SAĞLIK HABERLERİ

Kış kapıdan baktırır, vitamin - mineral aldırır!

Kış kapıdan baktırır, vitamin - mineral aldırır!

Bir türlü gelmeyen kış ve kayan mevsimler, metabolizmamızı şaşırtmış vaziyette. Bu durum karşısında savunma sistemine destek olmamız şart.

Akşam'dan Seren Aksüs'ün yazısı ..

Küresel ısınma sebebiyle bir türlü gelmeyen kış ve kayan mevsimler, metabolizmamızı şaşırtmış vaziyette. Bu durum karşısında savunma sistemine destek olmamız şart. Peki bunu nasıl yapabiliriz, hangi destekleri almalıyız?

EN SIK TÜKENEN VİTAMINLER

Artan nüfus, verimsizleşen toprak, azalan tarım alanları derken vitamin, mineral eksiklikleri gitgide daha sık görülmeye başlandı. İyot, demir, folat, çinko, A-D-B12 vitamin eksikliği en sık görülenlerden. Hele ki sık hastalanan veya kronik hastalığı olan kişilerde bu eksiklikler çok daha ciddi boyutlara erişebiliyor. Bu vitaminler eksik olunca bireyler hastalanabiliyor veya hastalanınca bu vitaminler azalabiliyor. Hele bir de değişen mevsimler ve bunlara uymayan biyolojik saat eklenince vay halimize… Vücut, beyin ve psikoloji, kış beklerken yaz, yaz beklerken kış… Hal böyle olunca gıda ile bu açığı kapatmak mümkün olamayabilir.

HANGİ DESTEK EN İYİSİ?

Alacağınız destekleri doktorunuz ve diyetisyeninizle kararlaştırdınız.

Şimdi sıra hangisini alacağınıza geldi. Buradaki en önemli konu günlük alım dozu (RDA) sınırıdır. Her vitamin, mineral ve iz element için önerilen günlük alım dozları vardır. Bu sınırları aşan ürünler size faydadan çok zarar verebilir. Genellikle Amerikan menşei olan ürünler, günlük ihtiyacın yüzde 100’den daha fazla dozda takviye içerir. Yüzde 1000-1200 gibi evet evet yanlış okumadınız, ihtiyacınızın 10-12 katı içerenler de olabilir. Bu tarzda yüksek doz alım sizi hasta edebilir. Bu tarzda ürünlerin, üretildiği ülkenin insanlarının ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandığını unutmayın. Obezitenin çok yüksek olduğu Amerika’da yaşayan insanların çok, normal kilosunun 3-4 katına sahip olduğu için, vitamin&mineral destekleri de ona göredir.

DÖNEME GÖRE İÇERİK DEĞİŞMELİ

Bir kez tahlil yaptırdınız diye ömür doyunca aynı desteği alamazsınız. Vücudunuzun değişen dönemlere göre, artan veya azalan ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçlara göre özelleşen destekler en sağlıklısıdır. Örneğin gebe kalmak isteyen birinin alacağı destekle bir öğrencininki bir olamaz. Ya da sürekli oturarak çalışan bir ofis insanıyla bir sporcu aynı takviyeyi alamaz. Yaşınıza, fiziksel aktivitenize, yaşam koşullarınıza, stresinize, metabolik durumunuza/hastalıklarınıza göre ihtiyacınız olanı almanız en sağlıklısıdır. Tüm bu değişenleri tek başınıza kestirmeniz oldukça güçtür. Bu yüzden sevdiğiniz, güvendiğiniz, sizi tanıyan bir sağlık personelleri; doktor, diyetisyen bile hep birlikte karar vermeniz doğru olacaktır.

HER ZAMAN EKSİK

İster çocuk, ister yetişkin, ister gebe olun, işter baba Vit D 10 kişiden dokuzunda her zaman eksik. Bu yüzden bu vitamin hem tahlilde, hem desteklerde en başa yazabilirsiniz. Burada ki kritik ve dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise alım dozudur. Evde küçük çocuğunuzla hamile eşiniz, evin büyükannesiyle babası aynı dozda alamaz. Herkesin günlük alım dozu farklıdır. Yetişkin bir birey çocukların günlük alabileceği dozun 2-3 katını rahatlıkla alabilir. D vitamini yağda eriyen bir ve vücutta birikebilen bir vitamin olduğu için dikkatli kullanmak gerekir.

Tahlil yaptır, eksikleri bul

Her bireyin metabolizması, hastalıklarla savaşırken verdiği yanıt, hastalıkları atlatma şiddeti ve süresi farklı olduğundan, vitaminleri tüketme hızı da farklıdır. Bu yüzden kimin hangi desteklere ihtiyacı olduğu dışarıdan kestirilemez. Fiziki muayene ve kan tahlili sonucunda ortaya çıkar. Bu sebeple yılda, en az 1 kez işin ehli bir dahiliye/endokrin doktoruyla görüşmeniz ve isteyeceği tahlilleri yaptırmanız en doğrusudur. Tahlil neticesinde azalanları tespit edebilir, hangi desteklerin gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Seren Aksüs / Akşam
  • Bu Haberi