Medyamızda Beyin ... - NECEF UĞURLU

Medyamızda Beyin ...

07.11.2017 | 465 kez okundu


Medyamızda Beyin Ana Gövdeden Ayrıldı

KAYDA GEÇSİN


Uzay mekikleri özellikle bir kerede roketlere göre daha fazla insan ve malzeme uzaya taşıya bilmektedir. Özellikle Uluslar arası Uzay İstasyonunun inşaatı bu mekikler sayesinde olmuştur. Aynı şekilde içindeki değişik laboratuarlarda çok önemli deneyler gerçekleştirilmiştir. Diğer bir önemi de Uzaya ticari uydu taşımasıdır. Ayrıca gezegenlerin keşfinde kullanılan uyduları da dünya yörüngesine bu mekikler taşımaktadır bazı parçalar menzile ulaşınca mekikten ayrılıyorlar.

Acaba diyorum bizim medyanın beyni de uzay mekiklerinin yükleri gibi ana gövdemizden ayrıldı mı?

Bir oyuncumuz ergenlik bunalımı geçirirken psikoloğunun  avsiyesine uyarak oyuncu olduğunu açıkladı!

Demek psikoloğu hastasının doğuştan diksiyon, hareket, jest, mimik, rol, fonetik, dramaturji gibi oyuncularda yıllarca eğitimle edindikleri bilgi  birikimin doğuştan var olduğunu görmüş, ne psikolog ama Freud’da kıç attırır, sorunlularda yetenek avcısı, konservatuarlarda yetenek sınavlarında değerlendirmek lazım! İş böyle olunca ekonomiyi düzeltirim diyen profesörün hem ülkemiz hem dünyada izlediğimiz her türlü politik ekonomik oyunu ‘Tiyatro’ diye tanımlamasına şaşmamak lazım. Böyle başa böyle traş.

Ergenlik bunalımı sonucu kazandığımız oyuncular, tiyatroyu basite indirgeyen ekonomi profesörleri ile gene iyi ayakta kaldık.

Televizyon programcılarımızın ise ‘Ben de o zaman Vietnam’ı sorarım’ , ‘haa bunu kabul edebilirim‘ gibi kendilerini küresel oyuncu olarak görmelerine hiiiç  şaşmamak lazım, ‘ben bir televizyon sunucusu, programcısıyım, televizyon gazeteciliği yaparım soru sorarım‘ diyen yok, geçenlerde bir tanesi soru sormak üzere çağırdığı yeni bir parti kurucusuna 20 dakika kendi düşüncelerini anlattı! Adam sabırla dinledi, ‘Beni soru sormak için çağırmadın mı, bırak konuşayım‘  demedi! Medya ile iyi geçinmek tamam da insaf yahu!

Birde tam tersi var, davet edilen konukların bazıları genellikle eğitimden giriyor, ilahiyat, bilim, trafik, ziraat, pırasa, karnabahar, arıcılık, tayt , penis, dinazor boku, işkence aklınıza gelen her türlü konudan çıkıyorlar.

Bir spor kanalımızda da sigaranın fenalıklarını kendi hayat hikayesiyle anlatan bir başka sunucu sigaraya hiç dokunmadığından bahisle arkadaşlarının içtiklerini gammazlaması yetmiyormuş gibi sigara yerine çamaşır suyu içmemizi önerdi, kendi içiyor herhalde saçlara iyi gelmiyor gibi geldi bana, hafif dökülme var, karşısındaki konuk estepeta kaldı bir ara adam kendini jiletleyecek gibi geldi, yerler sarı lacivert olurdu Allah Korusun.

Derken şarkı söylerken bir başka güzelleşen Sertab Erener, hani yeni bir şarkı ile aklımızı başımızdan alır hiç olmazsa onun güzel sesiyle bir şarkılık olsada teselli buluruz derken başımıza  Telomer çıkarttı!

Zaten daha önce Medyamızın haşarı afacanı Özkök Bill Andrews adlı şahsı bulmuş bizi bilgilendirdi, çok cin bir arkadaş ölümün sonradan icat edildiğini söylemiş bizim afacana, telomerlede ilgisi varmış, kendilerininmiş evleri!

Allahtan genç delikanlı Barnaby Jones Ertuğrul’un eski gaza getirme etkisi yok, yoksa elimizde  telomere  diye astragalus hapları patlayacaktı.

Neyse ki, henüz beyni ana vücuttan ayrılamamış bir gazetecimiz Faruk Bildirici 6 Kasım 2017  tarihli  yazısında açıklama yaptı, şöyle ki;

‘Özkök ise bu konuda yeni bir dosya açacağını duyurduktan sonra, Bill Andrews  adlı bir doktorla söyleşi yaptı. Bu doktoru, “yaşlanmayı tedavi etmede yepyeni bir alan açan ... molekülünü buldu” diye tanıttı.

