SAĞLIK HABERLERİ

Kanser riskini azaltan 5 altın kural!

Kanser riskini azaltan 5 altın kural!

Yaşam şeklinde yapılan birkaç değişiklik sayesinde kanser önlenebiliyor...

Akşam'da yer alan habere göre Doç. Dr. Soley Bayraktar, kanserden korunma yöntemlerini anlattı...

1 - Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarın

Sigara ve alkol başta akciğer, baş-boyun, dudak, ağız içi, kalın bağırsak, pankreas, böbrek, karaciğer, mesane, rahim ağzı ve meme kanseri riskini artırıyor. Sigara kullananların yanında bulunan kişiler bile pasif içici durumuna düşerek, akciğer kanseri riskiyle karşı karşıya kalır. Bu nedenle tüm sigara ürünleri ve alkolü hayatımızdan çıkarmalıyız.

2 - Sarımsak ve soğanı sofranızdan eksik etmeyin

Bol taze sebze, meyve, tam tahıllı ürünleriyle baklagillerden oluşan yiyecekleri tüketmek kanserden korur. Sofralarda brokoli, samon balığı, avokado, karnabahar, soğan ve sarımsak mutlaka olmalıdır.

3 - Düzenli egzersiz yapın ve ideal kiloda kalın

İdeal kiloda kalınarak böbrek, prostat, akciğer, kalın bağırsak ve meme kanseri riski en aza indirilebilir. Haftada 150 dakika aerobik egzersiz yapmanın sayısız faydası bulunmaktadır.

4 - Güneş ışığını kontrollü kullanın

Deri kanserinin en önemli sebeplerinden birisi olan güneş ışınları kontrollü ve bilinçli kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneş ışınlarından saat 10.00-16.00 saatleri arasında uzak durulmalıdır. Zorunlu hallerde en az 30 faktörlü güneş koruyucu sürülmelidir. Bronzlaşmak için solaryumdan kesinlikle uzak durulmalıdır.

5 - Aşılarınızı ihmal etmeyin

Hepatit B virüsü karaciğer kanserine sebep olabilmektedir. Bu nedenle hepatit B virüsü aşısı yaptırmak son derece önemlidir. Human papillomavirus (HPV) rahim ağzı kanseri, genital organların kanserleri ve baş-boyun bölgesindeki kanserlere sebep olabilir. HPV aşısı hem erkek hem de kız çocuklarında 11-12 yaşlarına geldiklerinde önerilmektedir. Eğer kişi çocukken bu aşıyı olmadıysa, istediğiniz yaşta yaptırabilir. 
  • Bu Haberi