GÜNCEL HABERLERİ

Kemal Kılıçdaroğlu FOX TV’de soruları yanıtladı

Kemal Kılıçdaroğlu FOX TV’de soruları yanıtladı

FOX'ta yayınlanan Liderler FOX'ta programının bu haftaki konuğu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. 24 Haziran seçimlerine değinen Kılıçdaroğlu, "Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu" açıklamasını yaptı.


Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Fatih Portakal, İsmail Küçükkaya, FOX Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt ve Ankara Haber Müdürü Tülay Ünal Öçten sordu, Kemal Kılıçdaroğlu yanıtladı.

DELEGEYİ ETKİLEME İDDİASI

“Beni hayal kırıklığına uğratan iktidarın projeleri. Fakat gele gele bir kıraathane geldi. Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu” sözleriyle programa başlayan CHP lideri, ‘Partideki delegeleri etki altına aldınız mı?’ sorusuna, “Parti içerisinde demokratım. Bunu büyük bir özgüvenle söyleyebilirim. Genel başkan olduktan sonra ve ondan önce hiçbir delegeye telefon açıp bana oy ver demedim. Bu çok ağır bir şeydir. Bana oy ver demek, ‘Sen bana güvenmiyorsun, ben sana yalvarıyorum’ anlamına geliyor. Bunu ben asla yapmam. Tam tersine her delege özgürce oy kullanır. Partide hiçbir partide olmayan demokrasi var” cevabını verdi.

CHP’Yİ SAĞA MI ÇEKİYOR?

CHP’nin sağa yöneldiği iddialarıyla ilgili de Kılıçdaroğlu, “Şu anda Türkiye öyle bir hale geldi ki, demokrasi, basın özgürlüğü, can güvenliği yok. Biz önce demokrasi, yargı özgürlüğü konusunda bir araya gelmeliyiz. Adalet yürüyüşünü de bu amaçla yaptık. Benim adaletle kişisel bir sorunum yok ama ülkede bir çok kesimin sorunu var. Bizim bunlara dokunmamız lazım. Adaletsizlik çemberini kırmalıyız. Bunu ben tek başıma yapacağım dersem bu inandırıcı olmaz, bunu hep birlikte yapacağız. Biz, demokrasi bu ülkeye gelsin diye her türlü çabayı gösterdik. Yan yana gelmeyen insanları yan yana getirdik. ‘Beraber ülkenin çıkarlarını koruyacağız’ dedik. Bu bir gecede olacak bir girişim değil. Biz Maltepe’de yaptığımız mitingle bunu gerçekleştirdik. Şu an bir duvarın önündeyiz. Ülkede oluşturulan bu korku duvarını biz 24 Haziran’da yıkacağız” ifadelerini kullandı.

PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ

Milli İttifak’ta yer alan adaylardan birinin cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda nasıl parlamenter sisteme dönüleceğiyle ilgili Kılıçdaroğlu, “Yapacağımız ilk iş darbe hukukunun bütün düzenlemelerini kaldırmak olacak. Bunlar bizim aynı düzeni kendi çerçevemizde oluşturacağımızı düşünüyor. Biz onu kabul etmiyoruz. Biz Batı tarzında bir demokrasiyi getireceğiz. Anayasa, seçim kanunu tamamını değiştireceğiz.  Muharrem İnce, 5 seneyle seçilecek. 5 yıllık bir takvim düzenlemesi kadar doğal bir şey olamaz. Ayrıca İnce şunu da söyledi; ‘Demokratik parlamenter sisteme geçiş için bir restorasyon sürecine ihtiyaç var ve bu tahmini 2 yıl sürecek.’ Bu son derece doğru bir şey. Anayasayı nasıl değiştireceğiz? Bir oldu-bittiyle olmaz. Biz herkesin katkıda bulunacağı bir yeni anayasa yapmak istiyoruz. Bu hiçbir vesayet olmadan yapılan Cumhuriyet tarihinin en iyi anayasası olacak. Onun için bir takvim açıklayacaktır Muharrem İnce” dedi.

“TRAFOLARA SAHİP ÇIKACAK MISINIZ?”

Seçimlerle ilgili CHP’nin gerekli tedbirleri aldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Biz yeri geldiği zaman YSK’ya hizmet sunacak pozisyondayız. YSK da bizim bilgisayar alt yapımızın ne kadar güçlü olduğunu biliyor. Biz bunların hepsini oluşturduk. Bunu oluşturmak kolay değil. Zaman ve sabır ister bu iş. Emin olun biz bu ikisini bir arada kullanarak büyük bir hassasiyetle çalıştık. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Herkes gidip oyunu kullansın. Elektrik kesildiği anda bir kişinin çıkıp sandığa oturması lazım. Elektrik gelinceye kadar sandık orada kalacak. En kestirme yolu bu” şeklinde konuştu.

Yayından görüntüleri haberin videosuna tıklayarak izleyebilirsiniz...
  • Bu Haberi