Kerem Kaynar ve bazı okurlardan gelen eleştiriler nedeniyle bu dosyayı da inceledim; yine uzmanlarla konuştum. Hatta Osman Müftüoğlu da NTV’de, “Hapla çöple olmaz bu iş. Bunlar pazarlama teknikleri” diye konuştu. Gazetede de böyle bir yöntemin kansere yol açabileceği uyarısında bulundu.

Öncelikle belirteyim, yaşlanma ile telomer ilişkisini bulan Dr. Bill Andrews değil, 2009’da Nobel Ödülü’nü alan ABD’li üç bilim insanı. Andrews’ün bulduğu, daha doğrusu pazarladığı Çin ve Moğolistan’da yetişen “astragalus” adlı bitkiden elde edilen bir ürün.

Bu bitki özütü, bağışıklık güçlendirici olarak birçok marka tarafından satılıyor. Andrews’ün farkı, bu ürünü “telomer tedavisi” ve “yaşlanma önleyici” diye pazarlaması.   Bu ürün, hayvanlar üzerinde denenmiş ama insanlar üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış değil.’
  diyor Bildirici yazısında.

Hayvan yerine bizde mi deneyecekler ne!

Peki ya ömrümüz uzarsa? Hoşlarına gidecek mi, hepsini kutuya koyacağız bu batının işine gelir mi, kendileri öbür tarafa  biz yaşa babam yaşa!

Bildirici’nin uyarılarıyla devam edelim:

‘Nitekim Andrews de söyleşisinde “Doğal maddelerden yapıldığı için FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayına gerek olmadığını” belirtiyor.

Bu bitki özütü, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı onayı olmaksızın satılıyor. Belli ki, Andrews ürünü pazarlamak için Türkiye’ye gelmiş. Onu ağırlayan da ürünü (bazı testlerle birlikte) yüzlerce liraya satan bir şirket. Andrews, 28 Ekim’de bir konuşma yaptı bu online şirketin organizasyonunda.

Bu ürünün “piyasa yüzü” de Sertab Erener. Sanatçı, ürünün tanıtımı için 5 Ekim’de düzenlenen basın toplantısına katılmış, reklam panosu önünde şirket yöneticileriyle fotoğraf çektirmişti.’


Yahu Bildirici daha ne desin, ne yazsın?

Prof. Ali Demirsoy da Gürkan Hacir’in Şimdiki Zaman programında biolog olarak telomer olayını bütün açıklığıyla anlatmıştı zaten, her anlattığını dinlemeye doyamadığım bir bilim adamı Prof. Demirsoy, bilim ve entelektüelizmin anlaşılmazlık olmadığını gösteren bir bilim adamı, insanın morali düzeliyor, makale övüncü içinde kendilerini dev aynasında görüp Gülliverin masalından çıkmışlara karşı bizi koruyor ilim ve irfanıyla, anlaşılabilir bir dili var.

Sonuçta bilim benim gibi sıradan insanları aşağılamak için değil anlatmak, anlamamızı sağlamak için var, çok sağlam hasletleri var Profesör Demirsoy’un, insanı seviyor…. muhtemelen siyasi terbiyesi, duruşu diğerlerinden onu hemen ayırıyor diye tahmin ediyorum.

Velhasıl dertlerimize bir de telomerle birleştirilme çabasında astragalus ilave oldu, Sertab Erener kullanıyormuş hedefi 100 yıl yaşamakmış, bilmem 100 yaşında makarna reklamında oynarken izlemem nasip olacak mı, büyük ihtimalle hayır, olsun pek bir şey kaybetmiş olmayacağım, Afacan Özkök izler medyada 3. Nesilin cenaze namazlarından vakit bulursa tabii.

Şafak Sezer’de bu haptan kullanırsa vay haline gelecek nesillerin 50, 60 tane daha Kolpaçino, Ketempere gibi dolandırıcılık filmleri çekebilir, ben onlarıda görmeyeceğim. Ölüm bazen kurtuluş olabilir derler….

Bu ilaç aynı silikon salgını gibi olabilir, evde kendi kendine yapanlar bile vardı, sonuçta pek tatlı şeyler oldular Maaşallah.

Medyamızda beyin ana gövdeden fena halde ayrıldı.

Yapay zeka Watson’la dans gösterisini izledim, olağanüstü güzeldi…. Uygarlık yapay zeka ile dans ederlerken biz ne yapıyoruz KAYDA GEÇSİN efendim.

Saygıyla

Necef UĞURLU / necefugurlu@gmail.com


  • Bu Yazıyı
Ratingler için tıklayınız!