SAĞLIK HABERLERİ

Kahkaha yogasıyla strese son verin

Kahkaha yogasıyla strese son verin

“Kendi kendine gülene deli derler” ya da “Çok gülen çok ağlar” diyenlere kulak asmayın. Çünkü söylenenin aksine gülmenin ve kahkaha atmanın faydası saymakla bitmiyor.

Akşam'dan Sibel Ateş Yengin'in haberine göre nefes ve kahkaha terapisti sosyolog Aydan Ermiş kahkahanın sırlarını ve hayatımıza kattığı mucizeleri anlattı.

Kahkaha terapisi nedir?

Kahkaha terapisi nefes teknikleriyle koşulsuz kahkahanın birleşmesinden oluşan egzersizlere deniyor. Bu egzersizlerin çoğu diyafram ve karın kaslarını uyarıyor. Bu da otonom sinir sisteminin, insanı rahatlatan, gevşeten ve sakinleştiren parasempatik sisteminin aktive olmasını sağlıyor. 

Öyleyse strese katkısı çok…

Tabii ki. Çok yoğun ve stres altında olan kişilerden ilk seanstan itibaren olumlu geri dönüşler alırım. Duygusal rahatlama ve gevşeme yaşarlar. Egzersizlerimiz diyaframı kullanarak “Ho ho ha ha ha ha” hecelerinin ritmik olarak çıkarılmasıyla başlar. Mesela daha ilk hecede kahkaha krizine girerek çalışmanın sonuna kadar kendini tutamadan kahkahalar atan bir danışanım olmuştu. Seans sonrasında kendisine son günlerde yaşadığı ve onu derinden etkileyen ve baskılayan bir durum olup olmadığını sorduğumda bunu doğruladı. Kendisini yaşadığı durumdan dolayı o kadar kasmış ve germişti ki daha ilk egzersizde duygusal bir boşalım yaşadı. 

“Kahkaha atın ve dertleri unutun” mu diyorsunuz? 

Elbette zaman zaman bizi zorlayan süreçlerden geçiyoruz. “Boş verin yaşadıklarınızı, bir kahkaha atın ve her şeyi unutun gitsin” demiyorum. Hayat deneyimlerden ve onlardan aldığımız derslerden ibaret. Önemli olan yaşadıklarımızı nasıl karşıladığımız ve süreci nasıl geçirdiğimiz. Bir acı varsa yas tutulacak elbette. Zamanında ve kararında yaşanmamış yaslar bir süre sonra problem olarak karşımıza çıkabilir. Ben “nefes ve kahkaha egzersizlerinin problemli sürecinizi kolaylıkla geçirmenize destek verir” diyorum.

KAHKAHA ATMANIN FAYDALARI

Kahkaha atmanın hayatımızda yarattığı mucizeler nedir?

Bedeni gün içine ve haftaya yayılan bir sevinç ve rahatlama duygusu kaplar, “biz” duygusunu geliştirir ve grup içi üretimi arttırır. Kişi problem karşısında sakin kalmayı başarır ve en akıllı çözümlere ulaşır. Endorfin salgılanır. Vücutta depolanmış bloke duygular çözülür. Immünglobulin A düzeyi artar, bakteri ve enfeksiyonlardan korur. Risk alma korkusunu kaldırır.

Gülmek sorunu hafifletiyor yani?

Kahkaha attığınızda diyafram kaslarınız devreye girer ve bedeninize daha fazla oksijen alırsınız. Bu, normalde salgılayamadığınız hormonların salgılanmasına sebep olur. Hormonlar eşittir duygularımız demektir. Yani olaylara bakış açınız değişir. Sorunlarınızdan kurtulmaktan kasıt, aynı olayı yaşamarken bakış açınızın değişmesiyle kendinizi sıkışıklık duygusundan çıkarıp harekete geçirirsiniz. Bu da sorunlarınızdan kurtulmanız demektir.

Nasıl yapılıyor?

Kahkaha seansı üç bölümden oluşur. Nefesin farkındalığına varma ve diyafram egzersizleri, hohohahaha şarkısı ve enerjik oyunlara dönüştürülmüş kahkaha egzersizleri ve yaşam gücünü arttırma, pozitif ve dinamik  hissetmek için meditatif egzersiz.

