GÜNCEL HABERLERİ

'Evlilik programlarına kesilen cezalar fındık fıstık parası'

'Evlilik programlarına kesilen cezalar fındık fıstık parası'

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Satır, "Yasakçı anlayışları desteklemiyorum ama evlilik programları artık çığrından çıkmış bir konudur" dedi.

Hürriyet'te yer alan ahbere göre TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, evlilik programlarının kamuoyundaki etkileri, bu programlara yönelik tepkiler ve komisyona gelen dilekçelere ilişkin, konuştu.

TBMM Dilekçe Komisyonu'na bu programlarla ilgili çok sayıda dilekçe geldiğini, bir alt komisyon oluşturarak tepki ve talepleri ele aldıklarını belirten Satır, programların yayınlandığı saatlerde çocukların da ekran başında olduklarına dikkati çekti. Programların Türk aile yapısına ters olduğunu, bunun yanında hukuki açıdan aykırılıklar taşıdığını bildiren Satır, kadın hakları bakımından da kabul edilemez bir tablo ortaya konduğunu vurguladı.

Satır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadınlar orada kendilerini seçecek erkekler karşısında pazardan alınacak bir emtia gibi duruyorlar. Bunun ne ahlakla ne örfle ne hukukla ne insan ve kadın haklarıyla bir bağlantısı olabilir. Buradan olayı reddediyorum. Üstelik bazı kanallardaki programlarda akli melekelerinde problem olan kişileri de oraya çıkarıyorlar. Bunlar tamamen ticari kaygı ile yapılıyor. En acı olanı bu. Özellikle muhafazakar olduğunu bildiğimiz kanallarda da bu programların varolması gerçekten büyük bir ironi ve utanç verici bir durum."

İzlenme oranlarını yükseltmek uğruna toplumunu değerlerinin bu kadar aşağılandığı, insanların küçük düşürüldüğü bir yaklaşım kabul etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Satır, her şeyin paradan ibaret olmadığını, sorumlu yayıncılık anlayışının korunması gerektiğini belirtti.

Bu görüşlerinin bir hukukçu ve bir kadın olarak aktardığını ifade eden Satır, Dilekçe Komisyonu Başkanı olarak gelen şikayetleri işaret etti.

Satır, "Bize gelen dilekçeleri ilgili bakanlıklara ve RTÜK'e yazıyoruz. Gelen cevaplar çok baştan savma. RTÜK, 'Biz ceza yazıyoruz' diyor. Ama onların yazdığı ceza bir özel televizyon kanalı için, bir ticarethane için fındık, fıstık parası. Cezayı ödüyor ve işine devam ediyor." diye konuştu.

Bu programlara ilişkin kurudukları alt komisyonun AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik başkanlığında önemli bir çalışma yaptığını, Çelik'in deneyimli bir siyasetçi, başarılı bir hukukçu ve toplumun değerlerine saygılı bir kişi olduğunu kaydeden Satır, alt komisyon ile toplumda bir farkındalık oluştuğunu gördüklerini bildirdi.

'REKLAM VERENLERE DE TAVIR KOYALIM'

Satır, "Toplumda herkes eleştiriyor ama karşısına geçip seyrediyor. Bu da ayrı bir çelişki. Seyredilen programda da reyting olduğu için ticarethane şeklinde yönetilen özel kanallar buna devam ediyorlar. Eleştirdiğiniz programı seyretmemelisiniz veya kaldırılması için şikayet etmelisiniz. Şikayet eden vatandaşların dilekçeleri bu anlamda bizim için çok değerli. Hem izlemeyelim hem şikayet edelim hem de bir kamuoyu oluşturalım, bu programlara reklam verenlerle de ilgili bir tavır koyalım. Bu kanalları bir şekilde uyaralım ve bu programları inşallah bir şekilde Türkiye gündeminden kaldıralım." değerlendirmesinde bulundu.
  • Bu Haberi
Fidan Ciyavul, 3 yaşındaki kızıyla birlikte kayboldu!
Hande Doğandemir'den Burak Yılmaz açıklaması
AYM’nin Akın İpek kararı Resmi Gazete'de yayımlandı
Serenay ve Kerem birbirlerine iltifat yağdırdı!
Hacer Tülü İzmir'de toprağa verilecek
Neslişah Alkoçlar heyecanını Las Vegas'tan paylaştı
Binali Yıldırım: “CHP zihniyeti demek yokluktur, sefalettir”
Hadise'nin kilo verememesinin nedeni anlaşıldı
Bodrum’daki şok saldırı intikam mı, cinayet mi?
Umut Akyürek’in kocasına şok suçlama!
21 Haziran 2018 TNS Rating Sonuçları
Doğu Perinçek: "Şeyh Sait’ler değil, Atatürk kazanacak"
Birce ve Can evleri ayırdı
Burak Özçivit’e çifte vatandaşlık teklifi!
Sabri ve oğlu tatilden döndü
Kayıp Leyla'yı arama çalışmaları sürüyor
Merve Boluğur, özel hayatı uğruna dostlarını sildi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı 3. Havalimanına indi
Murat Soydan: "Bana dua edin"
İstanbul Maslak'ta gökdelen yangını!
Tuğçe Eyilik: "Hak yerini buldu"
Meral Akşener: "Erdoğan evine gidecek"
Burak ve Fahriye çifti komşularını isyan ettirdi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni sistem açıklaması
Şeyma Subaşı dükkanı açmadan ceza yedi!
Muharrem İnce'nin muhteşem İzmir mitingi
Michael Jackson’ın hayatı müzikal oluyor!
Ceviz "kalpten" anlar!..
Berrak Tüzünataç otel odasında poz verdi
Tıraş şeklinden yakalanan hırsızın söyledikleri şok etti!