YAŞAM HABERLERİ

'Mail order' çetesi çökertildi!..

'Mail order' çetesi çökertildi!..

Ünlü iş adamlarının adlarını kullanarak “mail order” yöntemiyle 49 ayrı şirketten 2 milyon TL vurgun yapan dolandırıcılık çetesi çökertildi.

Akşam'dan Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul, Adana ve Malatya’da 50’ye yakın firmanın dolandırıcılık şikayeti üzerine harekete geçti.

MAİL ORDER ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

İstanbul, Adana ve Malatya’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda hakkında dolandırıcılık suçundan 30 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan çete lideri Ufuk Utku U. Liderliğindeki 21 kişi gözaltına alındı.Çete lideri Ufuk Utku U.’nun Kağıthane’deki lüks rezidansta bulunan evine yapılan operasyon sırasında polis helikopteri de destek verdi.

Zanlıların ev ve işyerinde yapılan aramalarda, 35 adet cep telefonu, 53 adet sim kart, 7 adet bilgisayar, 14 adet hard disk, sahte kimlikler ve kart kopyalama cihazları ele geçirildi.

ÜNLÜ İŞ ADAMLARININ ADLARINI KULLANMIŞLAR

Dolandırıcılık çetesinin kendilerini Türkiye’nin ünlü iş adamları gibi tanıtarak, firmaları aradıkları, “mail order” yöntemiyle mal almak istediklerini söyledikleri öğrenildi. Firma sahiplerinin de kendilerini arayan kişinin ünlü işadamı olduğunu düşünerek “mail order” yöntemiyle çete üyelerine mal sattıkları belirlendi.

MİLYONLARCA LİRALIK VURGUN YAPMIŞLAR

Yürütülen soruşturmada çete üyelerinin, kendilerini ünlü işadamı gibi tanıtarak firma ile telefonla iletişime geçtikleri, daha sonra çetenin diğer üyelerinin elde ettiği başka kişilere ait kredi kartı “mail order” bilgilerini şirketlere fakslayarak mal alışverişinde bulundukları belirlendi. Çete üyelerinin 49 ayrı firmadan, 122 ayrı kişiye ait kredi kartı mail order bilgisiyle, otomobil lastiği, klima, kombi, makine parçaları, inşaat malzemeleri gibi ürünlerden 1 milyon 374 bin 259 TL’lik ürün alarak e ticaret siteleri ve kendilerine ait işyerlerinden sattıkları tespit edildi.

ÇETE KREDİ KARTLARININ ALGORİTMASINI ÇÖZMÜŞ

Çetenin, Küçükçekmece Halkalı’da bir ofis açarak, kart kopyalam atölyesi kurduğu ve kredi kartı bilgilerinin algoritmasını çözdükleri için kendileri de kredi kartı bilgisi geliştirdikleri tespit edildi.

6 ÇETE ÜYESİ TUTUKLANDI

Liderliğini Ufuk Utku U.’nun yaptığı dolandırıcılık çetesinin 21 elemanı adliyeye sevk edildi. Çete liderinin de aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklanırken, 14’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 1 zanlı savcılık tarafından serbest bırakıldı.
  • Bu Haberi