SAĞLIK HABERLERİ

Gizli şekere dikkat!...

Gizli şekere dikkat!...

“Diyet yapsam da kilo veremiyorum”, “Yemekten sonra ağırlık çöküyor” diyorsanız gizli şekeriniz olabilir.

Akşam'da yer alan habere göre Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ender Yılmaz, gizli şeker hakkında bilgi verdi.

KİLO VEREMİYORSANIZ… 

Tıbbi olarak pre-diyabet denilen “gizli şeker”, diyabet öncesi anlamına gelmektedir. Diyabet tanısı koymak için yapılan tahlillerde gözükmeyen gizli şeker ancak şeker yüklemesinin ardından belirlenebilmektedir. Genellikle insülin direnci de bulunan gizli şeker hastaları diyet yapmalarına rağmen kilo veremez. Ayrıca el ve ayaklarda yanma, karıncalanma, uyuşma, tansiyon yüksekliği, asabiyet, yemeklerden sonra uyku hali, baş, boyun ve ensede terlemeler, çabuk yorulma gibi belirtiler gizli şekeri işaret edebilir.

DİYABET ADAYI OLABİLİRSİNİZ

Gizli şekeri olan bir kişi gerekli  önlemleri almazsa diyabet hastası olabilir. Bu dönemde belirli önlemler alarak gizli şekeri durdurmak hatta tamamen tedavi etmek mümkündür. Kilo verilmesi, sağlıklı beslenme düzenine geçilmesi, egzersiz ve endokrin doktorunun tavsiye edeceği ilaçlarla diyabet gelişme ihtimalinin önüne geçilebilmektedir. Toplumda diyabetin yaklaşık 2-3 katı kadar gizli şeker hastası bulunmaktadır. Gizli şeker vücutta yarattığı yıkıcı etkiler bakımından diyabet kadar tehlikeli bir hastalık değildir. Ancak gizli şekerin bilinmemesi ve hastalıkla ilgili herhangi bir önlem alınmayıp tedavinin uygulanmaması yarattığı olumsuz etkileri artırabiliyor. Bu bakımdan gizli şeker için risk grubunda bulunanların kesinlikle belli aralıkla kontrollerini yaptırması önem taşımaktadır.

ÖNCE KİLO VERİN

Gizli şeker tanısı alan kişilerin ilk yapmaları gereken kilolarından kurtulmaktır. Bunun için beslenme tarzının düzenlenmesi tedavi bakımından önem taşımaktadır.

- Karbonhidratlı besinler ölçülü şekilde alınmalıdır.

- Sebze ve meyvelerin kabuklarıyla beraber tüketilmesine özen gösterilmelidir.

- Ana öğünler ara öğünlerle desteklenmelidir

- Günde 2-2.5 litre su tüketilmelidir

- Toz, kesme şeker, tatlı ve meyve suyu gibi basit şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.

- Düzenli olarak egzersiz yapılmalı ve vücudun kilo dengesi sağlanmalıdır.
  • Bu Haberi