SAĞLIK HABERLERİ

Gözlerinizi güneşten koruyun

Gözlerinizi güneşten koruyun

Güneş yüzünü göstermeye, gözlerimizi kamaştırmaya başladı.

Yeni Asır'da yer alan habere göre açık alanlarda geçirilen süre arttı, güneşten yayılan ultraviyole ışınları sağlığımızı tehdit eder hale geldi. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, gözün güneş ışınlarından korunmadığı zaman oluşabilecek olumsuz etkileri anlattı.

Coşar; "Güneşin ultraviyole ışınları, gözlerimize pek çok zarar verebilir. Bu zararlardan korunmak için UV filtreli güneş gözlüğü veya fotokromik (güneşte rengi koyulaşan) gözlük camı kullanılmalıdır" uyarısı yaptı.

BİRÇOK HASTALIĞA ZEMİN HAZIRLIYOR

1- Göz kapağı cildine hasar: Cildin diğer tüm bölgeleri gibi göz kapakları da radyasyondan etkilenir. Ama kapak derisi daha ince olduğundan, daha fazla koruma gerekir.

2- Gözlerde yaşarma ve ışık hassasiyeti (fotokeratokonjonktivit): Aşırı güneş ışığına maruz kalma, bu duruma yol açabilir ve gözleri kapalı tutma ihtiyacı yaratır. 6-12 saat içinde bu durum düzelir.

3- Gözde et (pterjiyum): Gözde et oluşumunun ultraviyole ile ilişkisi kesin olarak saptanmıştır.

4- Gözün akında sarımsı renkte kabarıklıklar oluşabilir.

5- Gözün şeffaf tabakasında olan sarı lekelere neden olabilir.

6- Katarakt: gözümüzdeki lensin şeffaflığını yitirmesinde ultraviyole ışınların etkisi çok fazla.

7- Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı: Güneşin UV ışınları, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı için de risk faktörüdür. Bu hastalık görmeyi tehdit eden önemli bir hastalıktır.
  • Bu Haberi