GÜNCEL HABERLERİ

Hasan Celal Güzel'e veda

Hasan Celal Güzel'e veda

73 yaşında yaşamını yitiren eski Bakan Hasan Celal Güzel için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde tören düzenlendi. Törene Güzel'in annesi sedyeyle getirildi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere birçok devlet büyükleri katıldı.

Yeni Şafak'ın haberine göre dün yaşamını yitiren eski Bakan Hasan Celal Güzel için TBMM'de tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Meclis Başkanı Kahraman ile çok sayıda siyasi katıldı.

ANNESİ SEDYEYLE GETİRİLDİTBMM'de düzenlenen törene Güzel'in annesi de katıldı. Güzel'e veda etmek isteyen annesi sedyeyle getirildi.

ERDOĞAN: "HER ZAMAN MAĞDURLARIN YANINDA YER ALDI"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Ne zaman bu ülkede mazlum, mağdur varsa Hasan Celal ağabeyimiz her zaman onların yanında yer aldı. Bu 28 Şubat'ta da öyle oldu, başörtüsü meselesinde de öyle oldu. O tüm özgürlükler meselesinde her zaman özgürlük savaşçısı olarak ortaya çıktı" dedi.

Hasan Celal Güzel'in, bildiğini dosdoğru söylemeye gayret eden, vatansever, milliyetperver ve bu uğurda da her şeyini vermeye hazır bir insan olduğunu belirten Erdoğan, Güzel'in, Türkiye'deki değişim, dönüşüm döneminin en önemli isimlerinden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile çıktığı yolda çok farklı yükler üstlendiğini söyledi.

"Zaman zaman istişarelerimiz de olurdu"

Erdoğan, "Görevini de başarıyla yerine getirdi. Gerek bakanlık dönemleri gerekse hizmet dönemi bunun bir ifadesiydi. Uzun yıllar dostluğumuz vardı. Biz onunla bir ağabey mesabesinde değerlendirmelerimizi yapardık, zaman zaman istişarelerimiz de olurdu. Rabbim mekanını cennet kılsın. Taksiratını hasenata tebdil etsin. Ailesinin ve milletimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

Türkiye'nin, Hasan Celal Güzel'i, 28 Şubat dönemindeki dik duruşuyla tanıdığının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Ne zaman bu ülkede mazlum, mağdur varsa Hasan Celal ağabeyimiz her zaman onların yanında yer aldı. Bu 28 Şubat'ta da öyle oldu, başörtüsü meselesinde de öyle oldu. Yani tüm özgürlükler meselesinde her zaman o özgürlük savaşçısı olarak ortaya çıktı. Bundan dolayı bu konudaki 28 Şubat değil, ondan sonraki 15 Temmuz'da da yine ortaya çıktı ve dik durdu." dedi.

38 YAŞINDA MÜSTEŞAR OLDU

Güzel, Türk siyasi yaşamının renkli simalarındandı. Siyasi çalışmaları sırasında vatandaşları kucaklayarak öpmesiyle, sıcak ilişki kurmasıyla biliniyordu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitiren Güzel, kamuda değişik görevlerde bulunduktan sonra 38 yaşında Başbakanlık Müsteşarı oldu.

1977 yılında kurulan ikinci MC hükümeti sırasında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’e danış- manlık yapan Güzel, 1980’den sonra Turgut Özal’ın prensleri arasındaydı. 1986 ara seçiminde Gaziantep’ten ANAP milletvekili olarak parlamentoya giren Güzel, Özal hükü- metlerinde Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcülüğü, Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlerinde bulundu. 1992’de Yeniden Doğuş Partisi’ni (YDP) kurdu.

Siyasete ara vermesinin ardından 1994’te Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi’ni kurdu ve “Yeni Türkiye” isimli 2 aylık akademik dergiyi yayımlamaya başladı.
  • Bu Haberi