GÜNCEL HABERLERİ

Kimlik kartlarında parmak izi AB’de zorunlu hale getirildi

Kimlik kartlarında parmak izi AB’de zorunlu hale getirildi

Avrupa Birliği (AB), kimlik kartlarında parmak izi bulundurulmasını zorunlu hale getirdi.

İHA'nın haberine göre Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerin hükümetlerinin dijital parmak izi bulunan kimlik kartlarını iki yıldan daha kısa bir süre içinde vermelerine dair bir düzenleme teklifi hazırladı. Teklif, AB üyesi vatandaşların kimlik kartlarına, parmak izi ve diğer biyometrik verilerin dahil edilmesini içeriyor. Böylece sahte belge kullanımının da önüne geçilmesi hedefleniyor. Avrupa Parlamentosu ve üye devletlerden müzakereciler, Salı günü kimlik kartları için ortak güvenlik standartları konusunda anlaştı.

AB’de kimlik kartlarının çoğaltılması ve oturma izinleri var ancak ve güvenlik özellikleri ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösteriyor, böylelikle de kimlik sahtekarlığı riski artıyor. Yeni Avrupa standartlarına göre, kimlik kartları bir kredi kartı formatına sahip olmalı ve makineler tarafından okunabilmelidir. Kimlik kartı bir fotoğraf ve bir çipte depolanmış iki parmak izi içermelidir. Kartlar ayrıca, verildiği ülkenin ülke kodunu göstermelidir. Bu kod bir AB bayrağının ortasını yer alacaktır. Parlamento adına pazarlık yapan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Gerard Deprez de kimlik kartlarının mavi renkte olmasını istedi, ancak üye devletler bunu istemedi. Parlamento üyeleri bu seçimi ülkelere bırakılmasını talep ederken, parmak izlerinin tüm üye devletlerde zorunlu olmasını istedi.

İlk adımı Belçika attı

AB’nin merkezindeki Brüksel ilk adımı atarak Nisan 2019’dan itibaren kimlik kartlarında parmak izi bulundurulması uygulamasını hayata geçireceğini duyuran ilk ülke olmuştu. Hollanda da kimlik kartlarındaki parmak izi alınması daha önceki yıllarda zorunlu idi, ancak AB yasalarında zorunluluk olmadığı için 2014’te kaldırılmıştı. Pasaporttaki parmak izi ise tüm AB üye ülkelerinde on yıl önce zorunlu hale getirilmişti. Kimlik kartı, tüm AB üye ülkeleri ve Türkiye de dahil olmak üzere yaklaşık 40 ülkede seyahat belgesi olarak geçerlidir. AB Komisyonunun hazırladığı düzenleme teklifine göre, birlik içinde artırılan güvenlik önlemleri doğrultusunda kimlik kartlarında zorunlu parmak izi uygulaması iki yıl içinde tüm AB ülkelerinde hayata geçirilecek.

Gizlilik Komisyonu’nun eleştirilerine rağmen hayata geçiriliyor

Belçika’da Gizlilik Komisyonu'nun eleştirilerine rağmen Federal Hükümet, kimlik kartlarında parmak izi bulundurulmasını zorunlu hale getirdi. Kimlik kartı çipine parmak izi koyma önerisi, teröristlerin kimlik dolandırıcılığı nedeniyle özgürce seyahat edebileceği ortaya çıktığı Kasım 2015'teki Paris ve Mart 2016'da Brüksel'deki saldırılardan sonra gelmişti. Belçika’da yeni uygulama çerçevesinde Nisan 2019'dan itibaren yeni kimlik kartlarında parmak izi bulundurulacak. Belçika İçişleri Bakanı Didier Reynders, “Nisan 2019'da yeni kimlik kartı alanlardan artık parmak izi de alınacak. Tepkilere neden olmasına rağmen geri adım atmadık” dedi.
  • Bu Haberi
Mardin'de muhtarlık kavgası: 22 yaralı
Okan Bayülgen'den Nusret'e çok sert sözler
'Ali Utku'lar ölmesin diye bisikletle 'kalp' turuna çıktı
Başak Dizer'in babası hayatını kaybetti
Babalar Gününüz kutlu olsun!
Ajda Pekkan: "Emeğimin değerini fiyatla ölçmeyin"
Kerem Bürsin'den Serenay Sarıkaya'a 'Doğru adam' taşı!
Azra Akın'ın aile saadeti
Cumhuriyet Kadınları Derneği Esra Erol'u RTÜK’e şikayet etti!
İrem Derici: "Beni o polemiğe sokmayın'"
Şeyma Subaşı'nın kitabı ön satışa çıktı!
Hangi güzel oyuncu 'Çukur'un kadrosuna dahil olacak?
Mesut Özil'in eski sevgilisi Mandy'den olay yorumlar!
Meclis'te tatil öncesi sıkı mesai
Sinan Akçıl: "Aynı evde WhatsApp'tan konuşuyorduk"
Buse Varol'dan Burak'lı paylaşım
Binali Yıldırım'dan 10 milyon seçmene mektup
Bensu Soral ve Hakan Baş New York'tan ev aldı!
Beşiktaş’ta ticari aracın çarptığı otomobil takla attı
Zehra Çilingiroğlu sevgilisiyle tatilde
Yenenler çiftinin bebeklerinin cinsiyeti belli oldu
Müge Boz ve Caner Erdeniz Barcelona’da evlendi
Ergün Uçucu'yu kaybettik!
Bella Hadid'in 'ince kalma sırrı' ortaya çıktı!
Evde kendi güneş kreminizi yapın
Şeyma Korkmaz'dan yazlık dizilere veto!
İncirin inanılmaz faydaları!..
Akasya Asıltürkmen: "Dizide oynamam çok zor"
Hakan Çalhanoğlu Türk geleneğini Avrupa'ya da taşıdı
Brad Pitt ve Jennifer Aniston’ın aşk yuvası satışa çıktı