SAĞLIK HABERLERİ

Kansere şekere pazıyla 'Dur' de!.

Kansere şekere pazıyla 'Dur' de!.

Yemeklere lezzet katan pazı, tam bir şifa deposu... Lifiyle şekeri düşürüyor, antioksidanlar sayesinde kansere savaş açıyor, lapası basura bile iyi geliyor.

Takvim'de yer alan habere göre pazı dolması deyince ağzı sulananlardansanız, size iyi bir haberimiz var! Bol vitamin, mineral ve kalsiyum barındıran ıspanağın kardeşi pazı, birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, pazının faydaları hakkında önemli bilgiler verdi. Besin değeri olarak da ıspanağa benzeyen pazı betakaroten (A vitamini), C vitamini, K vitamini ve folik asit bakımından zengindir. Bunların dışında pazının içeriğinde E vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini de bulunmaktadır. Pazı sindirimi kolay olan besin değeri bakımından ıspanağa benzeyen salatası, kavurması ve farklı yemekleri yapılan birçok sebze gibi sağlığımız için önemli faydaları bulunur.

SUYUNUN DA FAYDASI VAR

Yemekler ile birlikte yenen pazı hazmı kolaylaştırıcı ve yardımcı olduğu için tercih edilebilir. Pazı suyu, damar sertliğinin giderilmesine ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Hardalla tüketildiğinde gazları giderir ayrıca dalak hastalığına iyi gelir. Diyabet günümüzde birçok kişinin yakındığı bir hastalık haline geldi. Şeker hastalığı bulunan kişiler her şeyi yiyemez, yediklerine dikkat etmek zorundadır. Diyabet riski altında olan ya da diyabet hastalığı olan kişiler rahatlıkla pazı tüketebilir. Bu şifalı sebze kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardım eden siringik asit ve lifler içerir. Diyabet riski altındaysanız veya şeker hastalığınız varsa mutlaka bol bol yeşil yapraklı sebzeler tüketmelisiniz.

KEMİKLERİ KORUR

Önemli miktarda kalsiyum, magnezyum ve K vitamini içerir. Bu nedenle kemikleri güçlendirir. Kemiklerin büyüme ve gelişimine yardım eder. Ayrıca dişlerin güçlenmesini de sağlar.

ANTİKANSER SEBZE

Birçok yeşil yapraklı sebze gibi antioksidan özelliği olan bir sebzedir. Yani kansere karşı koruyucudur. Özellikle kolon kanserini önlemeye yardım eder.

HEMOROİDİ OLAN DENESİN

Basur rahatsızlığına karşı çözüm arıyorsanız mutlaka pazıyı deneyip kullanabilirsiniz. Pazı haşlanarak lapası hazırlanarak basur memelerinin üzerine konursa hemoroid yani basur için fayda sağlar. Deri hastalıklarına ve şişliğe de iyi gelir

​SAĞLIKLI PAZI SALATASI TARİFİ

Malzemeler: Kekik, lor peyniri, pazı, zeytinyağı ve kırmızı pul biber. Pazılar güzel yıkanıp sirkeli suda bekletildikten sonra pazı salatasının yapılışına geçebiliriz. YAPILIŞI: Pazıyı dilimleyin, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile tavada çevirin, yağı yakmadan pazının yeşil renginin kalmasına özen gösterin. Bunu saatlerce kavurursak önemli bileşenler gidiyor. Pazı kalsiyumu yüksek oranda içeriyor. Pazı hazır olunca üzerine kalorisi düşük olan lor peyniri koyarız arkasından da kekik konur. Kekiğin kötü kolesterolü engellediği görülmüş kekiği de ilave ettikten sonra salatayı az renklendirmek için kırmızı pul biber kullanabilirsiniz.

GÖZLERİ KORUR

Yüksek miktarda betakaroten içerir. Bu sayede göz sağlığını korumaya yardım eder. Glokom, gece körlüğü gibi göz rahatsızlıklarına iyi gelir.

NASIL TÜKETELİM?

Ispanak gibi yaprakları temizlenerek yıkanır ve pazı yemeği yapılabilir. Yumurta kırılarak kavurması yapılabilir. Turşusu lezzetlidir. Çiğ olarak pişirilmeden salatalara doğranabilir. Sarma yapılarak bulgurla da tüketilebilir.
  • Bu Haberi