RÖPORTAJ HABERLERİ

Kolpa: "Bizim grupta egoya yer yok"

Kolpa:

Çıkış yaptıkları 2009’dan beri hayran sayısı çılgınca artan Kolpa grubu, rock camiasında sessiz ama kendinden emin adımlarla yürüyor. Grup, şimdilerde ‘Evet Aynen’ isimli yeni bir single çıkardı.

Kolpa'nın Akşam'da yayınlanan röportajı...

Yeni single çalışmasından biraz bahseder misiniz? 

Bora: ‘Evet Aynen’in söz ve müziği solistimiz Barış Yurtcu ve prodüktörümüz Haluk Kurosman’a ait.
Barış: Şarkı biten bir ilişki sonrası dostlarının telkini ve motivasyonuyla depresyondan çıkmaya çalışan bir kişinin hikayesini anlatıyor. Arkadaşları ona moral verip ayağa kaldırıyor. Dertler büyüyüp artık bir çözüm kalmadığında “Baktık olmadı çay içeriz” dedik şarkıda, biraz da dünya sorunlarını ti’ye alarak...

MÜZİK HIZLA DEĞİŞİYOR

Kolpa grubunu diğer gruplardan ayıran özellik nedir?

Barış: Bence en önemli nokta değişik projeler ve tarzlar deneyen bir grup olmamız. Hit olmuş slow şarkılarımız varken biz sound’umuzu değiştirip “Hoşgeldin Ayrılığa” ve “Tasma” gibi şarkılar yaptık. Herhangi bir tarza tıkanıp kalmak istemeyen bir grubuz.

Bora: Dünyada müzik hızla değişiyor. Müzik tarzları birbiriyle kaynaşıyor ve karışıyor. Bu değişimi gözlemlemeyi seven bir grubuz.

PRENSİPLERİMİZDEN ÖDÜN VERMEYİZ!

Gençler tarafından sevilen bir grupsunuz. Bu başarınızı koruyabilmek adına neler yapıyorsunuz? 

Barış: Değişen müzik kültürüne ayak uydurmaya ve çağın gerisinde kalmamaya çalışıyoruz. Gençler arasında söylenen kalıplaşmış sözler varsa bunları Kolpa şarkılarında bol bol duyabilirsiniz. 
Bora: Müzik dışarıdan pek öyle görünmese de neticede bir disiplin işi. Arkamızda işini çok iyi yapan bir ekip var. Çalışırken prensiplerimizden ödün vermiyoruz.

DERTLER UNUTULUR

Konsere giderken nasıl hazırlanırsınız? 

Barış: Konser vereceğimiz şehire erken gidip bir süre dinlenmeye ve şehire alışmaya çalışıyoruz. Tabii konser saati geldiğinde heyecan basıyor ve vücudunuz keyifli bir hisle dolmaya başlıyor.
Bora: Konser öncesi özel bir ritüelimiz yok. Ama sahneye çıkınca tüm dertler ve gerginlikler unutulur. Hepimiz performansa ve aramızdaki iletişime yoğunlaşırız.

Cem Karaca bizim için gurur 

Cem Karaca şarkılarının bir araya geldiği “Merhaba Gençler” albümünde yer aldık. Albümde üstadın “Bu Son Olsun” adlı şarkısını kendi yorumuzla seslendirdik. Türk Rock Müziği’ne yön veren, karakteri ve duruşuyla da Türkiye’ye örnek olan büyük usta Cem Karaca adına düzenlenen böyle bir projede yer almak büyük gurur bizim için.

Şarkılarımız havuzda birikiyor

Kolpa, 13 yılı dağılmadan devirmiş bir grup. Aranızda anlaşmazlık olduğunda ortak noktada buluşmak için formülünüz ne?

Barış: Oturup konuşarak en mantıklısı neyse onu yaparız. Sonuçta aklın yolu bir ve kişisel egolara bizim grupta yer yoktur.
Bora: Tartışmak, düşünmek ve farklı fikirlere açık olmak… Ve sonunda Kolpa için en doğrusuna karar vermek.

Şarkı seçimlerinizde son karara nasıl varıyorsunuz? İyi şarkı kriteriniz nedir? Kime dinletirsiniz karar öncesi?

Barış: Şarkıları bir havuzda biriktirip prodüktörümüze dinletmek üzere eliyoruz. Ama son sözü prodüktörümüz söylüyor. Çünkü insan kendi yaptığı şarkı hakkında pek objektif olamayabiliyor. O yüzden dışarıdan bilen ve anlayan bir kulağa mutlaka ihtiyacımız oluyor.

İDOLÜMÜZ COLDPLAY!

Grup olarak idolünüz var mı? 

Barış: Son dönemde özellikle Coldplay’in sahne şovları ve konsepti çok ilgimizi çekiyor. Duruşuyla ve kalitesiyle U2, Red Hot Chili Peppers, Travis gibi gruplar da halen idollerimiz arasında.
  • Bu Haberi