KADINCA HABERLERİ

Kadınların baş düşmanı: Vertigo..

Kadınların baş düşmanı: Vertigo..

Mekanik kaynaklı baş dönmelerinin tedavisinde ilaçlar etkisiz kalıyor.

Türkiye Gazetesi'nden Ziyneti Kocabıyık'ın haberine göre çevre dönmesi, mide bulantısı ve terleme şikâyetleri ile ortaya çıkan pozisyonel vertigo,  doğru teşhis edildiğinde, basit bir egzersizle tedavi edilebiliyor. Daha çok orta ve ileri yaştaki kadınlarda görülen vertigonun hormonal sebepler ya da kafa travmaları sonucu oluştuğunu söyleyen Medipol Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, “Vertigo hastaları sabah yataktan kalkarken birden çevresinin fırıl fırıl döndüğünü ve az da olsa midesinin bulandığını belirtir. Ayrıca başını her çevirdiğinde aynı duyguyu yaşadığı için, hasta adeta bir robot gibi hareket ederek başını vücuduyla birlikte çevirmeye çalışır. En şiddetli formunda hastaya 'ölüm' korkusuna benzer bir korku bile yaşatabilir” dedi.

KRİSTALLER HAREKET EDİYOR

Baş dönmesinin yer çekimi gücüne karşı duyarlılığı sağlayan iç kulaktaki kristallerin yerinden kopması sonucu meydana geldiğini anlatan Prof. Dr. Şerbetçioğlu, pozisyonel vertigonun oluşumunu şöyle tarif etti: “Travma ya da herhangi bir sebeple yerinden kopan kalsiyum karbonat kristalleri, iç kulakta arka yarım daire kanalına kaçarlar. Baş hareketleri sırasında kanal içinde hareket eden kristaller, hastaya şiddetli bir çevre dönmesi duygusu yaşatırlar. Terlemeyle ve çarpıntıyla birlikte seyreden bu çevre dönmesi, genellikle 1 dakikayı aşmamaktadır. Ancak çevre dönmesini izleyen sürede saatlerce kötülük hissi sürebilir” dedi.

DÜZELTME MANEVRASI İLE TEDAVİ

Pozisyonel vertigodan kuşkulanılan hastalara tanı koyabilmek için “provokatif baş çevrilmesi testi”nin uygulandığını anlatan Prof. Dr. Şerbetçioğlu,  “Mekanik kaynaklı baş dönmelerinin yine mekanik yollarla tedavi edilmesi gerekir. Tüm denge bozukluklarının dörtte birini oluşturan pozisyonel vertigonun tanısı, hastanın başını döndürürken istem dışı ve ritmik göz hareketlerinin olup olmadığı kontrol edilerek kolaylıkla konabilir. Eğer şikâyet gerçekten pozisyonel vertigo ise tanı testi olarak kullanılan baş çevrilmesi testinin bitiminde uygulanan düzeltme manevrasıyla hasta bu çevre dönmelerinden kurtulabilmektedir. Düzeltici manevrada, hastanın başı aşama aşama hastalıktan etkilenmeyen tarafa doğru 90 derece çevrilir. Böylece hastalık sonucunda arka yarım daire kanalına yerleşmiş olan kristaller baş hareketleriyle birlikte zararsız bir bölgeye aktarılır” dedi.

Yaşlılarda ölüm sebebi olan düşme çoğunlukla baş dönmesinden kaynaklanıyor. Yaşlı popülasyonda meydana gelen düşmeler, uzun süreli hareketsizlik ve buna bağlı olarak gelişen komplikasyonlara neden oluyor.

İLAÇLAR ETKİLİ DEĞİL

Baş dönmesi etkilerini baskılayan ilaçlar, pozisyonel vertigo gibi mekanik baş dönmesinde etkili olmaz, tersine tedaviyi geciktirirler. Doğru teşhis konulduğunda düzeltme manevrası ile baş dönmesi yüzde 90 oranında ortadan kaldırılmaktadır.
  • Bu Haberi
Başbakan Yıldırım'dan Almanya'ya flaş mesaj!
Antalya'daki siteyi 'tarihin üstüne' yapmışlar!
Gülten Kaya'dan konuşulan Harun Kolçak paylaşımı
Başbakan Yıldırım’dan ilginç yasak!
Sacit Aslan’dan Ayşe Özyılmazel’e tokat gibi cevap!
Ebru Şallı'nın skandal aşkında son iddia!
'Hero' tişörtü giyen garsona gözaltı!
Irmak Ünal'dan enteresan deprem paylaşımı
FETÖ’nün jandarmaki bir numarası deşifre oldu!
Harun Kolçak son yolculuğunda
Kos'ta ölen Türk vatandaşının kimliği belli oldu
Tarkan’ın ‘Beni Çok Sev’ eseriyle ilgili karar verildi
34 gazeteci için Bylock’tan gözaltı kararı!
Aşkın Nur Yengi: "Bir gün herkes hesaplaşacak"
Pülümür Çayı'nda terör saldırısı şoku yaşadılar!
Coco’nun 51 Tonu'ndan Günaydın ve Habertürk’e bir soru!
Ege Denizi'ndeki deprem ile ilgili yeni açıklamalar!
Fatih Altaylı: "Arda’dan da Volkan'dan da özür dile!"
TBMM Başkanlık Divanı’nda Atatürk resmi tartışması!
‘Deve sidiği şifadır’ diyen ilahiyatçıya sidik ikram etti
Şeyma Subaşı kahkahayı bastı!
Fatih Terim işte böyle mekan basmış!
Demet Akalın'dan 'deprem' atarı!
Ünlü dizi oyuncusuna babasından cinsel istismar!
Hadise dün geceyi dışarda geçirdi
20 Temmuz 2017 TNS Rating Sonuçları
Ergenekon avukatı Yusuf Erikel'den Yeni Adalet Bakanı'na övgüler!
Gamze Özçelik ve Uğur Pektaş yeniden evleniyor!
Adana'da barda dehşet: Bir kadın öldü
Deniz Seki'den 2500 liralık market alışverişi!
Yasemin Kutsi