MÜZİK HABERLERİ

Leonard Cohen'in ölümü büyük üzüntü yarattı!

Leonard Cohen'in ölümü büyük üzüntü yarattı!

Dünyaca ünlü Kanadalı şair, şarkı sözü yazarı, romancı ve müzisyen Leonard Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Sözcü'de yer alan habere göre Cohen’ın Facebook hesabından yapılan duyuruda, “Efsanevi şarkı yazarı ve sanatçı Leonard Cohen’in hayatını kaybettiğini derin bir üzüntüyle bildiriyoruz. Müziğin en saygıdeğer ve üretken vizyonerlerinden birini kaybettik” yazıldı.

Cohen’in ölüm nedenine ilişkin herhangi bir detayın yer almadığı duyuruda, efsane için ilerleyen bir tarihte Los Angeles’ta anma düzenleneceği belirtildi.

Montreal doğumlu Cohen, ‘You Want It Darker’ adlı 14’üncü albümünü geçen ay yayınlamıştı.

KISA SÜRE SONRA PEŞİNDEN GELECEĞİM MARIANNE…

Cohen, “So Long, Marianne”, “Bird on a Wire” gibi şarkılarına ilham veren ve lösemi sonucu hayatını kaybeden eski sevgilisi Marianne Ihlen için yazdığı dokunaklı veda mektubuyla geçen Ağustos ayında dünyanın gündemine oturmuştu.

Türkiye'de de geniş bir hayran kitlesi bulunan Cohen'in Yunan adası Hydra'da 1960'lı yıllarda tanıştığı ve yaklaşık 10 yıl birlikte yaşadığı eski aşkı için yazdığı mektup şöyleydi:

“Pekala Marianne, çok yaşlandık ve vücutlarımız ayrı düşüyor. Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim. Biliyorum, ardında, sana öylesine yakınım ki elini uzatsan, elime ulaşabilirsin. Ve biliyorsun ki seni her zaman güzelliğin ve bilgeliğin için sevdim. Fakat bu mevzu hakkında daha fazla bir şey söyleme gereği duymuyorum. Çünkü her şeyi biliyorsun. Ama şimdi… Sadece sana iyi yolculuklar dilemek istiyorum. Hoşçakal eski dost, sonsuz aşk, yakında görüşürüz.”

Cohen, 2012 yılında ‘Old Ideas’ turnesi kapsamında İstanbul’da konser vermiş ve 3 saat sahnede kalmıştı.

Efsane sanatçının ölümü üzerine Montreal’de bayrakların yarıya indirildiği belirtildi.

‘SONSUZA KADAR YAŞAMAK İSTERİM’

Geçen ay The New York dergisine mülakat veren Cohen, “Ölmeye hazırım. Umarım bu söylediğim çok rahatsız edici olmamıştır. Benim için durum bu” demişti.

Bob Dylan’ın Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülmesinin ardından yaptığı bir açıklamada, ‘ölmeye hazırım’ demeciyle ilgili şu sözleri sarf etmişti: “Her zaman kendimi acındırmaya meyilli oldum. Sonsuza kadar yaşamak isterim.”

Dylan’ın Nobel’iyle ilgili ise nevi şahsına münhasır üslubuyla şunları söylemişti: “Bence bu dünyanın en yüksek dağı olduğu için Everest'e madalya takmak gibi…”  • Bu Haberi