda Taşpınar küvet paylaşımıyla olay yarattı!
Google+ 90 gün sonra tarihe karışacak
Selin Denizli Burnaz'ın tatlı yükü
Tunceli'de teröristlerin inlerine girildi
Dilan Çiçek Deniz'in şiir kitabı çıkıyor!
Milli Savunma Bakanlığı'ndan dövizle askerlik açıklaması!
Şahan Gökbakar'dan 'ketojenik' paylaşımlar
Akıl hastası oğlu tarafından boğularak öldürüldü
Gül Gölge'den hayvanseverlere çağrı!
PKK’nın Karadeniz yapılanmasına ilişkin operasyon!
Bahçekapılı çiftinin alışveriş keyfi
Kavgaya karışıp kaçarken polis otosuna çarptılar
İpek Açar'dan aile boyu albüm
Alamadığı işsizlik ödeneğini KDK'nın girişimi sonucu aldı
Bergüzar Korel'in toplantı şıklığı
Yolda bulduğu takıları sahibine teslim etti
4 Bakan'dan ortak açıklama!
Necef Uğurlu Yazdı: "Paranın Satın Alamadığı Bir Şey Kaldı mı?"
Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi şehit oldu
Bakan Soylu 'ByLock' rakamlarını açıkladı
Eser Yenenler'in 1. yıl neşesi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan vize açıklaması!
Fatih Altaylı'dan Çölaşan ve Doğru'ya açılan FETÖ davasına tepki