GÜNCEL HABERLERİ

Hollanda, terör örgütü PKK'nın gösterisine izin verdi

Hollanda, terör örgütü PKK'nın gösterisine izin verdi

Terör örgütü PKK yandaşları, Hollanda'nın verdiği izinle Lahey kentinde terörist başı Abdullah Öcalan'ın posterleri ve örgütü simgeleyen bez parçaları ile yürüyüş yaptı.

Hürriyet'te yer alan habere göre geçtiğimiz hafta Almanya'dan gelen skandal görüntüler Türkiye'nin büyük tepkisini toplamıştı. Almanya'nın Frankfurt kentinde PKK yandaşlarının yasağa rağmen yürüyüş yapmış ve terörist başı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları yürüyüşte yer almıştı. Frankfurt polisi, PKK sembolleri ve Abdullah Öcalan posterleri taşıdıkları gerekçesiyle, Almanya'daki Nevruz kutlamasındaki PKK yandaşlarına soruşturma açılacağını duyurdu. Almanya'daki bu skandalın ardından benzer görüntüler diplomatik kriz yaşanan Hollanda'dan geldi. Lahey kentindeki yürüyüşte terörist başı Abdullah Öcalan'ın ve terör örgütü PKK'nın fotoğraf ve flamaları yer aldı.

Nevruz kutlaması olarak sunulan etkinliğe yaklaşık 200 kişi katıldı ve Türkiye'deki referanduma 'hayır' oyu verilmesi gerektiği belirtildi.

Örgüt yandaşları daha sonra, polis eşliğinde yürüyüşe geçti. Terörist başının posterleri ile PKK'yı simgeleyen bez parçalarını taşıyan örgüt sempatizanları, sık sık Türkiye karşıtı ve terör örgütü lehinde sloganlar attı.

ÇİFTE STANDART

Hollanda'nın Avrupa Birliği (AB) terör örgütleri listesinde olmasına rağmen PKK'ya verdiği izin çifte standart olarak değerlendiriliyor.

PKK'ya izin veren Hollanda, Türk bakanların etkinlik düzenlemesini ise engellemişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izni iptal edilmiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da sınır dışı edilmişti. Hükümet, bu engellemelere, "güvenlik ve kamu düzenini" gerekçe göstermişti.

PKK yandaşları, hafta sonu da Türk bakanlara izin vermeyen başka bir ülke olan Almanya'da gösteri düzenlemişti. Almanya yönetiminin PKK'ya verdiği izin, Türkiye'nin tepkisini çekmişti.
  • Bu Haberi