Mankafalılığımıza Güvenelim - NECEF UĞURLU
Ana SayfaYazarlarMankafalılığımıza Güvenelim

Mankafalılığımıza Güvenelim

02.09.2017 | 674 kez okundu


KAYDA GEÇSİN

Medyamız üzengisiz at gibi, kontrol edilemediği için yol alamıyor, izleyici, dinleyici öğrenmesin, sadece bizim söylediklerimizi dinlesin, sevsin, inansın kıvamında fakat heyhat kıvam tutmuyor artık.

Medyanın şu veya bu sebepten haber vermek zoruna gidince ekranlarda, haberlerde ‘iddialar’ izlemekten perişan olduk hele iddialar çoğalınca numaralamaya başladılar, bir numaralı iddia, 2 numaralı iddia gibilerden.

Kimileri de ‘iddia’ yerine ‘itta’ diyorlar yahu iddialar sizin ekmek paranız bari doğru telaffuz edin.

Bilgilendirme gazeteciliğin temel işlevi, yani bilmediğimizi bize bildirmek, iddia var bunlarda hep, bilgi yok, haber yok.

Kafa karıştıran bu medya varlıklarına dünyada en güzel ağzının payını verenler gizli servis servis elemanlarından çıkıyor, gazetecilik iddiasında olanları aşağılıyor ve ağızlarının payını veriyorlar.

Çünkü onlar bilgiyi biliyorlar! Yaa, onlarda bilgi var ama açıklamak gazetecinin işi, sende ulaştığın bilgiyi açıklayacak yürek yoksa aşağılanırsın tabii, haa yürek olsa açıklarsan da öldürülebilirsin riskli iş gazetecilik hakkıyla yapanlar için.

Elitler tarafından kuşatılmış gazetecilik, diziler, vatandaşı dışlayınca bu sefer ancak kendi kendilerini etkiliyorlar. Körlerle sağırlar birbirini ağırlar durumu.

Kitle iletişim araçları üzerinden kamuoyunun düşüncesini etkilemek isteyen lobiciler gibi olmak istiyorlar fakat ne var ki onu da olamıyorlar, etkilenen yok.

Yabancı markalar satan dükkanlar bir bir kapanıyor. Türkçe’si Ayşe dedi diye Prada alan yok mesela veya Ertuğrul’un rahmetli kayınpederinin cenazesinde onun babasının istiklal madalyasını taşıdığını yazmasından da etkilenen yok.

Ben her zaman aşağılanan, etkilenmelerine çantada keklik gözüyle bakılan ‘mankafa’larımıza güvenmişimdir, beka onlar sayesindedir.

Evet benim gibi mankafaları etkilemek zordur, çok zeki değilim ya bana ne anlatacaksın, nasıl etkileyeceksin bu kafayla? Bir tek şekilde etkileyebilirsin ama söylemem, bunlar yüzsüzdür kullanırlar kendi fikirleri gibi ve utanmadan para kazanırlar yoruldum.

‘O Hal‘ aslında bu halimizdir.

Ve bu halden prestij, itibar kazanmaya çalışanlar kontrolü ele alınca  olmuyor, para kazanın oturun aşağı yok itibarda istiyorlar. Mesela evlilik programlarında ‘Sosyal sorumluluk‘ iddiası ne? Mankafayız dedikse de geri zekalı değiliz bizimkisi değişik bir tür mankafalık, evlendirme programlarında ne sosyal sorumluluğu be, sosyal sorumluluğun kurgusu mu olur?

Sosyal sorumluluk projesi diye şimdi adli vakalara el atacaklar, evliliği yüzlerine gözlerine bulaştırdılar sıra adli vakalarda!

Zuhal, Seda, Esra ve diğerleri sabah, öğlenden sonra kuşak programları yapıyorlar. Bu kadınların tek başlarına saatler boyu hele kadınları etkilemek gibi bir hünerleri mi var? Niye bu kadar takılındı bunların peşine anlamak mümkün değil.

Kuşak Programları lazım. Kamu yararına olacak işler masa başında tasarım gerekir. Öyle bir kadının peşinde yürümez, ayrıca kadın kadını sevmez!

Kamu yararı sözcüğünü nihayet Mesut Yar bir yazısında kullanmış ‘Ceset görüntüsü kamu yararına mıdır?’ diye sormuş Vatan Şaşmaz olayından sonra.
 
Taşıdığı mesaja bakmak lazım Mesut kardeş, bu tür görüntülerin en korkuncu, en hafızalara kazınmışı Abdi İpekçi’nin morgda yarı çıplak resmidir... Vatan Şaşmaz fotoğrafı bu resmin yanında insaf sınırlarında kalıyor... Bilmem anlatabildim mi? Paravanlar ise tehlikelidir, bazı meselelerde paravan arkasında olanlar kontrolden çıktığında o paravanları yerle bir eden iradeye ne denir bir düşün! Artık adli bir soruşturma konusundan ‘iyi adam’ - ‘kötü kadın’ çıkartma aceleciliği kamu yayıncılığı ahlakında bana iyi fikir gelmiyor, inandırıcı hiç gelmiyor.

Üzengi ile medeniyette bir dönem başlamıştır, malum Çinliler icat ettiler atalarımız sanat haline getirdiler, üzengi kontrolü ve hızlı gitmeyi sağladı benim gibi mankafanın önde gideni bunu anladı. Medya anlamamış olabilir mi?

‘O Hal‘ medyanın üzengisiz at olma halidir derken çok haksızsam mankafalığıma verin ama samimiyetime güvenin.

Saygıyla Kayda Geçtik efendim...

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Ratingler için tıklayınız!