KADINCA HABERLERİ

Kolajen miktarınızı artırmak için

Kolajen miktarınızı artırmak için

Sıkça duyduğumuz, güzellik konuşmaları sırasında ağzımızdan düşürmediğimiz kelimelerden biri kolajen. Peki, kolajen nedir ve miktarını arttırırız?

Akşam'dan Prof. Dr. Reha Yavuzer'in yazısı...

Konuyu iki plastik cerrah olarak Op. Dr. Kırdar Güney’le masaya yatırdık.

KOLAJEN DEDİĞİMİZ…

Eski Yunanca da ‘yapıştırıcı’ anlamına gelen vücudumuzu adeta bir arada tutan ana proteinin adı kolajen. Kolajen derimizin yüzde 75 ini tüm vücut proteinlerimizinse yüzde 30 unu oluşturur. Kemik, kas, kıkırdak ve deride yoğunlukla bulunur. Ana yapı taşı olarak dokulara güç ve direnç verir. Yaşla birlikte maalesef kolajen miktarı azalır... Adeta bedenin taşıyıcı kolanlarını oluşturduğu için azalan kolajen miktarıyla dokularda sarkmalar, elastikiyet kaybı ve gevşemeler oluşur...

ELDEKİNİ KORUMAK LAZIM…

Kolajen miktarımızın yüzde 80’ni yaptıklarımıza veya yapmadıklarımıza bağlıdır; sadece yüzde 20’si genetik özelliklerimize dayanır. Artık ‘benim genetik yapım gereği kolajen dokum kötü’ sözünün arkasına saklanma devri bitti. Peki, kolajen dokunuz için ne yapabilirsiniz? Öncelikle yıkımını azaltmak lazım. Güneşlenmek ve sigara tüketimi yapmamanız gerekenlerin başında yer alıyor. Düzenli günlük su içilmesi (2 litreye kadar), taze sebze ve meyvelerle antoksidan gıdaların alınması, yeterli C vitamini, A vitamini ve protein alımı ise yapmanız gerekenler. Günlük 500 miligram C vitaminini turunçgiller gibi doğal yollardan almanız arzu edilir.

ARTTIRICI İŞLEMLER

Kolajen dokumuzda azalma 30’lu yaşlarla birlikte dikkati çekmeye başlar. Bu dönemde artık sadece korumak yetmez. Tıbbi olarak kollajen indüksiyon tedavisiyle azalan üretimi tekrar arttırmak mümkün.

DERMAPEN

Herkese rahatlıkla uygulanabilen bu yöntem belli derinliğe kadar inen otomatize bir iğneleme metodu. Dr. Güney bu işlem sonrasında kullanılacak solüsyonlarla mekanik etkiye kimyasal etkinin eklenebildiğini ve çok daha başarılı sonuçlar alınabildiğinin altını çiziyor. Birinci seanstan itibaren cildinizdeki düzelmeyi görmeye başlıyorsunuz.

RADİESSE+ULTHERA

Kolajen üretiminde en yüksek başarıyı hidroksi apatit dolguların ultrason enerjisiyle kombine kullanımında elde ettiğini söylüyor Dr. Güney. Bu uygulamanın güzel tarafı, tek seans yapılması yeterli… Kişiye öncelikle sulandırılmış hidroksiapatit partikülleri enjekte ediliyor ardından bölgeye odaklı ultrason enerjisi verilerek etkinin ortaya çıkması sağlanıyor. Yaklaşık bir saat süren uygulama sonrası birinci aydan itibaren kolajen dokuda artış ve düzelme görülüyor. 

FRAKSİYONEL CO2 LAZER

Bu lazer teknolojisinde belli derinliğe ulaşan aralıklı lazer enerjisinin yarattığı kontrollü hasarla kolajen yapımı arttırılıyor. Seanslar halinde yapılan bu lazer tedavisinde kullanılan enerjinin yoğunluğuna bağlı olarak 3-4 günlük iyileşme periyodu gerekir...

GENİŞ SPEKTURUMLU IŞIK

Amerika da 15 yılı aşkın bir süreden beri kullanılan BBL teknolojisi 6 seans halinde kolajen dokunun ışık enerjisiyle uyarılmasına dayanıyor. İyileşme gerektirmeyen uygulamanın günlük yaşantıyı aksatmaması büyük bir avantaj ve ikinci seans dan itibaren sonuçlar kendini göstermeye başlıyor. Orta yaş üstü hastlarda fraksiyonel diod lazer teknolojisi ile kombine kullanıldığında kolajen uyarımı daha da üst noktaya çıkıyor. Uygulama her yıl tekrar edildiği takdirde çok başarılı sonuçlar üretmesi nedeniyle Amerika'da ‘Forever Young’ adıyla çok tanınıyor.

Prof. Dr. Reha Yavuzer / AKŞAM
  • Bu Haberi
Dikkat! Yanlış hesap yakar!..
Emre Altuğ'dan oğluna baba taktik
Osmangazi Belediyesi sokak hayvanlarına sahip çıktı
Özcan Deniz'den duygulandıran satırlar!
İngiltere: "İkinci bir Brexit referandumu olmayacak"
Cem Belevi ve Zehra Yılmaz'ın neşeli tatili
Eniştesini silahla vurarak öldürdü!..
Serenay Aktaş ve İsmail Ege Şaşmaz panikledi!
Evde yaşlı yakınına bakana bin 179 lira
Öykü Çelik nereden fotoğraf paylaştı?
Pusu kurup dehşet saçtı! Apartman kan gölüne döndü!
Özge Gürel ve Serkan Çayoğlu'dan doğal poz
Yargıtay’a ve Danıştay’a yeni üyeler
Gizem Karaca'dan kurbağalı 'estetik' yanıtı!
Fotoğraf çekilmek isterken elektrik akımına kapıldı!
Aras Bulut İynemli'ye hayranlarından yoğun ilgi
31 Temmuz’a kadar başvuranlara 'erken maaş' fırsatı!
Asena Tuğal ve Şahin Irmak nikahlanıyor!
2 çocuğunun gözü önünde levye ile dayak yedi!
Adnan Oktar örgütüyle ilgili yeni bilgi!
Eylül’ün babasından yürek yakan paylaşım
Adnan Oktar sağlık kontrolünden geçirildi
Faruk Bildirici: "Amaç gazetecilik değilmiş..."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü
69 yaşındaki kadına sokakta tecavüze kalkıştı!
Özay Şendir'den Cengiz Semercioğlu'na ağır salvo!
Aleyna Tilki sosyal medyada gündem oldu
MHP’den Meral Akşener’e suç duyurusu!
Deniz Çakır'dan Mustafa Ceceli'ye küfür!
Adnan Oktar operasyonunda bomba gelişme!