Çocukken her şeye güleriz de büyüyünce bize bir şey olur ve artık eskisi gülmez hatta kahkaha atmaz oluruz. Büyüyünce ne olur bize?

Evet, çocuklar bir günde üç yüz dört yüz defa kahkaha atıyorlar. Düşüyorlar, kalkıyorlar, birbirilerine dokunuyorlar ya da sadece bakıyorlar ve kahkaha atıyorlar. Bu kahkahaya “koşulsuz kahkaha” diyoruz. Fakat yetişkinliğe evrildikçe koşulsuz kahkaha yerini koşullu kahkahaya bırakıyor. Yani kahkahalarımız bir dış uyarana bağlanıyor; komik bir fıkraya, bir espriye, bir filme. Ve bizler dış uyaran olduğu zaman kahkaha atıyor, olmadığı zaman atmıyoruz. 

ÇOK GÜLEN ÇOK AĞLAR

Bir de kahkaha atınca “el âlem ne der?” deyip oto-sansür uygularız. 

Günümüz insanının aslında en çok ihtiyaç duyduğu şey “Kahkaha” fakat ne yazık ki toplumsal baskılar ve kalıplar neticesinde kahkaha atmaktan uzaklaştırılmışız. Bu konuda deyimlerimiz bile var. “Çok gülen çok ağlar”, “Kendi kendine gülene deli derler”. Bir kahkaha seansı öncesinde, ilk defa deneyimlemek üzere gelmiş olan bir danışanım yanıma yaklaşarak “Kendi kendimize gülmeyeceğiz herhalde değil mi?” diye sordu. Ben de ona gülümseyerek “Tam da bunu yapacağız” dedim. İnsanlar tüm bu kalıplar ve yargılar dolayısıyla biraz mesafeli ve uzak  durabiliyorlar. Ve elbette ki duyguların bastırılması da vücutta duygusal blokajlara sebep oluyor.
  • Bu Haberi
Ümraniye'de iki araç kundaklandı!
Görkem Sevindik'te Yağmur dindi güneş doğdu!
Ayşegül Aldinç'ten 'photoshop' göndermesi!
Şükrü Özyıldız aldığı kiloyla şok etti!..
Öldürülen bar sahibi ile ilgili şok eden detay!
Cansu Dere ve Ece Sükan'ın Jamaika tatili sürüyor
Milli Eğitim müdüründen Muharrem İnce'ye üstü kapalı hakaret!
Birce Akalay'ın doğum günü neşesi
İstanbul Valiliği'nden seçim çalışmalarıyla ilgili açıklama
Seren Serengil'in iddialarına Eylem İpek Şafak'tan jet yanıt!
Vefat haberini alan hasta yakınları zorla içeriye girdi!
Murat Boz, Ordu'da sahne aldı
Reza Zarrab New York sokaklarında!
Hande Erçel'in bikinili paylaşımlarına yorum yağdı!
Genç öğretmen ve babasının feci sonu!
Fulden Uras'a cinsel içerikli yorum şoku!
Başbakan Yıldırım: "Tehdit neredeyse hedef orasıdır"
İbrahim Karakuş yazdı: "Seren Serengil, nereden nereye?"
Leyla’nın amcasına kan donduran telefon!
Deniz Seki aşkını özgürce yaşıyor
İki kez oy kullandığı ifade edilen kadın serbest!
Muharrem İnce’den canlı yayında önemli açıklamalar
Kozmetik devi Hunca'da miras gerilimi devam ediyor!
Eliz Sakuçoğlu'ndan Merve Boluğur'a sert tepki!
Gazeteci Hakan Gülseven tahliye oldu
Türker İnanoğlu'nun bel kemiği kırıldı!
Meteoroloji'nin flaş uyarılarına dikkat!..
İdil Fırat ve Mert Fırat evlilik kararı aldı!
20 Haziran 2018 TNS Rating Sonuçları
Bodrum'da barda silahlı çatışma!..