Kimin Umuru? - NECEF UĞURLU

Kimin Umuru?

06.06.2017 | 800 kez okundu


KAYDA GEÇSİN

Çağla’nın gözaltı torbalarını aldırması,

Deniz Seki’nin tahliye günü güvercinler uçurması, -ki İsmail Küçükkaya son derece kontrollü, nazik diliyle abartılan tahliye gösterisinin habercilik olmadığını haklı olarak hatırlattı, aslında kimin umuru?

Kenan İmirzalıoğlu’nun Miami‘de ikinci evini alması,

Beren’in yeni rol arkadaşının kim olacağı,

Ayşe Arman’ın her tarafı dal budak sarmış bitkiler arasında ‘Pagan Kraliçesi’ pozları
Kimin umuru?

Kimsenin umuru değil, çevrenizde var mı bu konular umurunda olan?

Sokaklarda, pide kuyruklarında, iftar  öncesi, sonrası Çağla torbalarını aldırdı mı, Kenan’ın sadece bir evi mi var Miami’de diye soran, konuşan  var mı ki şaşalı haber oluyorlar?

ÖZKÖK FOREVER

Ama herkes, Fenerbahçe’nin bize yaşattığı muhteşem basketbol şampiyonluğu gecesi Ertuğrul Özkök’ün sporcularıyla kucaklaşan Başkanın yanında soyunma odasında ne işi vardı diye birbirine soruyor. Özkök sinir etmekte herkesin umuru!

BU NE İNAT, İNAT EDEN VAZGEÇMEZ Mİ?

Bunca maddi, manevi  sıkıntı arasında bankamatiklerde ‘Gel senin borcun gırtlaktadır hıyarcı kardeş,  sana kredi vereyim‘ dercesine, alay eder gibi resmi duran ve nice değerli insanların bir ömür verdikleri emeklerinin sonucu birikimlerinin tümü bu  pişmiş kelle gibi gülümseyenin bir yazlığı etmeyen bir ortamda kim sever bunu yahu, kimin umuru?

Allah reklamlarda oynatanlara akıl, izan versin, mübarek Ramazan’da medyamıza, reklamcılarımıza, bu ortamda verene alana, sokakta bulana  merhamet, izan ve akıl niyaz ederim. Bu net inattır tahlil gereken!

NÖBETÇİ İFTAR İMAMLARI

Bazı ‘acur’larda ekranlarda kim oruçlu, kim değil tespitinde, bunlar da ‘nöbetçi iftar imamı‘ herhalde. 

PROF. KÜÇÜK’TEN ARMAĞAN YEPYENİ BİR SÖZCÜK ‘YANAŞMAN’

Aferin ‘yanaşman kardeşler‘
‘Yanaşman‘ sözcüğü Prof. Küçük’ün odatv İbn-i Haldun başlıklı yazısından ödünç aldım, yepyeni, zamanın ruhuna uygun türetilmiş bir kelime, müsaadeleriyle kullanıyorum çok lazımdır. Bilim insanları kelimeler türetirler bizde kullanırız. Dilimize hayırlı olsun.

DAVUL DAVULA MÜCADELE

Acur Kardeşler ‘verin mehteri‘ diyorum ama eğin kafanızı, varsa tabii, bin yıllık kültürün bakır  kös’ü kafanızda patlamasın, illa patlayacaksa ‘devlet marşı’ eşliğinde olsun derim olmuşken, aklınız  başınıza gelmezse ‘Gafil Ne Bilir’ le devam edilebilir, sizler anlayana kadar kaç kös patlayacak bakalım.
Davul davula karşı bir mücadele!

Kimin umurusunuz acaba meraktayız, hani bu kadarı da pek bir tuhaf kimsenin umuru olmayan dev bir medya, ünlüler alayı!

ARDA, CECELİ, NAGEHAN ALÇI FİLAN

Arda’nın da Aslıhan’la barışıp barışmadığı, uçak kavgası İbn-i Haldun’un asabiyye doktrininden ayrı bir asabiyye, Arda’nın asabiyeti kendisiyle ilgili, ve doğrusu kimin umuru, hele milli formayı çıkarınca.

Hele çevremde Ceceli boşanması ise, çarşı pazar, otobüs, minibus, hastane dolaşıyorum umuru olan tek bir kişiye raslamadım.

