SAĞLIK HABERLERİ

Küçük Fatih koşmazsa düşecek!

Küçük Fatih koşmazsa düşecek!

İzmirli baba Gökhan Güneri, kistik fibrozis hastası oğlunu yaşatmak için, birlikte her gün en az 2 kilometre koşuyor. Güneri, “Fatih’in durması, hayatının bir gün eksilmesi anlamına geliyor” diye konuştu

Yeni Asır'da yer alan habere göre İzmirli Gökhan Güneri (38), "kistik fibrozis" tanısı konulan 13 yaşındaki oğlunu yaşatmak için onunla her gün 2 kilometre koşuyor. Güneri, "Doktorların 'Oğlunuzun yaşam süresini uzatmak istiyorsanız, onun akciğerlerini çalıştırmalısınız' sözleri bizim için dönüm noktası oldu" dedi.

Kemalpaşa'da yaşayan Gökhan- Zeliha Güneri çiftinin 2 çocuğundan Fatih'e doğumundan hemen sonra akciğer ve sindirim sistemini etkileyen "kistik fibrozis" hastalığı teşhisi konuldu. Öğretmenlik yapan baba Güneri'nin tayini, hastalığı öğrendikten bir yıl sonra Hakkari'ye çıktı. Oğlunun tedavisi için mesleğinden istifa etmek zorunda kalan Güneri'nin hayatı, doğumdan sonraki 4 yıl boyunca hastanelerde geçti.

8 yıldır sürdürüyorlar

Baba Güneri, Fatih 5 yaşına geldiğinde onunla birlikte koşmaya başladı. Çeşitli fizik tedavi yöntemleri de öğrenen baba, evine bir de koşu bandı aldı. Yaklaşık 8 yıldır günde en az 2 kilometre koştuklarını dile getiren Güneri, "Türkiye'de 'kistik fibrozis' tanısı konulan 2 bin 200 hasta var. Kesin bir tedavisi ne yazık ki yok. Bu hastalık akciğer, karaciğer ve pankreas gibi organların çabuk yorulmasına neden oluyor. O yüzden bol bol hareket edip, solunum yolunu açık tutmak gerekiyor" dedi.

Güneri, şöyle devam etti: "Oğlumla evimize yakın spor tesisinde her gün el ele koşuyoruz. 'Baba dur' dediği zaman bile kolundan tutup çekerek koşmasını sağlıyorum. Onun durması hayatının bir gün eksilmesi demek. Elimizden geldiği kadar onu koşturacağız."
  • Bu Haberi