GÜNCEL HABERLERİ

MEB'den okullara şok eden yasak!..

MEB'den okullara şok eden yasak!..

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yeni yasaklarına göre özel okullar artık TEOG, LYS ve YGS’de derece yapan öğrencilerini açıklayamayacak. Yasağa uymayan okullar kapatılacak. Hatta İstanbul’da bir özel okul yasaktan nasibini aldı.

Bugün'den Nesrullah Sonay'ın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okullara ilişkin ilginç bir yasaklama yöntemine başvurdu. Bakanlığa göre özel okullar, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) gibi sınavlarda derece yapan öğrencilerini artık açıklayamayacak. Yasağa gerekçe olarak öğrenci mahremiyeti gösterildi. Yine özel okullar işletme mantığına dayanan “kolej” ibaresini kullanamayacak. Söz konusu yasakların ihlal edilmesi durumunda okullara kapatma cezası gelecek.

15 GÜN KAPATILDI

İlk ceza Türkiye genelinde yaygın eğitim kurumu olan bir özel okula kesildi. İstanbul’da bulunan ve sınav birincilerini açıklayan okula 15 gün kapatma cezası verildi. Uygulamaya eğitim sendikalardan tepki geldi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “MEB, bir yandan öğrencilere verdiği desteklerle eğitimde özelleştirmeyi teşvik ediyor diğer yandan siyaseten hedef tahtasına koyduğu okulların öne çıkmaması için böyle garip yasaklara başvuruyor” dedi.

SİYASİ BİR KARAR

Bu tür baskıcı yöntemlerin kabul edilemez olduğunu söyleyen Karaca, “Mesele siyaseten hedef haline getirilmiş taraflarsa bu tür tutumlarla karşılaşmak bizi şaşırtmıyor. Muhtemelen paralel yapı bittiğinde özel okulların reklam yapması bizi rahatsız etmez diye açıklama yaparlar. Mademki bakanlık özel okullara izin veriyor hatta teşvik veriyorsa burada siyasal yönelimler üzerinden cezalandırmak ikilem yaratmaktır. Olayın doğrudan bu çerçevede olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

LİNÇ GİRİŞİMİ SON DERECE YANLIŞ

Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe de MEB’in devlet okullarını sahiplenirken özel okulları ötekileştirdiğini kaydetti. Bahçe şöyle devam etti. “Sahiplendiği resmi okulların, ötekileştirdiği özel okullarla rekabet ettiğini düşünürken bu rekabette özel okulların yani millete ait kurumların başarısını kabul ederken resmi okulların başarısız olduğunu iddia ve kabul etmektedir. Bakanlığın kurmak, kollamak ve yollarını açmakla mükellef olduğu özel okulları linç etmeye çalışması son derece yanlıştır. Kişisel-kurumsal, siyasi-idari hırs ve kinler nedeniyle özel okullarda eğitim gören geleceğimizin teminatı öğrenciler en büyük zararı görmektedir.”
  • Bu Haberi
Genç iş adamının üzücü ölümünde flaş gelişme!
Bekir Bozdağ'dan 'Münbiç' yorumu
Aydemir Akbaş: "Attan inip eşeğe binmem"
Beylikdüzü sahilinde çocuk cesedi bulundu!
Sinem Kobal'ın ajansından "Romantik Komedi" açıklaması
Öğretmene aşk mektubuna bir yıl hapis istemi!
Ceren Hindistan 'düzeltmeden' geçemedi!
Süleyman Soylu'dan Mersin'de çarpıcı açıklamalar
Celil Nalçakan, 'göbekli' eleştirisine fena bozuldu!
Başbakan'dan ABD'ye F-35 tepkisi
Bodrum'da fiyatlar bu yıl da el yakıyor
Hande Doğandemir moral tatilinde
Beren Saat'ten ses getiren filtresiz paylaşım!
'Mega Endüstri Bölgeleri' belli oldu!..
Metin Hara ve Adriana Lima'dan olay yaratan paylaşım
Muharrem İnce'ye Hatay'da yoğun ilgi
Meral Akşener: "Bu bir vebaldir..."
Adnan Koç ve kardeşleri hakim karşısına çıktı
Bağ-Kur’luya erken emeklilik!
"Yeşim Salkım’ın asistanıyız" diyerek kuyumcuları dolandırdılar!
Brezilya’dan kokain getirdi İstanbul'da yakalandı!
Şeyma Subaşı'ndan 'Melisa' iddiasına yanıt!
Tansu Çiller'den kendisine yönetilen eleştirilere yanıt!
Coşkun Sabah söyledi, sürpriz isim onu dinledi!
Gazeteci ve yazar Hakan Gülseven tutuklandı
Ünlü anketçi Adil Gür'e hapis cezası!
CHP milletvekili, Nagehan Alçı'yı savcılığa şikayet etti
Erdoğan hayranı kadın sosyal medyada gündem oldu!
Kandil'e hava harekatı: 10 terörist etkisiz hale getirildi
Cansu Dere ve Ece Sükan'dan Jamaika hatırası!