Bir başkası Urla, Foça oralarda bir yerde yeni ev almış taşınmak üzereymiş, kimin umuru, sende yeni mi aldın kardeşim, hayat sana zor olmuş anlaşılan çalışkansın, sevgiliden anneye, nineye her yaş oynuyorsun birer yıl arayla  yeni mi alabildin evi.

Nagehan Alçı yer değiştirmiş, gittiği yer anladı herhalde kimsenin umuru olmadığını, yeni yeri de herhalde umursanmak istemiyor. Ne diyeyim!

DİZİ BAŞLAMADAN DON BİÇMEK , GÜLÜNÇ OLUNARAK PARA KAZANMAK

Dizilere daha başlamadan doğmamış çocuğa don biçen sözde Tv eleştirmenlerinin ‘yanaşman‘ kadrosundan olanların yazıları da kimsenin umuru değil,
Nasıl olsun diziler kimsenin umuru değil, yazısı niye olsun?

Hele kaliteyi dizinin konusunun geçtiği muhitte arama eblehliği çok uzun sürdü sürekli ve kontrol edilemez bir moronizme doğru gidiyor.
Diziler, Bebek, Maçka, Nişantaşı’nda geçerse çok kaliteli oluyorlar ya, yahu bu kadar mı gülünç olunur ve gülünç olunarak para kazanılır!

Zaten artık kendileri yazıyor, yönetiyor, oynuyorlar, disiplinlerarası bir işi ne hale getirdiler, ne var ki  bu üç kalemin birini doğru dürüst yapamıyorlar, ama düzenek böyle, üçün biri az geliyor bunlara.

Kimse medya ünlüsü delisi değil, bu artık çıkmaz sokak.
Kimsenin ‘umurunun’ teki değiller. Özkök hariç, yukarıda Allah var .

Ve ZEYTİN AĞAÇLARI

Nihayet zeytin ağaçlarını sökenlere bir duyarlılık başladı, nihayet, nihayet.

Yıllardır yazıyorum, bu bilinçsizlik türkülerle başladı diye, ‘Zeytinyağlı yiyemem aman, basma da fistan giyemem aman’ diye türkü tornistan yapanlar saygı değil utanmazlıklarıyla anılmalı, sanatın gururu vardır.

Bu işlerin bu hale gelmesinin başlangıcıdır.

Hele o yok edilen canım Sümerbank basmalarını, pazenlerini kaç defa yazdım.
Pişin şimdi o berbat sentetik kumaşlarda terleyip kokarak, gezin, yiyin, gittiğiniz her yeri cehennem ettiniz şimdi kokmak payınıza düşen.

Bu türküyü söyleyen, söyleten, el çırpıp oynayanlarla meselemiz.

Ne var ki Zeytin Ağaçları herkesin umuru.

Ülkemizdeki ‘medyatik ünlü‘ sisteminin kimsenin umuru olmama ve değersizlik üretme esası üzerine bir komiklik haline gelmesi artık bizi yönetenlerin, devletin umuru olsa hiç fena olmaz.

Bir avuç hayal kurma yoksunu aptalların, ki sayıları pek fazla değil ratingler ortada, ‘dizi kocası’ veya tam tersi ‘dizi hanımı’ olmaktan öteye gidemeyenlerle buraya kadar.

Artık  bunları yılbaşı hindisi gibi beslemekten vazgeçin, yerlerinden kımıldayamaz haldeler!
Artık yedikleri naneler bile kimsenin umuru değil.

Bir başka ‘yanaşman’ da belediyeden aldığı para ile ‘İlkeli Tiyatro’ yapacakmış, İftarda müjde verdi. Yap ama kendi paranla, benim paramla senin ilkene göre tiyaro yapmak belediyenin işi mi? Hele bunun söylendiği  yer kaliteli demokrasi arayışındaysa olmuyor, olmuyor.

Kısacası bu saçmalıklar artık kimsenin umuru değil.

Çok değerli umursamazlığımızı kayda geçtik, elimizden gelen budur.

Etrak-ı biidrak sandıklarınız, hiç bir zaman biidrak değil sabırlıydılar, sabrın başı acı sonu bal gibi tatlıdır derler. Sabır ise dinin yarısıdır der İmam Gazali, Bunlara kızıp iman abdestimizi bozacak değiliz elbette ama zorlamayın artık.

Sabrın da bir sonu vardır.
İktidara, muhalefete sabırlar niyaz ederim.

Saygıyla

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Ratingler için tıklayınız!